środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Stare Jabłonki? Emocje gwarantowane!

2018-03-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-23 11:08:14)

Autor zdjęcia: Kacper Kirklewski

Jak już informowaliśmy, od 31 do 3 czerwca na plaży Hotelu Anders w Starych Jabłonkach odbędzie się finałowy turniej klubowych mistrzostw Europy w plażowej piłce ręcznej. O medale będą rywalizować 24 zespoły (po 12 męskich i kobiecych).

Przez wiele lat Stare Jabłonki były nieformalną stolicą sportów plażowych, a konkretnie siatkówki plażowej, bowiem odbywał się tam jeden z najważniejszych turniejów światowego cyklu Grand Slam (Wielki Szlem), a w 2013 roku zorganizowano nawet mistrzostwa świata, podczas których na trybunach zasiadło aż dziewięć tysięcy (płacących za bilety) kibiców! Impreza była perfekcyjnie zorganizowana, a że nad jeziorem Szeląg Mały zawsze była niepowtarzalna atmosfera, więc chętnie przyjeżdżali tam najlepsi plażowi siatkarze i siatkarki oraz tysiące kibiców z całej Polski. Szacowano, że z okazji każdego kolejnego turnieju przez Stare Jabłonki przewijało się około sto tysięcy osób!

Niestety, w 2015 roku turniej został przeniesiony do Olsztyna, gdzie po trzech latach niedawno oficjalnie dokonał żywota, jednak Stare Jabłonki nie zrezygnowały z organizacji imprez sportowych. Odbywały się tam już zawody siatkonogi oraz plażowej piłki ręcznej, włącznie z finałowymi turniejami mistrzostw Polski, no i wszystko wskazuje na to, że właśnie plażowa odmiana szczypiorniaka stanie się nową sportową wizytówką Starych Jabłonek.

Wiadomo już, że na przełomie maja i czerwca w PGNIG Finale Klubowych Mistrzostw Europy będą rywalizować 24 ekipy. Nad jeziorem Szeląg Mały zaprezentują się najlepsze kluby z 11 państw: Polski, Holandii, Węgier, Hiszpanii, Chorwacji, Szwajcarii, Niemiec, Portugalii, Rosji, Serbii i Grecji. Polskie drużyny, które zagwarantowały sobie udział z rankingu, to: Red Hot Czili Buk w turneju kobiet i Auto Forum Petra Płock w turnieju mężczyzn. Natomiast„ dzikie karty”, o czym poinformowała komisja ds. piłki ręcznej plażowej, trafią do Team Poland w turnieju kobiet i Juko Piotrków Trybunalski w turnieju mężczyzn. Team Poland to żeńska reprezentacja Polski, która przygotowuje się do lipcowych mistrzostw świata w rosyjskim Kazaniu.

- Po rozdaniu „dzikich kart” lista uczestników jest już zamknięta - wyjaśnia Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju oraz członek komisji do spraw plażowej piłki ręcznej w ZPRP. - Turniej zostanie rozegrany na dwóch boiskach: na stadionie głównym będą trybuny na 2500 miejsc, natomiast mecze na drugim boisku będzie mogło oglądać kilkuset widzów. Oczywiście tradycyjnie nie zapomnimy o dobrym jedzeniu, już zapraszam do naszej Restauracji Mistrzów, w której będzie można spotkać m.in. Karola Okrasę. Poza tym przygotujemy bogaty program artystyczny, dlatego 1 czerwca warto do nas przyjechać z całą rodziną, by w pięknych okolicznościach przyrody spędzić Dnia Dziecka. Jedną z atrakcji będą koncerty na scenie na wodzie. Starzy bywalcy Starych Jabłonek wiedzą, że podczas naszych turniejów zawsze mogą liczyć na sportowe emocje, dobrą zabawę i smaczne jedzenie - zachęca Tomasz Dowgiałło.

W ubiegłym roku w Starych Jabłonkach odbył się turniej eliminacyjny klubowych mistrzostw Europy, w tym roku będzie finał tych mistrzostw, ale wszystko na to wskazuje, że jest to dopiero początek międzynarodowej przygody z plażowym szczypiorniakiem. - Kiedyś udało się nam wypromować siatkówkę plażową, więc teraz zamierzamy to samo zrobić z piłką ręczną, bo nie chcemy, żeby sport plażowy - po wycofaniu się Olsztyna z organizacji turnieju siatkarskiego - całkowicie zniknął z naszego regionu - wyjaśnia dyrektor Dowgiałło. - Dlatego już myślimy o organizacji finałów mistrzostw Europy oraz finałów mistrzostw świata. Na razie są to tylko mętne plany, ale będziemy nad tym pracować, tym bardziej że na nasz najbliższy turniej przyjadą przedstawiciele EHF (Europejska Federacja Piłki Ręcznej - red.) i IHF (Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej - red.), którym Stare Jabłonki bardzo się spodobały. Działacze europejskiej federacji byli pod wrażeniem tego, co u nas zastali, dlatego nie kryją, że wiążą z nami poważne plany - kończy Tomasz Dowgiałło.

PGNIG KME 2018
* Turniej mężczyzn: Chemo Profili Zagrzeb (Chorwacja), Pinturas Andalucia (Hiszpania), TSHV Camelot (Holandia), Salgótarjáni Strandépítok BHC (Węgry), Nordlichter Bachhandball (Niemcy), BHC 2areg (Serbia), Auto Forum Petra Płock (Polska), V. Gaw Portugalia), Zagreb Beach Hrvatska (Szwajcaria), AO Anixis (Grecja), Detono Zagrzeb (Chorwacja, obrońcy tytułu), Juko Piotrków Trybunalski (Polska).
* Turniej kobiet: Westsite Amsterdam (Holandia), Multichem-Szentendrei N.K.E. (Węgry), Grupo llopis Sewilla (Hiszpania), Detono Zagrzeb (Chorwacja), Red Hot Czili Buk (Polska), Beachqueens (Szwajcaria), CAIPIranhas (Niemcy), BHC 2areg (Serbia), Be One/TECLUR – BHC (Portugalia), Sport Club Senec-Cannabis Energy Drink (Węgry), Club Balonmano Playa Algeciras (Hiszpania, obrończynie tytułu), Team Poland.

WARTO WIEDZIEĆ
Mecz trwa 2x10 minut, rywalizacja toczy się między czteroosobowymi zespołami (3 zawodników plus bramkarz), a o wygranej decyduje liczba punktów meczowych. Punkt meczowy otrzymuje się za wygraną połowę. Jeśli po rozegraniu obu połów jest remis, wtedy dochodzi do rzutów sam na sam z bramkarzem. Każda zdobyta bramka to jeden punkt, ale zawodnicy mogą też dokonywać tzw. rzutów spektakularnych, które są punktowane podwójne.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rut #2470190 | 89.228.*.* 25 mar 2018 09:22

    Brawo Hotel Anders i ekipa! Tylko uważajcie na ludzi pokroju Rafała P., który mógłby zniszczyć kolejną sportową inicjatywę w imię zysku! Olsztyn, to m.in. jego "sukces"

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ost #2469817 | 94.254.*.* 24 mar 2018 12:46

    Niech olsztyn patrzy jak to się robi w Starych Jabłonkach pod Ostródą. Brawo!!!! W olsztynie wszystko zdycha

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz