Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Czas na memoriał Matrackiego

2018-05-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-22 12:11:30)
JUDO

Olsztyn Zawody sportowe JUDO- X Memoriał J. Matrackiego - Otwarte Mistrzostwa Olsztyna.

JUDO Olsztyn Zawody sportowe JUDO- X Memoriał J. Matrackiego - Otwarte Mistrzostwa Olsztyna.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W niedzielę w Uranii zaroi się od najmłodszych adeptów judo z całej Polski (i nie tylko), którzy kolejny raz powalczą o medale otwartych mistrzostw Olsztyna młodzików i dzieci. Już po raz 11. będzie to też Memoriał Józefa Matrackiego.

Jeśli mamy w kalendarzu końcówkę maja, to niechybny znak, że nadszedł już czas na wielkie emocje z dziecięcym judo w Uranii w roli głównej. Otwarte mistrzostwa Olsztyna młodzików i dzieci, bo to o tej imprezie mowa, od ponad dekady noszą również nazwę Memoriału Józefa Matrackiego, upamiętniając w ten sposób osobę niezwykle zasłużonego trenera i wychowawcy Gwardii Olsztyn, spod którego ręki wyszły całe pokolenia olsztyńskich judoków.

— Kim był Józef Matracki? Naszym trenerem, który zaraz po utworzeniu w 1963 roku sekcji judo w Gwardii Olsztyn wziął się za prowadzenie grup naborowych, czyli za pracę z tymi najmłodszymi dzieciakami stawiającymi pierwsze kroki w judo — mówi Andrzej Grudziński, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Judo, a także prezes i trener Gwardii. — To był nie tylko mój pierwszy trener, ale chyba większości zawodników rozpoczynających karierę w naszym klubie, bo wszyscy musieli przejść przez ręce trenera Matrackiego, zanim trafili pod skrzydła trenera Ryszarda Szydłowskiego, który zajmował się już zawodnikami bardziej zaawansowanymi. I tak to wyglądało w latach 60-tych i 70-tych. Taką drogę przeszedłem także ja czy Darek Nowicki, który od lat zajmuje się taekwondo, ale zaczynał od judo i to właśnie u pana Matrackiego w Gwardii Olsztyn. I dlatego te zawody, czyli otwarte mistrzostwa Olsztyna młodzików i dzieci, nazwaliśmy Memoriałem Józefa Matrackiego. Bo one są „dedykowane” najmłodszym zawodnikom, czyli takim, którymi zajmował się trener Matracki...

Tak naprawdę ta impreza jest organizowana już od ponad 20 lat, natomiast jako memoriał w tym roku będą miały numer jedenasty. Kiedyś wpadłem na taki pomysł, żeby uhonorować w ten sposób naszego szkoleniowca i zapytałem Andrzeja Matrackiego, syna pana Józefa, czy nie miałby nic przeciwko temu, żeby nadać tym zawodom, które istniały już od kilkunastu lat, rangę Memoriału Józefa Matrackiego. On się bardzo do tego zapalił i tak to się zaczęło. Zresztą, i Andrzej, i jego młodszy brat Paweł też byli naszymi zawodnikami w Gwardii i też trenowali judo (dzisiaj obaj są mistrzami fryzjerstwa — red.). No i od 11 lat mamy w Olsztynie Memoriał Józefa Matrackiego... W tym roku znów pojawią się na starcie m.in. młodzi judocy z Rosji i Białorusi, po raz kolejny honorowy patronat nad turniejem objął prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, który jak zwykle zaszczyci swoją obecnością uroczyste otwarcie zawodów, na którym pojawią się też Andrzej i Paweł Matraccy. No i jak co roku nasz turniej wspiera finansowo Urząd Miasta Olsztyna, za co jesteśmy niezmiennie wdzięczni — kończy prezes Andrzej Grudziński.
* Przewidywany program XI Memoriału Józefa Matrackiego (niedziela, 27 maja, Urania)
godz. 9.30 –11 – waga oficjalna;
12–12.15 – uroczyste otwarcie zawodów;
12.15–17 – walki eliminacyjne i finałowe;
17.15 – dekoracja medalistów i zakończenie zawodów.
pes

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. b,trener OPKS " GWARDIA" #2506418 | 81.190.*.* 23 maj 2018 12:31

    A to ciekawe co opowiada ten drobny krętacz,hochsztaplerek i cwaniak PREZIO GRUDZIŃSKI-to jeden z tych który niespecjalnie akceptowali JURKA,mojego przyjaciela - ale aby się lansowac to ten "człowieczyna" nawet zje g.......

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz