Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Gwardia Olsztyn ma już 70 lat!

2018-10-08 11:20:58 (ost. akt: 2018-10-08 11:27:12)
W sobotę judoka Maciej Sarnacki został mistrzem Polski w wadze ciężkiej. Pierwszy z lewej jego klubowy trener i... ojciec Wojciech Sarnacki

W sobotę judoka Maciej Sarnacki został mistrzem Polski w wadze ciężkiej. Pierwszy z lewej jego klubowy trener i... ojciec Wojciech Sarnacki

Autor zdjęcia: archiwum klubu

O tym, że czas szybko płynie, doskonale wiedzą zawodnicy, trenerzy i szkoleniowcy Gwardii Olsztyn, ponieważ ten zasłużony klub właśnie obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji 16 października odbędzie się uroczysta akademia.

Zaprosiliśmy władze samorządowe, na czele z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem i marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem - mówi prezes Gwardii Andrzej Grudziński. - Będzie też Jacek Zawadka, prezes Polskiego Związku Judo, ale przede wszystkim zapraszamy byłych gwardzistów, czyli zawodników, trenerów oraz kibiców naszego klubu. Żeby nikogo nie urazić brakiem zaproszenia indywidualnego, co zawsze się może zdarzyć w przypadku klubu z 70-letnią historią, przy pomocy „Gazety Olsztyńskiej” chciałbym oficjalnie zaprosić wszystkich dawnych oraz obecnych członków Gwardii.

Obecnie Gwardia jest klubem dwusekcyjnym (judo i strzelectwo), ale w latach świetności jej barw bronili także piłkarze, lekkoatleci, kolarze, a nawet... hokeiści. Po 1989 roku niemalże z dnia na dzień klub stracił finansowe podstawy, w efekcie przepiękny gwardyjski Stadion Leśny błyskawicznie zamienił się w ruinę. - W tej sytuacji jedynym sposobem na przetrwanie sekcji lekkoatletycznej były przenosiny do AZS Olsztyn - przypomina Andrzej Grudziński. - Szkoda, bo w przeszłości właśnie lekkoatleci przysporzyli klubowi najwięcej sukcesów. Dość powiedzieć, że z siedmiu naszych olimpijczyków aż sześciu to byli przedstawiciele „królowej sportu”. Oczywiście wszystkich żyjących olimpijczyków zaprosiliśmy na jubileuszową galę (nie żyje jedynie Danuta Piecyk, która zmarła w 2011 roku - red.) - wylicza prezes Grudziński. - Przypomnę, że pierwszym z nich był Ireneusz Kluczek, uczestnik igrzysk w Rzymie w 1960 roku. Klub istniał zaledwie 12 lat i już się mógł pochwalić olimpijczykiem.

Dzięki pomocy władz Olsztyna oraz Urzędu Marszałkowskiego, obecna sytuacja finansowa klubu jest stabilna, w efekcie Gwardia systematycznie się rozwija. Jeszcze niedawno trenowało w niej około 40 zawodników, obecnie jest już ich ponad stu, a jedną z największych gwiazd klubu jest judoka Maciej Sarnacki, który w piątek na mistrzostwach Polski zdobył złoty medal w prestiżowej wadze ciężkiej. Poza tym znakomicie rozwija się kariera strzelca Macieja Kowalewicza, który w ostatnich tygodniach wywalczył 9. miejsce na mistrzostwach świata oraz trzy złote medale mistrzostw Polski juniorów.

Uroczysta gala odbędzie się 16 października o godz. 18 w Urzędzie Wojewódzkim (sala nr 52).
ARTUR DRYHYNYCZ

OLIMPIJCZYCY Z GWARDII OLSZTYN
* Ireneusz Kluczek (400 m; Rzym 1960, Tokio 1964)
* Urszula Szubzda (sztafeta 4x400 m; Meksyk 1968, Monachium 1972)
* Marek Jóźwik (110 m ppł.; Monachium 1972)
* Danuta Piecyk (400 m, 4x400 m; Monachium 1972)
* Ryszard Szparak (400 m ppł.; Moskwa 1980)
* Małgorzata Birbach-Kowalewicz (maraton; Barcelona 1992)
* Maciej Sarnacki (judo; Rio de Janeiro 2016)
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB