Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Vital Heynen trenerem reprezentacji siatkarzy!

2018-02-07 14:32:26 (ost. akt: 2018-02-07 14:48:47)
Vital Heynen, nowy trener reprezentacji siatkarzy

Vital Heynen, nowy trener reprezentacji siatkarzy

Autor zdjęcia: www.pzps.pl

W środę dobiegł wreszcie końca czteromiesięczny serial z wyborem nowego trenera reprezentacji siatkarzy. A został nim 39-letni charyzmatyczny Belg Vital Heynen, który pokonał w jawnym głosowaniu Piotra Gruszkę i Andrzeja Kowala.

Poniżej zamieszczamy oficjalną informację zamieszczoną dzisiaj na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej (pisownia oryginalna).

Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej w głosowaniu jawnym podjął decyzję o wyborze nowego trenera reprezentacji Polski mężczyzn, którym został Vital Heynen.
Wybór poprzedziły prace Zespołu ds. wyboru trenera reprezentacji Polski mężczyzn, który zarekomendował do oceny Zarządu trzech kandydatów: Piotra Gruszkę, Vitala Heynena i Andrzeja Kowala.

Podczas środowego posiedzenia Zarządu wszyscy rekomendowani zaprezentowali swoje analizy potencjału męskiej kadry oraz koncepcje pracy z męską kadrą narodową.
Na podstawie materiałów przygotowanych przez Zespół, osobistych prezentacji, rozmów z kandydatami oraz dyskusji – 19 członków Zarządu podjęło w głosowaniu jawnym decyzję o powierzeniu męskiej reprezentacji Polski Vitalowi Heynenowi.

Vital Heynen (ur. 12.06.1969 w Belgii) przez całą zawodniczą karierę związany był z rodzimym klubem Noliko Maaseik. Już jako junior prezentował duże możliwości na pozycji rozgrywającego. Największe sukcesy odniósł pod opieką szwedzkiego trenera Andersa Kristianssona, zdobywając czterokrotnie mistrzostwo i pięciokrotnie Puchar Belgii.

Po zakończeniu kariery w 2005 roku został w macierzystym klubie asystentem trenera, by po roku objąć stanowisko pierwszego szkoleniowca. Podczas sześcioletniej pracy z Noliko wygrał czterokrotnie ligę, pięć razy zdobył Puchar i cztery razy Superpuchary. W 2009 i 2011 wybierano go w Belgii trenerem roku. W tym samym czasie „otarł się” też o plażową odmianę siatkówki (5. miejsce w FIVB Grand Slam pary Mouha/Gielen).
Po opuszczeniu ojczyzny w 2012 roku, podjął pracę w klubach zagranicznych, wszędzie obejmując posadę w trakcie sezonu i wyciągając z tarapatów przejmowane drużyny. Rozpoczął w Ziracie Bankasi Ankara (2012-2013), następnie w Transferze Bydgoszcz (2014-2016), a później w Tours VB (2016-2017).

Od 2012 roku łączył pracę w klubach z funkcją trenera reprezentacji. Początkowo Niemiec, z którą w tym samym roku awansował do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Polsce, po zwycięstwie nad Francją, zdobył brązowy medal. Po nieudanych kwalifikacjach do IO Rio de Janeiro, zrezygnował z Niemiec na rzecz reprezentacji Belgii, łącząc tę funkcję z posadą trenera mistrza Niemiec, VfB Friedrichshafen (dodajmy: Belgowie pod wodzą Heynena byli jedną z rewelacji zeszłorocznych ME, zajmując najlepsze w historii czwarte miejsce - red.).

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się jako wykładowca w szkołach dla trenerów sportowych w Belgii i chętnie pracuje z młodzieżą, co roku organizując trzytygodniowe obozy siatkarskie dla młodych zawodników (ok 200 osób w wieku 14-18 lat).

Wkrótce nowy trener, po konsultacji z Pionem Sportu i Szkolenia PZPS, przedstawi skład sztabu męskiej reprezentacji. Kontrakt nowego trenera będzie obowiązywać do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

Vital Heynen jest 27. trenerem reprezentacji Polski mężczyzn. Zastąpił on na tym stanowisku, zwolnionego po nieudanych ME 2017, Włocha Ferdinando De Giorgiego, który przepracował z kadrą ledwie sezon...
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nerd #2436186 | 8 lut 2018 09:04

    A został nim 39-letni charyzmatyczny Belg Vital Heyn...urodzony 12.06.1969 ... w 2018 roku ma 49lat

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. GT #2435599 | 94.254.*.* 7 lut 2018 15:19

    Poród trwał 4 miesiące. Góra urodziła ...(oby nie mysz).

    ! - + odpowiedz na ten komentarz