Niedziela, 21 kwietnia 2019. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Iga na medal, a inni zazdroszczą nam Aquasfery

2018-07-02 11:18:15 (ost. akt: 2018-07-02 11:31:59)
Iga Grygiencza (z prawej) z Wiktorią Maciuszek z Juvenii Wrocław tuż przed wejściem na podium po finale na 50 m delfinem

Iga Grygiencza (z prawej) z Wiktorią Maciuszek z Juvenii Wrocław tuż przed wejściem na podium po finale na 50 m delfinem

Autor zdjęcia: Lech Janka

Przez trzy dni trwały w Olsztynie letnie mistrzostwa Polski juniorów młodszych (do lat 14) w pływaniu. Reprezentujący nasz region nastolatkowie zdobyli dwa medale, a dokonała tego w pojedynkę Iga Grygiencza z Medyka Giżycko.

Kolejna prestiżowa impreza pływacka, rozegrana we flagowym obiekcie Olsztyna i województwa, przyciągnęła na start aż 597 młodych pływaków i pływaczek ze 148 klubów z całego kraju! Warmię i Mazury reprezentowała 17-osobowa grupa, na którą złożyła się dziesiątka startujących z Kormorana Olsztyn, po troje zawodników z Medyka Giżycko i Jedynki Elbląg oraz jeden pływak z MOS Ełk.

Już pierwszego dnia imprezy błysnęła Iga Grygiencza z Medyka Giżycko, która z wynikiem 1.04,65 nie dała szans rywalkom w finałowym wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym. Drugiej na mecie Martynie Sienkiewicz (TP Zielona Góra) zmierzono czas 1.05,75, a trzeciej Milenie Krupie (Juvenia Wrocław) — 1.05,82. To nie był jedyny finałowy wyścig Igi tego dnia, bo wcześniej pływaczka z Giżycka wystartowała też na 50 m stylem dowolnym, zajmując 7. lokatę. Z kolei Lila Krupińska z Kormorana była dziesiąta w finale A na 200 m stylem dowolnym. Pierwszego dnia mistrzostw w olsztyńskiej pływalni padł również jeden rekord Polski juniorów młodszych — ustanowił go Jakub Skierka (G-8 Bielany Warszawa), który uzyskał na 200 m stylem grzbietowym czas 2.09,47. Poprzedni rekord, który przetrwał aż sześć lat, był gorszy o 0,47 sek.

Dzień później dorobek medalowy ekipy Warmii i Mazur powiększył się o srebrny krążek... Igi Grygienczy, która — po zwycięskich eliminacjach na 50 m stylem motylkowym — w finale uległa minimalnie Wiktorii Maciuszek (Juvenia Wrocław). Tego dnia pływaczka Medyka wystąpiła jeszcze w finałach A na 50 m kraulem oraz 200 m stylem zmiennym, zajmując w nich (odpowiednio) 7. i 5. miejsce. — Wystartowałam tu w czterech konkurencjach, ale najlepiej lubię pływać „motylkiem” — przyznała 14-letnia Iga Grygiencza. — Udało mi się zdobyć w tym stylu złoto i srebro, z czego bardzo się cieszę, bo to moje pierwsze medale mistrzostw Polski. Trenuję w Medyku już piąty rok, a w tym roku ukończyłam siódmą klasę w Szkole Podstawowej nr 2 w Giżycku. Za rok będę zdawać do liceum. Czy nie znudziło mi się pływanie? Absolutnie nie, ja kocham to, co robię! — dodała z uśmiechem mistrzyni i wicemistrzyni kraju z Giżycka.

Zadowolony z wyników swoich podopiecznych był m.in. Zbigniew Pietrzyk, trener Towarzystwa Pływackiego Zielona Góra. — Oceniam nasze wyniki jako bardzo dobre, bo prawie każdy start przynosił nam nowy rekord życiowy — powiedział. — Zazdroszczę Olsztynowi tak wspaniałej pływalni, u nas, w Zielonej Górze nie mamy szans na taki obiekt. Jeszcze niedawno mieliśmy niezłą pływalnię w Drzonkowie — no, nie tak cudowną jak wasza, ale zawsze — jednak ją... zlikwidowano. Wybudowano w jej miejsce nową, ale tylko na lato, bo bez kubatury. Można tam trenować jedynie od kwietnia do września. Tak że mamy zajęcia i zawody na starej pływalni (identycznej jak ta olsztyńska przy ul. Głowackiego — red.). Nasze Towarzystwo istnieje dopiero dwa lata, ale Zielona Góra może się pochwalić wieloma wspaniałymi osiągnięciami. Wcześniej przez 10 lat trenował u nas mistrz i wicemistrz świata Radosław Kawęcki — podkreślił na koniec szkoleniowiec TP Zielona Góra.

W niedzielę pierwsze radośniejsze chwile przysporzyła naszej ekipie... Iga Grygiencza, która z ostatnim, dziesiątym czasem (1.02,14) zakwalifikowała się do finału A na 100 m kraulem. Natomiast bardzo niewiele, a konkretnie 0,14 sekundy, zabrakło do miejsca w finałowej dziesiątce na 100 m grzbietem Martynie Waśniewskiej z Jedynki Elbląg, która uzyskała 11. wynik dnia (1.10,37). W popołudniowej sesji finałowej chyba zmęczona już trzydniowymi zawodami Grygiencza zajęła 10. miejsce (1.02,48), a w finale B 100 m stylem grzbietowym wystąpiły aż dwie elblążanki. Nieco lepiej wypadła Maria Gutowska, która wskoczyła do finału B z rezerwowego miejsca (22. czas dnia) i była druga (czyli 12. ogółem). Czwarte miejsce (i 14. w generalce) zajęła natomiast Waśniewska.

Organizatorami mistrzostw, rozegranych pod patronatem prezydenta miasta Piotra Grzymowicza, były Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie (na zlecenie Polskiego Związku Pływackiego) oraz Warmińsko-Mazurski Okręgowy Związek Pływacki.

* Inne wyniki. Dziewczęta, 50 m dow.: 30. Waśniewska; 400 m dow.: 8. Lila Krupińska (Kormoran Olsztyn), 30. Gutowska; 50 m grzb.: 12. Waśniewska; 200 m grzb.: 20. Waśniewska, 23. Gutowska; 200 m mot.: 31. Oliwia Szałkowska (Kormoran).
Chłopcy, 50 m dow.: 17. Maciej Kacperski (MOS Ełk); 200 m dow.: 28. Aleksander Pater (Kormoran); 50 m klas.: 34. Pater; 100 m klas.: 28. Pater; 200 m klas.: 18. Pater; 200 m grzb.: 28. Mikołaj Grabowski (Kormoran); 50 m mot.: 20. Kacperski; 4x100 m dow.: 28. Kormoran (Pater, Konrad Kozłowski, Bartosz Jurczak, Grabowski); 4x100 m zm.: 24. Kormoran.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB