środa, 13 listopada 2019. Imieniny Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Trzy dni ostrej rowerowej jazdy

2018-07-23 13:00:00 (ost. akt: 2018-07-24 16:07:26)

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

Takiej imprezy w historii Mrągowa jeszcze nie było. Góra Czterech Wiatrów stała się areną zmagań absolutnej polskiej czołówki kolarstwa górskiego. Na liście startowej nie zabrakło także słynnej Mai Włoszczowskiej.

Dwukrotna wicemistrzyni olimpijska, multimedalistka mistrzostw świata, Europy i Polski na swój start musiała jednak poczekać, bowiem wcześniej na niespodziewanie trudną i górską trasę (której przygotowanie na dość płaskich Mazurach nie należało do najłatwiejszych) wyruszyli młodsi specjaliści od dwóch kółek.
Pierwszy dzień mistrzostw został opanowany przez sztafety w trzech kategoriach: mieszanej, junior/juniorka młodsi oraz młodzik. Dzień później impreza rozkręciła się na dobre, a tłumnie zebrani kibice mogli dopingować swym ulubieńcom na ośmiu zróżnicowanych pod względem poziomu i wieku trasach. Prawdziwe trzęsienie ziemi miało miejsce jednak trzeciego dnia, podczas którego rozegrano łącznie dziewięć wyścigów, z tym że z największym skupieniem śledzono poczynania w kat. Elita.

Wśród najlepszych z najlepszych zwyciężyła — jak można się było spodziewać — królowa polskiego kolarstwa górskiego, czyli Maja Włoszczowska. Warszawianka uciekła reszcie stawki, a po minięciu linii mety uniosła swój rower w geście triumfu, dziękując publiczności za głośny doping. Natomiast wśród panów po mistrzostwo Polski sięgnął Bartłomiej Wawak.
Mistrzowie z uznaniem wypowiadali się nie tylko o kibicach, ale i o samej trasie, o choć w swej karierze walczyli na bardziej wymagających technicznie trasach, to — od strony czysto fizycznej — było to jedno z trudniejszych wyzwań, z którymi się spotkali. Suma przewyższeń występujących na jednej pętli wynosiła ok. 200 m, nie brakowało podjazdów sięgających powyżej 30 stopni nachylenia. Część zawodników (zwłaszcza tych, którzy nie rozłożyli sił w sposób optymalny) musiała w efekcie wdzierać się na szczyty nie na siodełku, a prowadząc rower tuż obok.
Niewątpliwy sukces imprezy sprawił, że coraz głośniej słychać zapewnienia, iż również przyszłoroczna edycja mistrzostw Polski rozegrana zostanie w Mrągowie.

Wyniki MP 2018
* Sztafety mieszane: 1. VW Samochody Użytkowe MTB Team, 2. SGR Specialized, 3. Warszawski Klub Kolarski.
* Sztafeta Junior/Juniorka Młodsi: 1. Warszawski Klub Kolarski, KKW WHyte Nexelo Wałbrzych, WKK Wieruszów.
* Sztafeta Młodzik/Młodziczka: 1. Grupa Kolarska Gliwice, 2. Warszawski Klub Kolarski, 3. KS Luboń Skomielna Biała/UKS GK Four Bike
* Junior Młodszy: Miłosz Ośko i Matylda Szczecińska (oboje z Warszawskiego Klubu Kolarskiego). Młodzik: Mateusz Gwiazda (Brzeziny MTB Team) i Tatiana Gromada (Grupa Kolarska Gliwice). Masters, kobiety: Marta Garnek (UKS Dream-Bike Bielawa). Masters, kat. II: Mirosław Bieniasz (Tarnów). Masters, kat. III: Jacek Brzózka (UCI MTB Team). Masters, kat. IV: Jan Zozuliński (VW MTB Team)
* Cyklosport: Piotr Rzeszutek (Lew Lębork) i Katarzyna Pakulska. Masters, kat. I: Tomasz Sikora. Juniorzy: Paweł Garczyk (SGR Specialized) i Agnieszka Szpocińska (LUKS Sławno).
Kamil Kierzkowski
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB