Młode Orły zagrały na medal

2018-05-04 12:00:00(ost. akt: 2018-05-04 12:47:46)

Autor zdjęcia: archiwum organizatorów

Cztery zespoły reprezentowały Warmię i Mazury w 18. finale krajowym turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. Medal w kategorii U-10 zdobyli chłopcy z AMO Olsztyn, a w U-12 4. miejsce zajęli chłopcy z SP 1 Ostróda.
Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński i wielu innych znanych polskich piłkarzy swoją przygodę z wielkim futbolem zaczynało w turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. W ślady reprezentantów Polski chcą iść kolejne pokolenia piłkarskie, a jedną z przepustek do kariery jest właśnie udział w popularnym Pucharze Tymbarku, którego 18. edycja zakończyła się na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Nasz region reprezentowali czterej mistrzowie województwa: w kat. U-10 dziewczęta z SP 18 Olsztyn oraz chłopcy olsztyńskiego AMO (Akademia Młodych Orłów), a w kat. U-12 piłkarki SP Samborowo w gminie Ostróda i ekipa chłopców z SP 1 Ostróda. Najlepiej spośród naszych drużyn na obiektach warszawskiej Legii i Agrykoli spisali się podopieczni Kamila Kozłowskiego z AMO Olsztyn. - Akademia Młodych Orłów to projekt realizowany w całym kraju przez Polski Związek Piłki Nożnej – mówi Kamil Kozłowski. - W naszej akademii chłopcy trenują bezpłatnie.
I jak widać praca pod patronatem PZPN daje dobre efekty, ponieważ chłopcy z AMO zagrali na medal. Była szansa nawet czołową dwójkę, ale w półfinale trzeba by ominąć późniejszego zwycięzcę całego turnieju w U-10, czyli AMO Rzeszów. Jednak los sprawił, że olsztynianie w meczu o finał trafili na ekipę z Podkarpackiego i przegrali 0:6. Na otarcie łez w finale pocieszenia 3:0 pokonali SP 44 Bydgoszcz, zdobyli brązowe medale, a później wyprowadzili piłkarzy Legii Warszawa i Arki Gdynia na finał Pucharu Polski. - Przed wyjazdem celowaliśmy w pierwszą czwórkę i udało się zrealizować ten cel. Szkoda, że w półfinale trafiliśmy na późniejszego triumfatora, bo można było wywalczyć ciut więcej – dodaje Kozłowski.
Brąz dla AMO zdobyli: Antoni Kozłowski, Oskar Markiewicz, Adam Lis, Wiktor Kulesza, Oliwier Sarnowski, Oliwier Szymkiewicz, Michał Krztoń, Wojciech Klimkiewicz, Krzysztof Chrobak, Michał Łotysz.

Natomiast w kat. U-12 chłopców o podium otarli się uczniowie ostródzkiej SP 1. Podobnie jak w przypadku AMO „Jedynka” prowadzona przez Kamila Prusinowskiego i Dariusza Gergolę w półfinale trafiła na późniejszego zwycięzcę - SP 7 Koszalin. Mistrzowie zachodniopomorskiego nie pozostawili ostródzianom złudzeń, wygrali 4:0. W meczu o 3. miejsce SP 1 prowadziła 1:0, niestety, kilka sekund przed końcem piłkarze SP 15 Bydgoszcz wyrównali. „Jedynka” z Ostródy przegrała w rzutach karnych i musiała zadowolić się 4. miejscem. - Wyjście z grupy było naszym celem minimum, no i to zrobiliśmy, a później cieszyliśmy w każdego kolejnego sukcesu. Jesteśmy bardzo zadowoleni, choć jeszcze dziesięć sekund przed końcem małego finału mieliśmy brązowy medal – komentuje trener Gergola.
W składzie SP Ostróda zagrali: Jakub Krużewski, Jakub Sadowski, Jakub Grędziszewski, Oskar Zabawa, Tobiasz Ociepski, Jakub Pieczarka, Filip Śladewski, Alan Zając, Paweł Choiński, Radosław Kowalski.

Tym razem słabiej poszło dziewczętom z Warmii i Mazur, ale i tak należą im się słowa pochwały. W kat. U-10 rywalizację na 12. miejscu zakończyły podopieczne Piotra Żurawela i Michała Trzeciakiewicza z SP 18 Olsztyn. - Szósty raz z rzędu zagraliśmy w krajowym finale i to jest naprawdę duże osiągnięcie – nie ma wątpliwości Żurawel. - Jest to efekt dobrej pracy w szkole, gdzie nasze dzieci od początku edukacji mają lekcje wuefu. Do tego dochodzą dodatkowe zajęcia, które dzięki różnym projektom realizujemy w naszej szkole.
W ekipie SP 18 wystąpiły: Zuzanna Frydrych, Julia Dobrowolska, Agnieszka Panek, Natalia Saganek,Lena Sander, Wiktoria Wołkowska, Pola Florysiak, Maja Łuczak.

Drugi raz z kolei w Warszawie wystąpiły dziewczęta z SP Samborowo. Niestety, reprezentacja gminy Ostróda w pierwszym meczu straciła najlepszą zawodniczkę, która została odwieziona do szpitala z podejrzeniem złamania żeber. Tym samym pomysł na turniej posypał się i ostatecznie zespół zajął 13. miejsce. - Było słabiej o jedno miejsce w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale dla nas sam udział był już ogromnym sukcesem – ocenia Arkadiusz Łopatowski, opiekun zespołu.
Skład SP Samborowo: Patrycja Zimnicka, Kaja Morenc, Natalia Piędel, Paulina Przewoźna Anna Gliszczyńska Dominika Zimincka, Nikola Kawiak, Michalina Morenc, Anna Siekierska, Wiktoria Reptowska.