Hajduczek pokazał swoją moc

2018-04-10 11:00:00(ost. akt: 2018-04-10 11:27:37)

Autor zdjęcia: Hajduczek Olsztyn

W Koninie odbył się ogólnopolski turniej młodzików w szabli o puchar prezesa miejscowego KKSZ. W imprezie znakomicie spisali się reprezentanci olsztyńskiego Hajduczka, bowiem wywalczyli dwa pierwsze oraz jedno drugie miejsce.
Turniej w Koninie zalicza się do czterech najważniejszych imprez, z których punkty zdobyte za zajęte miejsca wliczane są do klasyfikacji młodzików Polskiego Związku Szermierczego. Z tego powodu do Konina przyjechali najlepsi młodzicy (113 szablistów) z całej Polski, a wśród była jedenastoosobowa reprezentacja Hajduczka. No i olsztyńscy szabliści zdominowali ten turniej, zajmując dwa pierwsze i jedno drugie miejsce.

- Przyjechaliśmy z nadziejami, ale też z myślą, że każdy z turniejów jest niepowtarzalny, a wynik często zależy od dyspozycji dnia - mówił jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji Adam Sobczyk, trener UKS Hajduczek Olsztyn.
Na planszach pierwsi walczyli chłopcy, a Hajduczka reprezentowali: Krzysztof Woźniak, Szymon Błaszkiewicz-Kumar, Łukasz Kowalczyk, Oskar Stachowiak i Oskar Kusak.

Po dwóch fazach grupowych z turnieju odpadł Stachowiak, natomiast pozostali awansowali do play-off: Woźniak pokonał 12:8 Andrzeja Wysockiego (UKS Riposta), by w drugiej walce ulec 5:12 Benedyktowi Denkiewiczowi (Szabla Ząbki). Natomiast Staniszewski uległ 9:12 Aleksandrowi Grotowi (Grodziski Klub Szermierczy), zaś Łukasz Kowalczyk przegrał 4:12 z Kajetanem Niedźwieckim (UKS Riposta). Najlepiej spisał się Oskar Kusak, w kolejnych walkach pucharowych pokonując 12:5 Piotra Dębowskiego (KKSZ Konin) oraz 12:7 Kacpra Malcera (SSIR w Kramsku). W ćwierćfinale olsztynianin 12:3 wygrał z Mateuszem Mańczakiem (KKSZ Konin), zaś półfinał rozegrał na swoją korzyść (12:9) z Benedyktem Denkiewiczem (Szabla Ząbki). W walce finałowej spotkał się z Marcelem Broniszewskim (MUKS Victor Warszawa), pokonując go po emocjonującej walce 12:10. Tym samym Oskar Kusak wygrał turniej, co jest jego największym dotychczasowym sukcesem.

- Oskar jest ambitnym zawodnikiem, walczy zawsze do końca - powiedział po finale trener Sobczyk. - Dziś wytrzymał presję i w pięknym stylu, pokazując ładną szermierkę, pewnie wygrał turniej. Oczywiście gratuluję wszystkim swoim zawodnikom, którzy pokazali się na konińskich planszach.

Po chłopcach turniej rozpoczęły dziewczęta, w którym wzięły udział zawodniczki Hajduczka: Aniela Kozłowska, Nina Kondrusik, Antonina Dobies, Amelia Komar oraz Elżbieta Mejłun. Do fazy pucharowej awansowała Kondrusik oraz Kozłowska.
Nina Kondrusik pierwszą walkę pucharową wygrała 12:3 z Julią Mikulską-Bąk (UKS Riposta), a w kolejnych pokonała 12:2 Karinę Pakułę (KKSZ Konin) i 12:7 Anastazję Nagórską (OS AZS Poznań). W półfinale wygrała z Sonią Kozanecką (Dragon Łódź) 12:7, by w finale spotkać się z klubową koleżanką Anielą Kozłowską.

Aniela w drodze do finału pokonała 12:3 Ewę Czajkowską (Dragon Łódź), 12:7 Emilię Habryn (TMS Sosnowiec), w ćwierćfinale wygrała 12:4 z Julią Pilewską (TMS Sosnowiec), zaś w półfinale 12:4 z Natalią Lipińską (Dragon Łódź) .
- To jest zawsze zmartwienie trenera, by jego dobre zawodniczki nie trafiły na siebie we wcześniejszych fazach turnieju. Nina i Aniela tak się rozstawiły po fazie grupowej, że spotkały się dopiero w finale. I to był pierwszy w historii turniejów klasyfikacyjnych finał w wydaniu szablistów z Olsztyna - podkreśla trener Adam Sobczyk.

Finał ogólnopolskiego turnieju młodzików w szabli o puchar prezesa KKSZ Konin ostatecznie wygrała Aniela Kozłowska, pokonując Ninę Kondrusik 12:10.
- To był najlepszy w historii naszego klubu turniej klasyfikacyjny. W kategorii chłopców wygrał Oskar Kusak, a wśród dziewcząt najlepszą okazała się Aniela Kozłowska, powtarzając zeszłoroczny sukces. A dodatkowo na drugim miejscu uplasowała się Nina Kondrusik. Mamy wiele powodów do zadowolenia. Każdy z zawodników osiągnął swój osobisty sukces - zakończył olsztyński szkoleniowiec.
* Wyniki, dziewczęta: 1. Aniela Kozłowska, 2. Nina Kondrusik (obie Hajduczek Olsztyn), 3. Sonia Kozanecka, Natalia Lipińska (obie Dragon Łódź); chłopcy: 1. Oskar Kusak (Hajduczek), 2. Marcel Broniszewski (Wiktor Warszawa), 3. Mateusz Bakalarski (KKSZ Konin), 3. Benedykt Denkiewicz (Szabla Ząbki).