Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Leniwce z Warmii i Mazur

2018-07-05 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-04 19:08:12)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

Według raportu MultiSport Index wskaźnik aktywności sportowej w województwie warmińsko-mazurskim wyniósł 34 procent, co stanowi najniższy wynik wśród województw w Polsce.

Tylko jedna trzecia mieszkańców Warmii i Mazur przyznaje się do uprawiania jakiegokolwiek sportu przynajmniej raz w tygodniu. Mieszkańcy naszego regionu twierdzą, że w ich otoczeniu aktywność sportowa jest popularna (46 proc. w stosunku do 43 dla Polski) oraz że w miejscu, gdzie mieszkają, jest niezła infrastruktura sportowa (58 proc. w stosunku do 63). Osoby zamieszkujące województwo warmińsko-mazurskie przyznają, że najczęściej ćwiczą z kimś (60 proc., dla Polski 47) i najczęściej jest to partner/partnerka lub mąż/żona.

W naszym kraju rośnie liczba osób, które podejmują aktywność fizyczną minimum trzy razy w tygodniu (30 proc.), jednocześnie nieznacznie zmalała liczba uprawiających sport choć raz w tygodniu (z 50 proc. w 2017 r. do 48 w 2018 r.).
— To ciągle mało — komentuje dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej. — Jako minimalny poziom aktywności fizycznej określa zasada: 3x30x130, co oznacza minimum trzy razy na tydzień po 30 minut z tętnem na poziomie 130 uderzeń na minutę. Takie kryterium spełnia tylko 30 proc. badanych osób — informuje Janusz Dobosz.

Czynnikiem warunkującym aktywność fizyczną jest m.in. miejsce zamieszkania. Uprawianie sportu to domena dużych miast, co jest m.in. pochodną odpowiedniej infrastruktury. Największy odsetek osób uprawiających sport co najmniej raz w tygodniu zamieszkuje województwo lubuskie (57 proc.), śląskie (56) i mazowieckie (54). Najsłabiej poza warmińsko-mazurskim wypadły województwa: zachodniopomorskie i podkarpackie (po 38 proc.).

Polacy najchętniej trenują wieczorem. Do uprawiania sportu motywuje potrzeba dbania o zdrowie (45 proc.) i zrelaksowania się (31). Tylko 14 proc. aktywnych robi to głównie dla wyglądu. Wiek jest czynnikiem, który wpływa najbardziej negatywnie na aktywność. Emeryci i renciści stanowią większość wśród nieaktywnych. Istotne jest powiązanie finansów z aktywnością fizyczną. 2/3 osób korzystających z obiektów sportowych płaci za nie, z czego ponad połowa decyduje się na abonamenty lub karnety. Aż 40 proc. z nich za możliwość korzystania z infrastruktury sportowej płaci powyżej 100 zł miesięcznie.
lech

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB