Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Zmiany, zmiany, zmiany, czyli powstanie Liga Futbolu Amerykańskiego

2017-12-06 16:00:00 (ost. akt: 2017-12-06 16:01:01)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

Nowy związek, nowe rozgrywki - tak w skrócie można opisać zmiany, które już w niedzielę staną się faktem. - Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć profesjonalną ligę - mówi Arkadiusz Kowalewski z olsztyńskich Lakersów.

W polskim świecie futbolu amerykańskiego zanosi się na zmiany, które jednak nie są jakąś tam reformą, lecz prawdziwym trzęsieniem ziemi. Można powiedzieć, że kluby, które do tej pory brały udział w rozgrywkach ligowych, zbuntowały się i postanowiły założyć nowy związek i nowe rozgrywki. Dwadzieścia zespołów zostanie podzielonych na dwie klasy rozgrywkowe, a wyższą z nich miała być Ekstraklasa Futbolu Amerykańskiego. Miała, bo chociaż projekt jest jeszcze w powijakach, to nazwa ta już jest nieaktualna. Dlaczego? Wyjaśnia Arkadiusz Kowalewski, koordynator sekcji AZS UWM Olsztyn Lakers:

- Po konsultacji z Ekstraklasą SA, która prowadzi rozgrywki piłkarskie, doszliśmy do wniosku, że nie będziemy wchodzić sobie w drogę, dlatego zrobimy coś nowego. Na tę chwilę uzgodniona nazwa naszych rozgrywek to Liga Futbolu Amerykańskiego. W niedzielę jedziemy na spotkanie założycielskie do Łodzi, gdzie planujemy m.in. powołać do życia stowarzyszenie, które będzie operatorem LFA. Poza tym założymy Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, który będzie starał się o status związku ministerialnego.

W tym momencie pojawia się jednak pytanie, po co tworzyć nowy związek, skoro jeden już istnieje? - Obecne stowarzyszenie zostało założone przez trzy kluby i nie ma statusu ministerialnego - twierdzi Kowalewski. - Taki związek to my też wspólnie z jakimś panem Cześkiem moglibyśmy sobie założyć. Tylko po co? Dlatego to wszystko w końcu się rozpadło, bo najmocniejsze kluby miały już dość nieudolnej pracy starego związku. Postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć profesjonalną ligę, która będzie zarządzana przez jej członków, a nie tylko przez jedną osobę, jak to jest obecnie.

Warto dodać, że olsztyńscy Lakersi mają zagrać w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli LFA1. - Pozostałe sprawy organizacyjne, czyli m.in. ostateczny podział na grupy, poznamy w niedzielę - dodaje Arkadiusz Kowalewski. Przy podziale istotny będzie oczywiście poziom sportowy poszczególnych zespołów, ale też... położenie geograficzne. - Chodzi o to, żeby na mecze ligowe nie jeździć po całej Polsce - wyjaśnia koordynator sekcji AZS UWM Olsztyn Lakers.

- Mam nadzieję, że ten podział będzie już ostateczny, bo w ciągu ostatnich trzech tygodni zmienił się cztery razy - przyznaje Krzysztof Mrówka, kierownik olsztyńskiej drużyny. - Chodzi o to, by ligę tak zbudować, żeby każda drużyna była zadowolona. Żeby nie było sytuacji, kiedy słabsza ekipa zostaje dołączona do zdecydowanie silniejszych rywali, bo to może być jej koniec. Wizja przegrania wszystkich meczów i jeszcze dokładania do tego z własnej kieszeni nie jest atrakcyjna dla nikogo. Dlatego szukaliśmy idealnego rozwiązania, żeby poziom sportowy drużyn rósł, ale i żeby liga tym drużynom też miała coś do zaoferowania - dodaje Krzysztof Mrówka.

Niestety, w ostatnich miesiącach nie poprawiła się sytuacja finansowa Lakersów, a wręcz przeciwnie, bo nie dość, że nie zdobyli nowego sponsora, to na dodatek stracili dwóch dotychczasowych. - Cały czas jednak prowadzimy rozmowy. Miasto i urząd marszałkowski obiecują wyższe niż w tym roku wsparcie, ale właśnie dowiedzieliśmy się, że wydatki ratusza na sport generalnie mają zostać zmniejszone. Czekamy więc, jaki fragment tego tortu nam się dostanie - kończy kierownik olsztyńskiej drużyny.
ARTUR DRYHYNYCZ


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kibic #2393003 | 83.9.*.* 7 gru 2017 21:20

  często jestem na meczach Lekersów i przyznam że jestem pod wrażeniem siły, mocy tej drużyny przykro ze nikt z urzędów nie zadba o rozgłos jaki możne dać nam w Olsztynie ta drużyna chłopaki do góry głowa możne znajdzie się ktoś kto Was zauważy w końcu rosłe chłopaki jesteście trzymam kciuki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kibic #2392108 | 81.190.*.* 6 gru 2017 19:56

  liczcie na miasto to skonczycie jak reszta klubow ktora sie rozpada albo ich niema

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jarocki #2391933 | 178.6.*.* 6 gru 2017 16:05

  W OLSZTYNIE TYLKO RUGBY

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz