Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

W Biskupcu wyścigiem znów podziękowali trenerowi...

2018-07-03 18:57:19 (ost. akt: 2018-07-03 19:04:18)
Grupa dziewcząt na starcie biskupieckiego Memoriału Jerzego Kowalskiego

Grupa dziewcząt na starcie biskupieckiego Memoriału Jerzego Kowalskiego

Autor zdjęcia: Lech Janka

Międzynarodowe kryterium kolarskie w Biskupcu już po raz siódmy było memoriałem nieodżałowanego trenera miejscowej Warmii Jerzego Kowalskiego. W wyścigu elity kolejny raz wygrał utytułowany wychowanek tego szkoleniowca Szymon Rekita.

W bardzo chłodne i deszczowe popołudnie ulicami Biskupca ścigało się łącznie 105 zawodniczek i zawodników. Najliczniejszą grupę stanowili, oczywiście, kolarze z warmińsko-mazurskich klubów, choć nie zabrakło też kolarskiej młodzieży z Grodziska Mazowieckiego, Grudziądza i Ciechanowa, a także — niemal tradycyjnie — Rosjan ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego Przygotowań Olimpijskich w Kaliningradzie. Ścigano się po pętli liczącej około 2 km długości.

W najbardziej prestiżowej rywalizacji elity (seniorzy walczyli razem z juniorami) klasą błysnął dwukrotny mistrz Polski orlików w jeździe na czas, Szymon Rekita (obecnie luksemburska grupa Leopard Pro Cycling). Już na pierwszej rundzie odjechał on rywalom, a jedynym kolarzem, który potrafił wytrzymać to tempo, był inny wychowanek Warmii, Dawid Burczak (Tarnovia Tarnowo Podgórne). Obaj już do końca wyścigu dzielili między sobą punkty na rundach, zostawiając pozostałym rywalom tylko walkę o trzecie miejsce. Ostatecznie wygrał Rekita (54 pkt) przed Burczakiem (34).

— Co roku przyjeżdżam do kraju na ten memoriał, bo chcę w ten sposób uczcić pamięć trenera Kowalskiego i podziękować Mu za to, że u niego nauczyłem się kolarstwa — mówi Szymon Rekita. — Zawdzięczam Mu prawie wszystko, co w tym sporcie dokonałem. Tym startem w Biskupcu chciałem też podziękować klubowi, który jak może, tak stara mi się pomagać w dążeniu do wyznaczonego przeze mnie celu. W tym sezonie udało mi się wygrać we Francji jeden z etapów mocno obsadzonego wyścigu Tour du Jura, a teraz przygotowuję się do drugiej części sezonu. W Ostródzie w mistrzostwach Polski byłem piąty w jeździe na czas, a ze startu wspólnego zająłem 20. miejsce, bo... się trochę zagapiłem. Mam nadzieję, że za rok będzie znacznie lepiej — dodaje Rekita.

— Bardzo się cieszę, że w tegorocznym wyścigu wzięło udział ponad 100 osób, czyli więcej niż w ostatnio — przyznaje z kolei Narcyz Klik, długoletni sekretarz Warmii Biskupiec i główny organizator memoriału. — Niezwykle ważne jest też to, że nasze kryterium ma charakter międzynarodowy: kolejny raz nie zawiedli nasi goście z Kaliningradu, jak zawsze przyjeżdżając do nas w bardzo mocnym składzie. Ponadto mieliśmy też jednego młodego kolarza z Włoch.

Zawody otworzył Adam Wadecki, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Kolarskiego, a jednocześnie wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego. — Ta impreza jest dla nas bardzo ważna — podkreśla prezes Adam Wadecki. — To jest wyścig z wieloletnią tradycją i odbywa się w naszym regionie. Ubolewam tylko nad tym, że w tym samym terminie jest wyścig w Bełchatowie o randze Pucharu Polski, który odciągnął od kryterium w Biskupcu część kolarskiej młodzieży, szczególnie tej „orlikowskiej”. W przyszłym roku powinniśmy tak zbudować kalendarz, aby nie dochodziło do takiej kolizji terminów...

Organizatorzy Memoriału Jerzego Kowalskiego: Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie LZS, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Warmińsko-Mazurski Związek Kolarski, Urząd Marszałkowski, Urząd Miejski w Biskupcu, Biskupiecka Federacja Sportu, Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu, LKK Warmia, Szkoła Podstawowa nr 2 w Biskupcu.

* Inne wyniki. Żaczki: 1. Marija Szurawlewa, 2. Julija Czertichnina (obie Kaliningrad), 3. Kinga Kosińska (Szkółka Kolarska Bartoszyce); młodziczki: 1. Wiktoria Szczepańska, 2. Laura Rybkiewicz (obie Zakłady Mięsne Warmia Biskupiec), 3. Martyna Szczęsna (Szkółka Kolarska Olsztyn); juniorki młodsze: 1. Nikola Szczepańska, 2. Sara Prusińska (obie ZM Warmia), 3. Anna Proskurowskaja (Kaliningrad).
Żacy: 1. Adam Bronakowski (SK Olsztyn), 2. Jan Stankiewicz (SK Ełk), 3. Kacper Goldan (SK Olsztyn); młodzicy: 1. Maciej Ciżowski (SK Bartoszyce), 2. Paweł Więczkowski (ZM Warmia), 3. Michał Żelazowski (W-MKS Olsztyn); juniorzy młodsi: 1. Radosław Lewandowski (Stal Grudziądz), 2. Maksim Oriechnow, 3. Aleksandr Kozin (obaj Kaliningrad); juniorzy: 1. Patryk Dąbski, 2. Maciej Noceń, 3. Jakub Soszka (Opty-Mazowsze Grodzisk Mazowiecki).
Klasyfikacja drużynowa: 1. ZM Warmia Biskupiec 46 pkt, 2. Kaliningrad 33, 3. Szkółka Kolarska Olsztyn, Opty-Mazowsze Grodzisk Mazowiecki — po 21, 5. Szkółka Kolarska Bartoszyce 11, 6. Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy, Szkółka Kolarska Ełk — po 8, 8. Stal Grudziądz 7, 9. Szkółka Kolarska Biskupiec 4, 9. Szkółka Kolarska Elbląg, KKS Ciechanów — po 2.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. skoro międzynarodowe #2530407 | 37.47.*.* 4 lip 2018 11:18

    to powinni zaprosić jeszcze kolarzy z Litwy i Białorusi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz