Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Rosja wyrzucona z zimowych igrzysk!

2017-12-05 20:24:56 (ost. akt: 2017-12-05 21:30:58)
Kółka olimpijskie w Soczi

Kółka olimpijskie w Soczi

Autor zdjęcia: Wikipedia.org

Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o wykluczeniu reprezentacji Rosji z zimowych igrzysk olimpijskich w koreańskim Pjongczangu. Rosjanie płacą wysoką cenę za ujawnienie w ich kraju gigantycznej afery dopingowej.

We wtorek wieczorem przewodniczący MKOl Thomas Bach poinformował, że Rosyjski Komitet Olimpijski został zawieszony ze skutkiem natychmiastowym, co oznacza, że sportowcy z tego kraju nie mogą wystartować pod rosyjską flagą w zimowych igrzyskach 2018 w Pjongczangu. To kolejny etap sankcji nałożonych na naszego wschodniego sąsiada za stworzenie całego systemu wspierania dopingu.

Jednocześnie postanowiono jednak, że rosyjscy sportowcy, którzy udowodnią swoją czystość, mogą być zaproszeni na specjalnych warunkach na ZIO, gdzie będą mogli wystartować tak w konkurencjach indywidualnych, jak i drużynowych. Tyle, że już nie pod rosyjską, ale pod olimpijską flagą, a w razie zdobycia złotego medalu wysłuchają nie rosyjskiego, ale olimpijskiego hymnu. Ponadto będzie się ich nazywać "olimpijczykami z Rosji" (w domyśle: a nie rosyjskimi olimpijczykami). I jeszcze jedno: żaden przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa sportu nie otrzyma akredytacji na igrzyska w Pjongczangu.

Wtorkowa decyzja MKOl ma ścisły związek ze potężnym skandalem dopingowym w Rosji - cały proceder miał trwać od igrzysk w Soczi w 2012 r., a "umoczonych" w niego mogło być nawet ok. 1000 sportowców reprezentujących aż 30 dyscyplin. Co gorsza, był to system, w który zaangażowane były oficjalne czynniki w Rosji, więc nie bez przyczyny mówi się o zorganizowanym systemie oszustwa działającym podczas igrzysk w Soczi. Gospodarze poprzednich zimowych igrzysk, od czasu, jak wzięto ich pod szczegółową lupę śledztw, stracili już za doping 11 z 33 medali, a 25 sportowców spotkały dyskwalifikacje. Rosyjski komitet olimpijski został zawieszony, a jego szef Aleksander Żukow – zawieszony w prawach członka MKOl. Z kolei Witalij Mutko, najpotężniejszy człowiek rosyjskiego sportu w ostatnich latach, został dożywotnio wykluczony z igrzysk.

W związku z ujawnieniem tej afery ponad 100 rosyjskich zawodników - głównie lekkoatletów i sztangistów - wykluczono z udziału w letnich igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., a całą reprezentację nie dopuszczono do startu w paraolimpiadzie. Wtedy jednak - pod presją czasu - decyzję pozostawiono poszczególnym związkom, a najmocniej uderzyły w stół władze światowej lekkiej atletyki i podnoszenia ciężarów. Dwa lata później, już po szczegółowym dochodzeniu przeprowadzonym przez MKOl, ukarano Rosję jeszcze mocniej...
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BabyStare #2392231 | 109.241.*.* 6 gru 2017 22:01

  Proponuję wyrzucić Rosję z Mundialu w Rosji, a co! Jak się bawić to na całego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nikt #2391515 | 100.12.*.* 5 gru 2017 23:12

  Chazarska mafia w akcji...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nick #2391462 | 37.201.*.* 5 gru 2017 21:46

  Nareszcie uczciwa kara dla pseudo sportowcow. Niezaleznie od kraju.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz