Indykpol AZS wygrywa i dalej wywiera presję

2018-03-18 23:53:31(ost. akt: 2018-03-18 23:59:51)
Olsztyńscy siatkarze wywalczyli kolejne cenne punkty w wyścigu po miejsce w szóstce

Olsztyńscy siatkarze zrewanżowali się Czarnym Radom za bolesną porażkę na ich terenie w pierwszej rundzie PlusLigi (0:3). Niedzielna, trzysetowa wygrana Indykpolu AZS w Uranii oznacza, że drużyna z Kortowa zachowała szanse na miejsce w szóstce po fazie zasadniczej.
• Indykpol AZS Olsztyn — Cerrad Czarni Radom 3:0 (25, 22, 20)
INDYKPOL AZS
: Woicki, Andringa (12 pkt), Kochanowski, Hadrava (23), Rousseaux (8), Zniszczoł (12), Żurek (libero) oraz Pliński (4), Kańczok
CZARNI: Vincić (4), Kwasowski (7), Ostrowski (5), Żaliński (10), Fornal (13), Huber (8), Watten (l) oraz Wasilewski (l), Teriomienko (3), Ziobrowski (2), Rybicki (1)
MVP: Jan Hadrava (Indykpol AZS)

Jeżeli chcemy się załapać do szóstki, to my teraz w każdym meczu musimy zdobywać punkty i nie możemy ich tracić — mówił przed meczem libero olsztynian Michał Żurek. — To nie będzie łatwe zadanie, bo Radom gra ostatnio bardzo dobrze, a my nie tak równo, jak chociażby w poprzednim sezonie. Czeka nas bardzo trudny mecz — przewidywał.
W nieco bardziej optymistycznym tonie wypowiadał się natomiast olsztyński szkoleniowiec. — Tamten mecz w Radomiu to był koszmar. Zagraliśmy chyba najgorsze w tych sezonie spotkanie, ale teraz podejmiemy próbę wymazania tamtego meczu z pamięci i zaprezentowania się z zupełnie innej strony — zapowiadał Roberto Santilli, odnosząc się do listopadowego pojedynku w Radomiu (0:3, w setach do 17, 20 i 25), który pozostaje jednym z czterech spotkań, w którym olsztynianie nie zdobyli choćby seta (poza tym: w Rzeszowie, z ZAKSĄ w Uranii oraz w Jastrzębiu). — Nasz zespół jest obecnie zdecydowanie bardziej świadomy i stabilny niż dwa, trzy miesiące temu. Tabela jest bardzo spłaszczona i potknięcie każdej drużyny może wywołać spore zmiany. Musimy więc grać najlepiej jak potrafimy w każdym spotkaniu, a w tym meczu taka gra jest szczególnie potrzebna. Od poprzedniego spotkania w Radomiu znacznie poprawiła się atmosfera w zespole, zagościł w nim spokój oraz opanowanie — dodał włoski trener.

Przed niedzielnym meczem w Uranii było wiadomo, że gospodarze, aby utrzymać tylko dwupunktową stratę do piątej Resovii i szóstego Jastrzębskiego Węgla, muszą zdobyć z Czarnymi komplet punktów, bo tak zadziałali w sobotę właśnie rzeszowianie i jastrzębianie. Przebieg pierwszego seta absolutnie nie wskazywał jednak na pewne zwycięstwo Indykpolu AZS, który do stanu 8:8 walczył z niżej notowanym rywalem punkt za punkt, ale później pozwolił radomian odskoczyć na parę oczek przewagi. Goście prowadzili prawie do samego końca seta, ale olsztynianie nie odpuszczali i kilka razy doprowadzili do remisu. Niezwykle ważny punkt na 25:25 zdobył, po mocnym ataku, Jan Hadrava, a seta zakończyły dwa punktowe bloki Indykpolu AZS: pierwszy na Wojciechu Żalińskim, a drugi na Michale Ostrowskim.

Druga partia niewiele się różniła od pierwszej, bo prawie do samego końca na boisku trwała zażarta walka o każdy punkt. W połowie seta parkiet opuścił Jakub Kochanowski (nie grał już do końca meczu), którego udanie zastąpił Daniel Pliński. O losie tego seta zadecydował niezawodny Hadrava — od stanu 20:20 już do samego końca w olsztyńskiej ekipie punktował już tylko czeski atakujący!
Natomiast trzeci set trzeci od samego początku układał się już po myśli podopiecznych trenera Santilliego. Gospodarze grali świetnie zarówno na przyjęciu zagrywki, w obronie, jak i w ataku. Spotkanie zakończył Miłosz Zniszczoł, który popisał się dynamicznym zbiciem piłki ze środka.

Przebieg setów
I : 1:0, 8:8, 11:14, 13:15, 16:18, 18:19, 19:21, 21:22, 23:24, 24:25, 27:25
II: 0:1, 6:5, 8:10, 12:14, 16:17, 19:18, 20:20, 22:20, 23:21, 24:22, 25:22
III: 1:0, 3:2, 6:4, 8:6, 11:8, 15:11, 18:14, 21:15, 22:17, 23:18, 25:20

— Pierwsze dwa sety były w naszym wykonaniu zupełnie dobre, natomiast w trzecim dostaliśmy od AZS-u tęgie lanie — przyznał po meczu Kamil Kwasowski, przyjmujący Czarnych. — Czy Olsztyn znajdzie się w szóstce? Myślę, że z taką grą, którą dzisiaj nam pokazali, to na pewno...
Zdaniem Michała Żurka, ten mecz także dla radomian miał duże znaczenie. — Tak jak my walczymy o szóstkę, to oni walczą o ósme miejsce, więc każdy punkt jest dla nich ważny — tłumaczył libero Indykpolu AZS. — W tych rozgrywkach nie ma spotkań o nic, tak jak to było w tamtym sezonie. Czy mamy szansę na szóste miejsce? Moim zdaniem, mamy. Teraz do Warszawy brakuje nam już tylko pięciu punktów, a oni będą grali jeszcze z Resovią. Jeżeli przegrają, a nam się z nimi powiedzie w Olsztynie, to zrobi się bardzo ciekawie. Walczyć o szóstkę będziemy do samego końca — obiecał na koniec Michał Żurek.

W następnej kolejce olsztynianie zagrają w Bydgoszczy z Łuczniczką, a transmisję z tego meczu przeprowadzi Polsat Sport (sobota 24 marca, g. 14.45).

• Inne mecze 26. kolejki: Trefl Gdańsk — Cuprum Lubin 3:0 (18, 25, 18), Jastrzębski Węgiel — ONICO Warszawa 3:1 (18, 21, -19, 23), Resovia Rzeszów — Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (22, 20, 24), Skra Bełchatów — MKS Będzin 3:0 (20, 12, 20), ZAKSA Kędzierzyn-Koźle — Espadon Szczecin 3:0 (15, 10, 18), BBTS Bielsko-Biała — Społem Kielce 3:1 (21, 20, -18, 19).
Mecz Warta Zawiercie — GKS Katowice zostanie rozegrany w poniedziałek (g. 18, Polsat Sport).