Sobota, 21 lipca 2018. Imieniny Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Najpopularniejszy nadal jest Małysz

2017-10-04 16:00:00 (ost. akt: 2017-10-04 16:03:14)

Autor zdjęcia: holek.pl

Osiągnięcia polskich sportowców nie zawsze idą w parze z tym, jak są postrzegani przez kibiców. Najbardziej lubiani są: Adam Małysz, Robert Lewandowski i Anita Włodarczyk. W pięćdziesiątce są też Mamed Chalidow i Joanna Jędrzejczyk.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na próbie 900 osób w wieku od 15 do 54 lat (była to próba reprezentatywna ze względu na płeć i wiek). Badani oceniali 71 sportowców obecnie aktywnych oraz takich, którzy zakończyli karierę w ciągu ostatnich pięciu lat.

Wyniki badania pokazują, że nie tylko osiągnięcia sportowe wpływają na pozycję zawodników w oczach odbiorców, lecz również rodzaj uprawianej dyscypliny, a także poziom sympatii w stosunku do poszczególnych osób. Dużo łatwiej w pamięci odbiorców można zapaść jako sportowiec trenujący dyscyplinę indywidualną niż zespołową. W przypadku dyscypliny zespołowej, aby zaistnieć w świadomości odbiorców, trzeba mieć nie tylko wybitne umiejętności, lecz również być w jak największym stopniu obecnym medialnie. Wyraźnie widać to na przykładzie piłki nożnej i siatkówki. Obydwie dyscypliny należą w Polsce do najpopularniejszych, reprezentacja polskich siatkarzy ma za sobą wiele osiągnięć, ale akurat ostatnie występy w najważniejszych imprezach, delikatnie mówiąc, jej nie wyszły. Natomiast piłkarze reprezentacji Polski zaliczyli udane mistrzostwa Europy, a już w czwartek mogą zapewnić sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw świata. Z tego powodu są bardzo silnie reprezentowani w rankingu TOP 50, natomiast najpopularniejszy siatkarz, którym został Bartosz Kurek, zajął dopiero 21. miejsce.

Pod względem osiągnięć sportowych najwyżej oceniany jest Robert Lewandowski, Krzysztof Hołowczyc uważany jest za najinteligentniejszego sportowca, niekwestionowanym „królem dobrego humoru” jest Piotr Żyła, za najbardziej atrakcyjnych sportowców uważani są: Michał Winiarski (przez kobiety) oraz Agnieszka Radwańska (przez mężczyzn), natomiast najwięcej kontrowersji budzą tenisista Jerzy Janowicz i bokser Artur Szpilka.

- To jest tylko zabawa. Ja jestem prosty chłopak od kierownicy, czyli prawy pedał naciskam podczas jazdy, a środkowy jak hamuję. No i tym okrągłym kręcę w lewo lub w prawo. Co to za robota - ze śmiechem wyniki badań komentuje Krzysztof Hołowczyc. - Oczywiście jest to miłe, ale dla mnie dużo ważniejsze są inne wyniki badań, zgodnie z którymi w świecie motoryzacji największym autorytetem jest Krzysztof Hołowczyc przed Robertem Kubicą. Nie ukrywam, że bardzo się z tego ucieszyłem, bo to ma bezpośrednie przełożenie na to, co robię, na przykład na reklamę. Widać, że ludzie mają zaufanie do „Hołka”, chociaż w ostatnich latach popularność sportu motorowego znacznie u nas spadła. Kiedy z Maciejem Wisławskim zdobywaliśmy mistrzostwo Europy, a ja zostałem Sportowcem Roku w plebiscycie Telewizji Polskiej, to rajdy w rankingu najpopularniejszych sportów w Polsce zajmowały piąte-szóste miejsce. Dzisiaj aż trudno to sobie wyobrazić, bo sporty motorowe spadły już do trzeciej dziesiątki. W naszych najlepszych czasach rajdy cieszyły się, jak to fachowo mówiono, zainteresowaniem na poziomie narodowym. Walczyliśmy o mistrzostwo Europy w sporcie, w którym dopiero co wstaliśmy z kolan, bo u nas przecież nie było wcześniej dobrych samochodów. Poza tym liczyliśmy się w sporcie, który wymagał olbrzymich przygotowań i nakładów finansowych. Potem jeszcze dziesięć spędziłem lat w Dakarze, ale zawsze powtarzałem i powtarzam do tej pory: jesteśmy dla kibiców. Bo to oni dają nam energię i pchają nasz sport do przodu, ponieważ dzięki zainteresowaniu kibiców sport przyciąga sponsorów, bez których w rajdach nic się nie zrobi - kończy Krzysztof Hołowczyc.

Na 31. miejscu w rankingu znalazł się Mamed Chalidow. - Miło - skomentował krótko olsztyński mistrz mieszanych sztuk walki, po czym od razu zapytał o... Hołowczyca. - Jedenaste miejsce to jest dobry wynik, w czołówce pewnie też jest Mariusz Pudzianowski - bardziej powiedział niż spytał Chalidow, który w tej chwili rozpoczął pierwsze przygotowania do kolejnej walki. Kiedy mistrz MMA znowu pokaże się kibicom? - Myślę, że w kwietniu lub w maju - zakończył Mamed Chalidow.
ARTUR DRYHYNYCZ

NAJPOPULARNIEJSI POLSCY SPORTOWCY
1. Adam Małysz (skoki narciarskie)
2. Robert Lewandowski (piłka nożna)
3. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
4. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
5. Anita Włodarczyk (rzut młotem)
6. Robert Kubica (rajdy samochodowe)
7. Agnieszka Radwańska (tenis)
8. Marcin Gortat (koszykówka)
9. Jakub Błaszczykowski (piłka nożna)
10. Piotr Żyła (skoki narciarskie)
11. Krzysztof Hołowczyc (rajdy samochodowe)
12. Michał Pazdan (piłka nożna)
13. Tomasz Gollob (żużel)
14. Sławomir Szmal (piłka ręczna)
15. Rafał Majka (kolarstwo)
16. Maja Włoszczowska (kolarstwo)
17. Mariusz Pudzianowski (MMA)
18. Wojciech Szczęsny (piłka nożna)
19. Karol Bielecki (piłka ręczna)
20. Kamil Grosicki (piłka nożna)
21. Bartosz Kurek (siatkówka)
22. Mariusz Wlazły (siatkówka)
23. Paweł Korzeniowski (pływanie)
24. Łukasz Piszczek (piłka nożna)
25. Łukasz Fabiański (piłka nożna)
26. Michał Winiarski (siatkówka)
27. Bartosz Kapustka (piłka nożna)
28. Kamil Glik (piłka nożna)
29. Piotr Małachowski (rzut dyskiem)
30. Paweł Fajdek (rzut młotem)
31. Mamed Chalidow (MMA)
32. Grzegorz Krychowiak (piłka nożna)
33. Maciej Kot (skoki narciarskie)
34. Urszula Radwańska (tenis)
35. Marcin Możdżonek (siatkówka)
36. Kajetan Kajetanowicz (rajdy samochodowe)
37. Joanna Jędrzejczyk (sztuki walki)
38. Artur Boruc (piłka nożna)
39. Tomasz Adamek (boks)
40. Arkadiusz Milik (piłka nożna)
41. Michał Kwiatkowski (kolarstwo)
42. Łukasz Kubot (tenis)
43. Artur Szpilka (boks)
44. Mateusz Mika (siatkówka)
45. Fabian Drzyzga (siatkówka)
46. Przemysław Tytoń (piłka nożna)
47. Łukasz Teodorczyk (piłka nożna)
48. Jerzy Janowicz (tenis)
49. Maciej Rybus (piłka nożna)
50. Krzysztof Włodarczyk (boks)

Krzysztof Hołowczyc jest uważany za najinteligentniejszego sportowca
Fot. holek.pl
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB