Złoto straciły przez... zbyt lekki kajak

2018-08-12 21:00:00(ost. akt: 2018-08-12 21:42:05)
Julia Walczak po treningu

Autor zdjęcia: Lech Janka

Z jedenastoma medalami (cztery złote, cztery srebrne i trzy brązowe) wrócili z Poznania młodzi reprezentanci naszego województwa startujący w 24. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz w mistrzostwach Polski juniorów.
Poznańska impreza, która odbyła się na Malcie, rozpoczęła się wyśmienicie dla ekipy z Warmii i Mazur. Oto bowiem krótko po uroczystości otwarcia regat w finałowym wyścigu kanadyjkarek juniorek na 500 m złoty medal zdobyła Julia Walczak z OKSW Olsztyn. Podopieczna trenera Andrzeja Kamińskiego była zdecydowanie najszybsza i drugą ma mecie Adriannę Antos z AZS AWF Poznań wyprzedziła o prawie sekundę. Olsztynianka mogła tego dnia zdobyć swój drugi złoty medal, bo w dwójce z Mają Szajdek wygrały zdecydowanie finał A na 500 m. Niestety, nie stanęły na najwyższym stopniu podium, okazało się bowiem, że podczas badania technicznego ich łódka miała… niewielką niedowagę, w efekcie olsztyńskie kanadyjkarki zostały zdyskwalifikowane. To, co im los odebrał, niedługo potem oddał czwórce juniorów Kayak Sport Club Olsztyn (Jakub Horba, Patryk Zych, Jakub Piotrowski, Adam Werner), która na 500 m zajęła drugie miejsce, bo podczas finałowej rozgrywki wywróciły się bydgoskie załogi Astorii i Zawiszy. Poza tym pierwszego dnia imprezy czwarte miejsca przypadły: w C-1 500 juniorowi Koszałka-Opałka Węgorzewo Jakubowi Wojciechowskiemu oraz juniorom młodszym (OOM): w C-2 500 Tymoteuszowi Głuchowi/Patrykowi Szramie (Koszałek-Opałek) oraz czwórce olsztyńskiego KSC (Szymon Wolski, Bartosz Grablewski, Kamil Kustra, Łukasz Paździorko).

W sobotniej części regat bardzo dobrze popłynęli reprezentujący nasz region uczestnicy OOM, czyli juniorzy młodsi. Czwórka kajakarzy Olimpii Elbląg (Paweł Krause, Gabriel Gładyszewski, Igor Komorowski, Przemysław Rojek) wypływała na 1000 m złoty medal, natomiast Przemysław Rojek i Adam Witkowski (Olimpia) byli drudzy w K-2 1000. Bartosz Grablewski i Szymon Wolski (KSC) finiszowali w tym wyścigu na 5., a Kamil Romaniuk i Szymon Pieczko (Baza Mrągowo) na 6. miejscu. W rywalizacji juniorów w K-2 1000 Patryk Zych z Jakubem Piotrowskim (KSC) zdobyli srebrny medal. Czwarty w C-1 1000 juniorów był Jakub Wojciechowski (Koszałek-Opałek).

W niedzielę ponownie błysnęły Julia Walczak i Maja Szajdek z OKSW. Tym razem były nie do pokonania w kanadyjkowym sprincie C-2 200. To jednak nie były jedyne medale zdobyte w ostatnim dniu imprezy przez młodych wodniaków z naszego regionu. Drugi tego dnia złoty medal wypływała dwójka juniorów młodszych Olimpii Elbląg w K-2 5 km — Igor Komorowski/Gabriel Gładykowski. Wśród juniorów młodszych drugie miejsce w C-2 na 5 km zajęli Bartosz Walnicki/Patryk Szram (Koszałek-Opałek), a trzecie miejsce Michał Szajdek/Paweł Wiśniewski (OKSW). Również na trzeciej pozycji wyścig jedynek kajakowych juniorów na 5 km ukończył Adam Werner (KSC). Ostatnim osiągnięciem warmińsko-mazurskiej ekipy był brązowy krążek juniora Jakuba Wojciechowskiego z Węgorzewa, który był trzeci w C-1 5 km, piąte miejsce w tym morderczym wyścigu zajął elblążanin Józef Głuch.

— Bardzo się cieszę, że mimo poważnych problemów, które nasz klub miał w tym roku, nasi chłopcy tak się wspaniale sprężyli — powiedział prezes KSC Olsztyn Janusz Milewski. — Zdobyliśmy trzy medale, a mogło być jeszcze lepiej, gdyby świetnie przygotowana do tych mistrzostw przez trenera Grzegorza Łabędzkiego nasza kajakowa dwójka nie wywróciła się podczas wyścigu eliminacyjnego na 500 m. Teraz przed nami międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików, które będziemy organizować na Krzywym — dodał prezes Milewski
W klasyfikacji medalowej OOM wysokie 5. miejsce zajęła Olimpia Elbląg (19. Koszałek-Opałek, 22. OKSW). Natomiast w klasyfikacji medalowej MPJ OKSW był 8., KSC 14., a Koszałek-Opałek 24. W klasyfikacji juniorów i juniorów młodszych (OOM) nasze województwo zajęło wysokie 4. miejsca.