Indykpol AZS obronił miejsce w szóstce

2018-04-07 20:07:50(ost. akt: 2018-04-08 22:38:05)
Olsztyński blok powstrzymuje Karola Butryna

Uciekli grabarzowi spod łopaty - tak w kilku słowach można opisać przebieg sobotniego meczu GKS Katowice - Indykpol AZS, bowiem olsztynianie ostatecznie wygrali 3:2, chociaż zaczęli od 0:2 w setach.
* GKS Katowice — Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (20, 22, -21, -20, -11)
GKS
: Komenda (2 pkt), Kapelus (13), Pietraszko (9), Witczak (12), Sobański (16), Kohut (6), Mariański (libero) oraz Fijałek, Quiroga, Butryn (8), Kalembka (1), Krulicki
INDYKPOL AZS: Woicki (1), Andringa (16), Kochanowski (11), Hadrava (12), Rousseaux (6), Zniszczoł (2), Żurek (libero) oraz Makowski, Kańczok (3), Pliński (13), Scheerhoorn, Buchowski (11)
MVP: Michał Żurek (Indykpol AZS)

Po piątkowej porażce Jastrzębia w Szczecinie olsztynianie stanęli przed dużą szansą, bowiem zwycięstwo za trzy punkty z Katowicami dawało im awans nawet na czwarte miejsce! Co prawda w niedzielę pewnie spadliby na piąte, ale to i tak byłby awans o jedną pozycję. Wystarczyło „tylko” wygrać za trzy punkty z Katowicami...
Niestety, już po 50 minutach sobotniego meczu temat był nieaktualny, bo Indykpol AZS przegrał dwa sety i - zamiast awansu w tabeli - stanął nad przepaścią, bo porażka na czysto - przy wielce prawdopodobnej niedzielnej wygranej Resovii w Będzinie - oznaczałaby wypadnięcie z czołowej szóstki. W przedostatniej kolejce sezonu zasadniczego PlusLigi!

Dwa pierwsze sety to dominacja gospodarzy, którzy szybko uzyskiwali wysokie prowadzenie, po czym bezpiecznie zmierzali do mety. Co prawda wynik drugiego seta mógłby sugerować jakąś zaciętą walkę, ale tak nie było - po prostu w końcówce olsztynianie jedynie zdołali trochę zmniejszyć rozmiary porażki. Po przerwie Indykpol AZS się w końcu przebudził i wygrywając do 21 pozostał w grze. Niestety, na boisku niezbyt błyszczał Hadrava, więc w czwartym secie za zdobywanie punktów wziął się Buchowski, który imponował także mocno bitą zagrywką. Ostatni punkt w tej partii zdobył Woicki, zatem o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break.

Niestety, początek nie był udany m.in. po błędzie Andringi i Kochanowskiego katowiczanie wygrywali już 7:4. Jednak potem zaczęli mylić się gospodarze, a że Indykpol AZS popisał się też udanym blokiem, więc olsztynianie zdobyli cztery punkty z rzędu (8:7).
W końcówce podopieczni Roberto Santilliego zachowali więcej zimnej krwi, m.in. blok Plińskiego na Sobańskim, olsztyński środkowy zdobył też 14. punkt, a po chwili katowiczanie zaatakowali w aut!

W najbliższą niedzielę o g. 14.45 olsztynianie podejmą w Uranii MKS Będzin i jeśli wygrają za trzy punkty (3:0 lub 3:1), to na pewno utrzymają miejsce w szóstce.

Druga pięciosetowa wygrana z Katowicami pozwoliła zachować ekipie trenera Santiliego miejsce w szóstce. I to nawet po niedzielnym zwycięstwie za trzy punkty Resovii (w Sosnowcu z MKS Będzin), która dzięki temu wyprzedziła AZS lepszym stosunkiem setów. Na kolejkę przed końcem fazy zasadniczej największym przegranym jest Jastrzębski Węgiel — w tym sezonie przy równej liczbie punktów o wyższym miejscu w tabeli decyduje liczba zwycięstw, a tu jastrzębianie (bilans 17-12) ustępują i Indykpolowi AZS, i Resovii (obie po 18-11). Innymi słowy: olsztynianie mają sporo do zawdzięczenia przede wszystkim sobie, ale też i Stoczni, która zastopowała Jastrzębski Węgiel.

* W niedzielny wieczór ekipa ONICO niespodziewanie przegrała na Torwarze z Cuprum Lubin i to przegrała "za zero". A to oznacza, że warszawianie w ostatniej chwili mogą jeszcze wypaść z szóstki, bo mogą zostać wyprzedzeni i przez Resovię, i przez Indykpol AZS, i przez Jastrzębie! Cała trójka kończy fazę zasadniczą we własnych halach — meczami z, odpowiednio: Stocznią, Będzinem i Społem — podczas gdy ONICO czekają wyjazdowe derby Mazowsza z Czarnymi. A wiadomo, jak trudno gra się w Radomiu...

Inne wyniki 29. kolejki: MKS Będzin — Resovia Rzeszów 1:3 (26, -23, -19, -16), Stocznia Szczecin — Jastrzębski Węgiel 3:2 (-18, 23, 17, -19, 11), ZAKSA Kędzierzyn — Trefl Gdańsk 2:3 (18, 23, -19, -21, -11), BBTS Bielsko-Biała — Skra Bełchatów 1:3 (23, -22, -23, -18); awansem: Łuczniczka Bydgoszcz — Czarni Radom 0:3 (-20, -29, -20), ONICO Warszawa — Cuprum Lubin 1:3 (-21, -23, 13, -20).
Poniedziałek: Społem Kielce — Warta Zawiercie (18, Polsat Sport).