Niemcy uciekli znad przepaści

2018-06-23 22:00:18(ost. akt: 2018-06-24 10:46:00)

Autor zdjęcia: fifa.com

Do 95. minuty Niemcy jedynie remisowali ze Szwedami, co dramatycznie zmniejszało ich szanse na wyjście z grupy, ale wtedy zwycięskiego gola zdobył Toni Kroos!
* Niemcy - Szwecja 2:1 (0:1)
0:1 - Toivonen (32), 1:1 - Reus (47), 2:1 - Kroos (90+5)

W meczu o stawkę Szwedzi ostatni raz wygrali z Niemcami w 1958 roku, ale to nie znaczyło, że w Rosji położą się na boisku i poproszą o najniższy wymiar kary. Tym bardziej że przed wieczornym meczem to Niemcy znaleźli się w nietypowej dla siebie sytuacji, bowiem porażka oznaczała, że jeszcze przed zakończeniem fazy grupowej straciliby szansę na awans do 1/8 finału! A przecież do Rosji pojechali bronić tytułu mistrzów świata.

Dlatego od pierwszego gwizdka sędziego Marciniaka Niemcy rzucili się do ataku, no i kilka razy zakotłowało się pod szwedzką bramką, jednak najgroźniejszą sytuację w 12. min mieli Szwedzi: Berg ruszył w samotnej szarży na bramkę Neuera, ale w ostatniej chwili skórę Niemcom uratowała ofiarna interwencja Boatenga. Szwed domagał się rzutu karnego, i chyba miał ku temu powody, bo został pchnięty przez Boatenga, jednak gwizdek polskiego sędziego milczał.

Ale 20 minut później Marciniak już gwizdka musiał użyć, bowiem Skandynawowie przejęli piłkę w środku boiska, po czym wyprowadzili zabójczą kontrę, zakończoną skutecznym strzałem Toivonena, który wbiegł między dwóch Niemców i mimo ich asysty lekkim uderzeniem przelobował Neuera. 1:0 dla Szwecji! W tym momencie Niemcy byli za burtą Mundialu! A w 44. min powinno być 2:0, ale Szwedzi w koncertowy sposób zepsuli kontrę, chwilę później kapitalną główką popisał się Berg, jednak Neuer koniuszkami palców zdołał odbić zmierzającą do siatki tuż przy słupku piłkę.

A że niewykorzystane sytuacje się mszczą, więc tuż na początku drugiej połowy do remisu doprowadził Reus. Następne kilka minut to była prawdziwa niemiecka nawałnica, a w szwedzkim polu karnym co chwila robiło się bardzo gorąco. Groźnie główkował Mueller, strzelali Werner, Kimmich, Kroos, lecz Olsen po raz drugi nie dał się zaskoczyć. Szwedzi jednak z każdą kolejną minutą coraz bardziej się cofali, w efekcie sporadycznie i na krótko przekraczali linię środkową boiska.

W 81. min w idealnej sytuacji znalazł się Werner, ale z 12 m strzelił nad poprzeczką. Chwilę później za faul czerwoną kartkę zobaczył Boateng i Niemcy znaleźli się pod ścianą.
Mimo tego w 88. min Niemcy powinni wygrywać 2:1, bo z 6 m groźnie główkował Gomez, ale Olsen popisał się efektowną interwencją. Także w drugiej doliczonej minucie Niemcy nie mieli szczęścia, ponieważ po strzale Brandta z 17 m piłka odbiła się od słupka. Aż nadeszła 95. min - po krótko rozegranym rzucie wolnym z Reusem Kroos efektownym strzałem pokonał Olsona, dzięki czemu Niemcy uciekli spod katowskiego topora.

* Meksyk - Korea Południowa 2:1 (1:0)
1:0 - Vela (26 karny), 2:0 - Hernandez (66), 2:1 - Son (90+3)

Przed ostatnią kolejką wiadomo jedynie, że nic nie wiadomo, bo teoretycznie to nawet Korea Południowa jeszcze może awansować do 1/8 finału.