Kubacki najlepszy w Letniej Grand Prix!

2017-10-03 21:26:27(ost. akt: 2017-10-03 21:53:44)
Dawid Kubacki

Autor zdjęcia: Wikipedia.org

Dawid Kubacki wygrał w niemieckim Klingenthal ostatni w sezonie konkurs Letniej Grand Prix w skokach narciarskich i już po pierwszej serii zapewnił sobie zwycięstwo w całym cyklu!
Na podium w Klingenthal stanęli także Niemiec Andreas Wellinger i Norweg Johann Andre Forfang. Siódmy był Kamil Stoch, 11. - Maciej Kot, 13. - Stefan Hula, 16. - Klemens Murańka, a 22. - Jakub Wolny. W finale zabrakło tylko Piotra Żyły, który zajął dopiero 37. pozycję.

Kubacki całkowicie zdominował Letnią Grand Prix: wystąpił tylko w pięciu z dziewięciu konkursów i... wszystkie wygrał! Drugi w klasyfikacji końcowej był Słoweniec Anze Lanisek, a trzeci - Japończyk Junshiro Kobayashi.

We wtorkowym konkursie Kubacki prowadził po pierwszej serii, w której wylądował na 140. metrze. Drugi był Wellinger (141 m), a trzeci - Forfang (140 m). Do finału nie awansowali m.in. Słoweniec Peter Prevc (117 m, 34. miejsce) oraz najgroźniejsi rywale Kubackiego: Lanisek i Kobayashi. Dzięki temu Polak mógł już po pierwszej serii świętować zwycięstwo w klasyfikacji końcowej.

W finale 27-letni skoczek z Nowego Targu udowodnił, że w tym roku jest najlepszym zawodnikiem letniego cyklu. Skoczył 130 m i z przewagą ponad sześciu punktów nad Wellingerem zwyciężył w konkursie.

Polacy triumfowali także w klasyfikacji letniego Pucharu Narodów: zgromadzili 1807 pkt, wyprzedzając Norwegów (1230) i Słoweńców (1157).
Zimowy sezon Pucharu Świata rozpocznie się 18 i 19 listopada konkursami w Wiśle.