Piątek, 14 grudnia 2018. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Szable Hajduczka są brązowe

2018-06-12 17:00:00 (ost. akt: 2018-06-12 17:29:08)

Autor zdjęcia: archiwum klubu

Podczas mistrzostw Polski młodzików w szabli, które zorganizowano w Sosnowcu, duży sukces odniosły dziewczęta z olsztyńskiego Hajduczka, bowiem w rywalizacji drużynowej po zaciętej i emocjonującej walce zdobyły brązowy medal!

Pierwszego dnia mistrzostw odbyła się rywalizacja indywidualna. Na początku na planszach stanęli olsztyńscy szabliści - Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Krzysztof Woźniak, Kacper Staniszewski, Krzysztof Czerwiński, Antoni Adamczyk i Łukasz Kowalczyk. Ostatecznie po dwóch fazach grupowych do pucharów zakwalifikowali się: Błaszkiewicz-Kumar, Staniszewski, Dowgierd i Kusak. Jednak do kolejnej fazy awansował jedynie Kusak, niestety, potem przegrał z Mateuszem Mańczakiem (KKSZ Konin) 11:12.

Jako drugie rywalizowały dziewczęta z Hajduczka: Antonina Dobies, Alicja Woźniak, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun, Amelia Komar, Nina Kondrusik i Aniela Kozłowska.
Po dwóch fazach grupowych do play-off zakwalifikowały się: Kozłowska, Kondrusik i Dobies. Pierwszy puchar Dobies przegrała z Julią Pilewską (TMS Sosnowiec) 4:12. Najwięcej emocji towarzyszyło natomiast występom Kondrusik i Kozłowskiej. Nina wygrała po kolei z Nadią Białotą (TMS Sosnowiec) 12:3 i Martą Zielińską (Kolejarz 24 Katowice) 12:6, by w ćwierćfinale ulec Zuzannie Poradzie (TMS Sosnowiec) 1:12, kończąc rywalizację na 6. miejscu.
Z kolei Aniela Kozłowska pokonała Amelię Górowską (Dragon Łódź) 12:2 i Karolinę Kordel (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 12:7, by w walce o półfinał ulec Paulinie Poradzie (TMS Sosnowiec) 11:12. - Anieli zabrakło jednego trafienia, by wrócić do Olsztyna z indywidualnym medalem mistrzostw Polski. Walka była emocjonująca, wyrównana. Szkoda tej ostatniej akcji, ale taki jest sport. Nina zrobiła świetny wynik. Zaprezentowała się bardzo dobrze w każdej z walk - podkreślił trener Hajduczka Adam Sobczyk.

Drugiego dnia odbyła się rywalizacja drużyn - 15 dziewcząt i 22 chłopców. - I ten dzień będziemy długo pamiętać. Chłopcy doszli do ćwierćfinału, a nasze dziewczęta stanęły na wysokości zadania, przysparzając nam moc emocji - skomentował Adam Sobczyk.
Drużyna UKS I Hajduczek (Oskar Kusak, Kacper Staniszewski, Krzysztof Dowgierd, Szymon Błaszkiewicz-Kumar) w pierwszym meczu pokonała ZKS Sosnowiec 36:17, w drugim Akademię Integracji 36:26, by w ćwierćfinale ulec drużynie Pałac Młodzieży Katowice 19:36. W kolejnym spotkaniu pokonali Ripostę Olsztyn 36:28, jednak w walce o 5. miejsce ulegli UKS 13 Białystok 33:36, zajmując ostatecznie 6. miejsce.

Przed rywalizacją dziewczęcych drużyn trener Sobczak przyznał: - Mamy dwie dobre szablistki, czyli Ninę i Anielę, które uzupełniliśmy początkującymi zawodniczkami. W meczach liczy się każdy zdobyty punkt, a najtrudniejsza jest ostatnia walka. Dziewczyny ustaliły, że kończącą mecze będzie Aniela.
Drużyna UKS I Hajduczek (Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Alicja Woźniak, Antonina Dobies) w pierwszym meczu pewnie pokonała AZS AWF Warszawa 36:26, w kolejnym TMS II Sosnowiec 36:29, awansując do półfinału, gdzie spotkały się z faworytkami z TMS I Sosnowiec. W walce o finał olsztynianki przegrały 20:36, więc w meczu o 3. miejsce spotkały się z silną drużyną KKSZ Konin. - Przed dwoma kończącymi mecz walkami nasze szablistki przegrywały 28:24. Nina zmniejszyła różnicę z czterech do jednego punktu, kończąc swoją świetną walkę stanem 31:32 dla Konina. Wtedy na planszę wyszła Aniela, no i po kilkunastu akcjach było 35:34 dla przeciwniczek. Jednak Aniela zachowała do końca zimną krew, najpierw pewnie wykonała akcję na 35:35, by w kolejnej zrobić akcję „na jedną lampę”, żeby nie było wątpliwości, kto zdobywa brązowy medal - opowiedział szkoleniowiec Hajduczka.

Emocje w końcówce meczu były ogromne. - Na dwie akcje przed końcem, kiedy Aniela musiała zdobyć dwa trafienia i nie mogła zrobić żadnego błędu, po prostu zamknęłam oczy. Po reakcji naszych kibiców wiedziałam, że najpierw wyrównała, a po wybuchu radości miałam pewność, że to my wrócimy do domów z brązowym medalem - przyznała Nina Kondrusik.
Wszystkie zawodniczki zgodnie podkreślają, że stworzyły zespół, który sobie ufa i wspólnie wspiera. - To jest ważne, szczególnie dla zawodniczki kończącej rywalizację, kiedy czuje się wsparcie i zrozumienie, oraz słyszy słowa otuchy, kiedy coś nie wyjdzie. To człowieka buduje i powoduje, że można lepiej poradzić sobie z obciążeniem psychicznym. Jesteśmy szczęśliwe. Wszystkie byłyśmy po prostu rewelacyjne - dodała z uśmiechem Aniela Kozłowska.

Kilkoro szablistów Hajduczka uczy się w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Świętej Rodziny. Szkoła od dłuższego czasu prowadzi zajęcia dodatkowe z szermierki dla swoich uczniów. To przy tej placówce ma powstać klasa sportowa o profilu szermierki, jak również planowana jest budowa profesjonalnej sali szermierczej. Aby ten ambitny plan został zrealizowany, szkoła musi zakupić od miasta grunty pod budowę sali sportowej. Obecnie Stowarzyszenie Świętej Rodziny (organ prowadzący szkołę) czyni starania w celu pozyskania od miasta terenu pod budowę. Kolejny sukces olsztyńskich szablistów jest dowodem na to, że warto w Olsztynie rozwijać tę dyscyplinę sportu i wspierać takie inicjatywy.
Obecnie Adama Sobczyka wspomagają trenerzy z Warszawy Adam Sęczek i Robert Mrówczyński. - Liczymy na przychylność władz miasta i pozytywną decyzję, co do sprzedaży gruntu szkole, bo to stworzy możliwości rozwoju naszych szablistów w Olsztynie. Dziś najlepsi wyjeżdżają do innych ośrodków, na czym traci nie tylko klub, ale też i Olsztyn - ocenił trener Sobczyk.

- Jesteśmy pełni nadziei, że uda się pozyskać teren i wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej i dalej rozwijać dzieci i młodzież, stwarzając im jak najlepsze warunki do uprawiania sportu - dodał z kolei prezes Stowarzyszenia Świętej Rodziny Andrzej Olszewski.
UKS Hajduczek wspierany jest przez Warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie i Termy Warmińskie. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez urząd miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”. Wyjazd olsztyńskich szablistów dofinansowała Warmińsko-Mazurska Federacja Sportu.

Wyniki
* Turniej indywidualny, chłopcy: 1. Marcel Broniszewski (Victor Warszawa), 2. Bartosz Rosłon (Akademia Integracji), 3. Benedykt Denkiewicz (Szabla Ząbki), Filip Sobel (Victor Warszawa) (...) 19. Oskar Kusak, 38. Krzysztof Dowgierd, 42. Kacper Staniszewski, 49. Szymon Błaszkiewicz-Kumar, 69. Krzysztof Woźniak, 70. Łukasz Kowalczyk, 90. Antoni Adamczyk, 91. Krzysztof Czerwiński (wszyscy Hajduczek Olsztyn). Dziewczęta: 1. Zuzanna Lenkiewicz, 2. Zuzanna Porada, 3. Paulina Porada, Emilia Habryn (wszystkie TMS Sosnowiec) (...) 6. Nina Kondrusik, 8. Aniela Kozłowska, 52. Antonina Dobies, 68. Alicja Woźniak, 74. Amelia Komar, 76. Elżbieta Mejłun, 76. Karolina Mejłun (wszystkie Hajduczek).
* Turniej drużynowy, chłopcy: 1. KKSZ Konin, 2. MUKS Victor Warszawa, 3. UKS Szabla Ząbki (...) 6. UKS I Hajduczek Olsztyn, 21. UKS II Hajduczek (Antoni Adamczyk, Krzysztof Czerwiński, Łukasz Kowalczyk, Krzysztof Woźniak). Dziewczęta: 1. TMS I Sosnowiec, 2. ZKS I Sosnowiec, 3. UKS I Hajduczek Olsztyn (...) 15. UKS II Hajduczek (Amelia Komar, Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun). kk

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB