Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Koreański sukces Tomaszewskiego

2018-08-05 09:00:00 (ost. akt: 2018-08-05 08:48:05)

Autor zdjęcia: Jacek Newlaczyl

Maciej Tomaszewski, junior starszy KS Korio Olsztyn, zajął trzecie miejsce w kategorii wyskoku dosiężnego podczas World Taekwondo Hanmadang, corocznego festiwalu tradycyjnego taekwondo organizowanego na koreańskiej wyspie Jeju.

W filmiku udostępnionym w internecie przez klub Korio widać Maćka, jak regulaminowo kłania się sędziom, po czym na znak dany przez jednego z nich wykonuje przepiękne kopnięcie w stylu tzw. wyskoku dosiężnego, rozbijając nogą deseczkę umieszczoną wysoko ponad głową. Potem znowu regulaminowy ukłon i olsztyński zawodnik schodzi z maty. Tym kopnięciem 18-letni Maciej Tomaszewski z Olsztyna wywalczył trzecie miejsce w tej konkurencji, w której wystartowało w Jeju City 32 zawodników w grupie wiekowej junior starszy.

Konkurencja wyskoku dosiężnego rozgrywana jest podobnie jak skok wzwyż. Zawodnik ma trzy próby i sam ustala wysokość. Musi w wyskoku rozbić zawieszoną w stelażu deskę i wylądować stabilnie, zachowując przy tym pozycję stojącą. Podparcie lub wywrotka, a także niezłamanie deski, dyskwalifikują zawodnika. Maciek z powodzeniem rozbił deskę na wysokości 230 cm oraz 235 cm i dopiero na wysokości 250 cm musiał się poddać. Wysokość tę pokonali natomiast dwaj zawodnicy z Iranu: jeden zaliczył 250 cm, a drugi 270 cm.

Z przebywającymi w Korei zawodnikiem i jego trenerem udało nam się skontaktować dzięki pomocy mediów społecznościowych. Jak napisał Maciek Tomaszewski: „Mój wynik to dla mnie sukces. Skakałem wyżej niż konkurenci wyżsi ode mnie nawet o głowę. Pomogły mi w tym realizowane w tym roku dodatkowe treningi z akrobatyki. A zdobycie trzeciego miejsca jeszcze bardziej motywuje mnie do dalszej pracy nad sobą. W normalnym treningu taekwondo nie trenuję wyskoku już od kilku lat, więc jeśli wprowadzimy specjalny trening skoczności, to w przyszłym roku mój wynik będzie jeszcze lepszy”. „W pewnym sensie historia zatoczyła koło!” - dodał trener Dariusz Nowicki. „Maciek zdobył brązowy medal w tej samej hali, w której 17 lat wcześniej, czyli gdy Maciek miał zaledwie rok, inny mój zawodnik, Marcin Chorzelewski, wywalczył brązowy medal w konkurencji walki mistrzostw świata seniorów”. Pierwotnie planowano udział Maćka w tzw. poomsae indywidualnym - kategorii technik walki wykonywanych w układzie formalnym, czyli w zaplanowanej kolejności i w określonym rytmie bez udziału partnera. Okazało się jednak, że w koreańskich kategoriach wiekowych Maciek jest zakwalifikowany w grupie junior starszy, a w edycji 2018 r. poomsae indywidualne rozgrywano tylko wśród seniorów. „W tej sytuacji zdecydowaliśmy się na jego występ w rozbiciu deski kopnięciem w wyskoku dosiężnym” - informuje Nowicki - „W Polsce ta konkurencja techniczna nie jest rozgrywana powyżej grupy wiekowej młodzik i Maciek nie startował w niej od kilku lat. Okazało się, że tradycyjny trening oraz dodatkowo zajęcia z akrobatyki u trener Grażyny Lewalskiej dały dobry efekt, a Maciek pokazał charakter, świetnie radząc sobie ze stresem startowym w tak wielkiej światowej imprezie.”

Uczestnicy Hanmadangu podzieleni są na trzy grupy wiekowe juniorów (odpowiednik polskich grup młodzik, kadet, junior) oraz na trzy rupy wiekowe seniorów, gdzie najstarsi uczestnicy mają ponad 60 lat. Mocnym elementem każdego festiwalu są prezentacje przygotowane przez ekspertów z Kukkiwon: zarówno młodych adeptów z grupy pokazowej, jak i starych, 60-70-letnich mistrzów posiadających najwyższe w świecie stopnie 9 dan.

The World Taekwondo Hanmadang zostało w tym roku zorganizowane w koreańskim Jeju City na wyspie Jeju z udziałem ponad dwóch tysięcy zawodników z 62 krajów, w tym tak egzotycznych jak Tonga, Lesotho czy Brunei, a z Europy poza Polakami obecni byli m.in Czesi, Rosjanie, Niemcy i Grecy. „Organizacja była świetna, wszystko zapięte na ostatni guzik, a wolontariusze niezmiernie pomocni” - stwierdził Maciej Tomaszewski. „Świetny był też klimat tych zawodów, wszyscy uśmiechnięci i życzliwi wobec siebie pomimo ostrej rywalizacji. Spotkanie i rozmowa z zawodnikami z tak egzotycznych dla mnie krajów, jak Iran, Tonga czy Hongkong to fajna przygoda. Również oglądanie w akcji tak wielu wybitnych koreańskich specjalistów tej ich narodowej sztuki walki to również niezapomniane doświadczenie”.

Jak czytamy na stronie Kukkiwon - Światowego Centrum Taekwondo - rząd koreański uznał tę sztukę walki, element dziedzictwa kulturowego Korei, za narodową markę służącą promowaniu tego kraju. Taekwondo Hanmadang stał się światowym fenomenem znanym jako „Koreańska fala”, przyciągająca pasjonatów taekwondo z całego świata, pragnących odwiedzić Koreę, jego ojczyznę oraz Kukkiwon. Rozwijanie Światowej Federacji Taekwondo rozpoczęto w roku 1973. Rok wcześniej powstała Światowa Akademia Taekwondo Kukkiwon, która wykształciła już pięć milionów ekspertów ze stopniem mistrzowskim dan. W 2006 roku Kukkiwon powołał Instytut Badawczy Taekwondo zajmujący się badaniami nad historią i duchem tej sztuki walki. Obecnie taekwondo jest jedną z pełnoprawnych konkurencji igrzysk olimpijskich.

Maciej Tomaszewski
Jest posiadaczem stopnia 3 dan w taekwondo, które uprawia od 11 lat. Treningi rozpoczął w pierwszej klasie olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Przez te lata realizuje trening tradycyjny w KS Korio Olsztyn, a wyczyn sportowy w KS AZS UWM Olsztyn. Jego najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia to 5 medali (3-1-1) mistrzostw Polski. Obecnie jest uczniem klasy maturalnej w LO III w Olsztynie. Jego trenerzy to: Dariusz Nowicki i Tomasz Kobrzyński.

Dariusz Nowicki
6 dan taekwondo i 4 dan hapkido, do grudnia 2017 r. przez blisko 30 lat prowadził i koordynował zajęcia taekwondo w AZS WSP Olsztyn i AZS UWM Olsztyn. Obecnie jest prezesem i trenerem KS Korio Olsztyn, gdzie naucza tradycyjnego taekwondo oraz hapkido. Zawodowo jest psychologiem sportu, pracującym z wieloma znakomitymi zawodnikami. Trzykrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich: w Atenach (2004) jako psycholog całej polskiej reprezentacji olimpijskiej, w Pekinie (2008) jako sędzia turnieju olimpijskiego taekwondo i w Londynie (2012) jako psycholog współpracujący z żeglarzami.
ŁUKASZ CZARNECKI-PACYŃSKI

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB