Mundial 2018: Kane ratuje Anglię! [WSZYSTKIE WYNIKI MŚ, TABELE, AKTUALIZACJE]

2018-06-18 15:56:05(ost. akt: 2018-06-19 12:41:13)
Harry Kane

Harry Kane

Gol z rzutu karnego kapitana drużyny Andreasa Granqvista dał Szwedom zwycięstwo w pierwszym poniedziałkowym meczu Mundialu w Rosji. W drugim Belgowie planowo pokonali debiutujących w MŚ Panamczyków, a wieczorem Anglia cudem wymęczyła wygraną z Tunezją.
Grupa G

* Tunezja — Anglia 1:2 (1:1)
0:1
— Kane (11), 1:1 — Sassi (35 karny), 1:2 — Kane (90+1)

Anglicy zaczęli wieczorny mecz w Wołgogradzie tak, jakby chcieli zmieść Tunezję z murawy tak szybko, jak się da. No i już po czterech minutach mogli prowadzić 2:0, tyle że Jesse Lingard miał wyjątkowo kiepsko nastawiony celownik. W 11. min zespół Garetha Southgate’a dopiął jednak swego: dośrodkowanie z rzutu rożnego, główka Stonesa, parada Hassana, dobitka z bliska Harry’ego Kane’a i angielska część trybun zwariowała z radości.
W 35. min Walker w zupełnie niegroźnej sytuacji tak pracował rękami w walce o górną piłkę na piątym metrze przed swoją bramką, że trafił Tunezyjczyka w twarz, a sędzia bez wahania wskazał na 11. metr. Pickford wyczuł intencje Sassiego przy strzale z rzutu karnego, ale nie sięgnął piłki i było 1:1.
A potem zaczęły się męki Anglików, którzy nie potrafili nic poradzić na solidnie, choć bez żadnej rewelacji, grającego rywala. I kiedy zanosiło się na kolejny mundialowy zawód „Synów Albionu”, Tunezyjczycy na tyle stracili głowę po kolejnym rzucie rożnym, że tuż przed swoją bramką pozostawili bez opieki Kane’a. A najlepszy snajper Anglików takich sytuacji nie marnuje...

* Belgia — Panama 3:0 (0:0)
1:0
— Mertens (47), 2:0, 3:0 — Lukaku (69, 75)

— Jeśli wyjdziemy z grupy, to sam wypiję dwie butelki wódki! — taką brawurową deklarację złożył przed debiutem Panamy w Mundialu trener tej reprezentacji Hernan Dario Gomez. W poniedziałek jego drużyna rozpoczęła rywalizację w MŚ i... na razie nie zanosi się na to, żeby trener Gomez musiał się szykować na ekstremalne wyzwania. Kopciuszek ze strefy CONCACAF trzymał się dzielnie przez pierwszą połowę meczu w Soczi, ale po przerwie faworyt wreszcie zrobił, co trzeba. Swojego 37. i 38. gola w 70. występie w reprezentacji Belgii strzelił as Manchesteru United, Romelu Lukaku, który od pewnego czasu zdobywa bramki z regularnością szwajcarskiego zegarka. Wystarczy dodać, że w ciągu minionych dwóch lat Lukaku strzelił aż 27 goli w 28 meczach swojej kadry!

GRUPA G
1. Belgia 3 3:0
2. Anglia 3 2:1
3. Tunezja 0 1:2
4. Panama 0 0:3
* Najbliższe mecze: Belgia — Tunezja (23.06), Anglia — Panama (24.06).

* Grupa F: Szwecja — Korea Płd. 1:0 (Granqvist 65 karny)

Nieskuteczni, ale lepiej wyglądający, Szwedzi dopięli swego dopiero po ponad godzinie gry, a w sukurs przyszedł im debiutujący na Mundialu system wideoweryfikacji (VAR). W 63. min Victor Claesson przewrócił się w polu karnym po bezpardonowym wślizgu Kim Min-woo, ale gwizdek Joela Aguilara milczał jak zaklęty. Do czasu, bo minutę później sędzia z Salwadoru dostał na słuchawkę sygnał od sędziów obsługujących system VAR i pospieszył za boczną linię, żeby przyjrzeć się na ekranie monitora tej sytuacji. A że powtórki pokazały, że Koreańczyk spóźnił się z interwencją i ewidentnie trafił nie w piłkę, ale w nogę Szweda, więc pan Aguilar wrócił na boisko z jedyną słuszną decyzją: rzut karny. Precyzyjne uderzenie Andreasa Granqvista dało Szwedo zasłużone zwycięstwo. Zasłużone, bo Koreańczycy nie oddali przez 90 minut żadnego celnego strzału na bramkę Robina Olsena.
To pierwsza wygrana reprezentacji "Trzech Koron" w spotkaniu otwierającym mistrzostwa świata od... 1958 roku!

* Niemcy — Meksyk 0:1 (Lozano 35)

GRUPA F
1. Meksyk 3 1:0
Szwecja 3 1:0
3. Korea Płd. 0 0:1
Niemcy 0 0:1
* Najbliższe mecze (23.06): Korea Płd. — Meksyk, Niemcy — Szwecja.

* Grupa A: Rosja — Arabia Saudyjska 5:0 (Gazinski 12, Czeryszew 43, 90+1, Dziuba 71, Gołowin 90+5), Egipt — Urugwaj 0:1 (Gimenez 89).
GRUPA A
1. Rosja 3 5:0
2. Urugwaj 3 1:0
3. Egipt 0 0:1
4. Arabia S. 0 0:5
* Najbliższe mecze: Rosja — Egipt (19.06), Urugwaj — Arabia Saudyjska (20.06).

* Grupa B: Maroko — Iran 0:1 (Bouhaddouz 90+5 samob.), Portugalia — Hiszpania 3:3 (Cristiano Ronaldo 4 karny, 44, 88 — Diego Costa 24, 54, Nacho 58)
GRUPA B
1. Iran 3 1:0
2. Hiszpania 1 3:3
Portugalia 1 3:3
4. Maroko 0 0:1
* Najbliższe mecze (20 czerwca): Portugalia — Maroko, Iran — Hiszpania.

* Grupa C: Francja — Australia 2:1 (Griezmann 58 k, Pogba 81 — Jedinak 61 k), Peru — Dania 0:1 (Poulsen 59)
GRUPA C
1. Francja 3 2:1
2. Dania 3 1:0
3. Australia 0 1:2
4. Peru 0 0:1
* Najbliższe mecze (21.06): Dania — Australia, Francja — Peru.

* Grupa D: Argentyna — Islandia 1:1 (Aguero 19 — Finnbogason 24), Chorwacja — Nigeria 2:0 (Etebo 32 samob., Modrić 71 k).
GRUPA D
1. Chorwacja 3 2:0
2. Argentyna 1 1:1
Islandia 1 1:1
4. Nigeria 0 0:2
* Najbliższe mecze: Argentyna — Chorwacja (21.06), Nigeria — Islandia (22.06).

* Grupa E: Kostaryka — Serbia 0:1 (Kolarov 56), Brazylia — Szwajcaria 1:1 (Coutinho 20 — Zuber 50).
GRUPA E
1. Serbia 3 1:0
2. Brazylia 1 1:1
Szwajcaria 1 1:1
4. Kostaryka 0 0:1
* Najbliższe mecze (22 czerwca): Brazylia — Kostaryka, Serbia — Szwajcaria.

* Strzelcy
3 gole
— Cristiano Ronaldo (Portugalia)
2 — Diego Costa (Hiszpania), Denis Czeryszew (Rosja), Harry Kane (Anglia), Romelu Lukaku (Belgia)
1 — Aguero (Argentyna), Coutinho (Brazylia), Dziuba, Gazinski, Gołowin (wszyscy Rosja), Finnbogason (Islandia), Gimenez (Urugwaj), Granqvist (Szwecja), Griezmann (Francja), Jedinak (Australia), Kolarov (Serbia), Lozano (Meksyk), Mertens (Belgia), Modrić (Chorwacja), Nacho (Hiszpania), Poulsen (Dania), Sassi (Tunezja), Zuber (Szwajcaria)
Gole samobójcze (3): Behich (Australia; dla Francji), Bouhaddouz (Maroko; dla Iranu), Etebo (Nigeria; dla Chorwacji).

Łącznie: 32 bramki w 14 meczach.