Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Dobrze zaczęli, no i oby tak dalej

2018-05-15 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-15 12:32:59)
Mateusz Barniak (z lewej) i Mateusz Kamiński na najwyższym stopniu podium długodystansowych mistrzostw Polski w Lubniewicach

Mateusz Barniak (z lewej) i Mateusz Kamiński na najwyższym stopniu podium długodystansowych mistrzostw Polski w Lubniewicach

Autor zdjęcia: Archiwum klubu

Sezon kajakowy właśnie się rozpoczął, no i już na początku nie zabrakło mocnych warmińsko-mazurskich akcentów. Podczas konsultacji w Wałczu bardzo dobrze wypadli Mateusz Kamiński i Tomasz Barniak, kanadyjkarze OKSW Olsztyn.

Pierwszym sprawdzianem formy polskich kajakarek i kajakarzy oraz kanadyjkarek i kanadyjkarzy były przeprowadzone pod koniec kwietnia konsultacje w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu. Oczywiście nie mogło w nich zabraknąć wodniaków z Warmii i Mazur.

Konsultacje te polegają na sprawdzianie aktualnej formy na tradycyjnych dystansach na wodzie oraz na różnych próbach fizycznych. Wyniki konsultacji mają decydujący wpływ na powołanie do kadry przygotowującej się na najbliższe zawody międzynarodowe, a potem do udziału reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy. Z naszych seniorów największe szanse na kolejne powołania do kadry w tych imprezach mieli kanadyjkarze OKSW Olsztyn Mateusz Kamiński i Tomasz Barniak. No i obaj potwierdzili w Wałczu, że już teraz są odpowiednio przygotowani do trudów nowego sezonu. Kamiński był w jedynkach na 500 i 1000 m trzeci, natomiast młodzieżowiec Barniak niewiele seniorom ustępował. Od 4 maja obaj trenują na zgrupowaniu kadry i już wiadomo, że wystartują w najbliższych regatach o Puchar Świata. Kamiński w pierwszych, które odbędą się w węgierskim Szeged, natomiast Barniak w drugich w niemieckim Duisburgu. Wiele wskazuje też na to, że w kobiecej kadrze seniorek kanadyjkarek znajdzie się Dorota Kozakiewicz z Koszałka Opałka Węgorzewo (w Wałczu była trzecia na 500 i 200 m). Zadowoleni ze swoich wyników na tej konsultacji mogą być również warmińsko-mazurscy juniorzy i juniorki, a najbardziej kanadyjkarki OKSW: Julia Walczak i Maja Szajdek oraz kanadyjkarz z Węgorzewa Jakub Wojciechowski i kajakarz Olimpii Elbląg Przemysław Rojek.

* Inne wyniki (jedynki). Seniorki (kajaki): 1000 m — 8. Marta Witkowska (Olimpia). Juniorki (kanadyjki): 200 m — 5. Walczak, 7. Szajdek; 500 m — 2. Walczak, 5. Szajdek. Juniorzy (kanadyjki): 500 m — 5. Wojciechowski, 1000 m — 6. Wojciechowski. Juniorzy (kajaki) 500 m — 2. Rojek.

Krótko po tej konsultacji odbyły się w Brandenburgu (Niemcy) międzynarodowe regaty juniorów. Polskę reprezentowali tam m.in. Maja Szajdek i Julia Walczak oraz Przemysław Rojek. Polska ekipa należała do najlepszych, a plonem jej startów były aż 42 medale! Wśród medalistów znalazły się m.in. obie olsztynianki oraz elblążanin. Maja Szajdek była pierwsza w C-1 5 km, a Julia Walczak druga. Poza tym w C-1 500 druga była Julia, a Maja czwarta. Obie płynęły też w reprezentacyjnych dwójkach na 500 m, ale oddzielnie. Julia Walczak z Eweliną Antos (AZS Poznań) zajęły pierwsze miejsce, a Maja Szajdek z Patrycją Mendelską (AZS Poznań) były trzecie. Natomiast w C-1 200 Walczak zajęła czwarte miejsce, a Przemysław Rojek był trzeci wśród juniorów młodszych w K-1 5 km.
Obecnie zawodnicy i zawodniczki z naszego regionu przygotowują się do udziału w długodystansowych mistrzostwach Polski, które odbędą się w Sztumie (19-20 maja).
— Nie ukrywam, że jestem zadowolony z wyników tych konsultacji — powiedział Andrzej Kamiński, prezes i trener OKSW. — Mateusz i Tomek znaleźli się w kadrze Polski, dzięki czemu wprawdzie osobno, ale wystąpią w Pucharze Świata. Mateusz popłynie w dwójce na 1000 m w Szeged ze swoim reprezentacyjnym partnerem z poprzedniego sezonu Vincentem Słomińskim. Będą tam rywalizować m.in. z inną polską parą Wiktor Głazunow/Marcin Grzybowski o udział w mistrzostwach Europy, które odbędą się 8-10 czerwca. Bardzo mnie też cieszy świetne wejście w sezon naszych juniorek Julii Walczak i Mai Szajdek — dodał szef OKSW.
LECH JANKA


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB