Piątek, 21 września 2018. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Klamka zapadła: mistrzostwa świata bez Rajdu Polski

2017-09-21 21:45:59 (ost. akt: 2017-09-21 21:54:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA przyjęła kalendarz Rajdowych Mistrzostw Świata na sezon 2018. Zgodnie z zapowiedzią, wśród 13 rund WRC nie znalazł się Rajd Polski.

W ostatnich czterech latach Rajd Polski był jedną z eliminacji mistrzostw świata.
Niestety, w ocenie Komisji WRC FIA organizacja ostatniej edycji Rajdu Polski nie spełniała standardów bezpieczeństwa z powodu niedostatecznej kontroli służb porządkowych organizatora nad zachowaniem kibiców. Stanowisko to zostało przyjęte na podstawie raportów delegatów FIA obecnych na zawodach, a organizator rajdu otrzymał żółtą kartkę za powyższe uchybienia.

Do sprawy odniósł się Jarosław Noworól, dyrektor Rajdu Polski: — Jako organizatorzy bierzemy całkowitą odpowiedzialność za sytuacje, które miały miejsce i które doprowadziły do negatywnej oceny kwestii bezpieczeństwa. Sytuacje te były wynikiem przede wszystkim ludzkich błędów i nie wynikały ze świadomych zaniedbań z naszej strony. Warta podkreślenia jest wysoka, ogólna ocena rajdu potwierdzona w stosownych dokumentach delegatów FIA oceniających organizację zawodów. Szczegółowe raporty przedstawicieli FIA potwierdzają, że poza sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa nie było innych istotnych zastrzeżeń dotyczących naszego rajdu. Jako że sprawy bezpieczeństwa kibiców są kluczowe z punktu widzenia FIA to, niestety, Rajd Polski nie znalazł się w przyszłorocznym kalendarzu mistrzostw świata. Nie zamierzamy rezygnować ze starań, aby w kolejnych latach powrócić do elitarnego grona rund WRC. Rozpoczynamy prace zmierzające do opracowania nowej koncepcji zabezpieczenia rajdu, korzystając z pomocy, jaką oferuje nam Departament Bezpieczeństwa FIA. Czynimy także starania, aby Rajd Polski jako zawody rangi mistrzostw świata zyskał jeszcze większe wsparcie władz oraz sponsorów, bez którego nie jest możliwa organizacja tak ogromnego przedsięwzięcia. Mam nadzieję, że pozwoli to nam spełnić finansowe oczekiwania naszych partnerów dotyczące aspektów o charakterze promocyjnym.

Tegoroczny Rajd Polski oraz jego poprzednie edycje pokazały wielkie zainteresowanie rundą mistrzostw świata organizowaną w Mikołajkach zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych kibiców. Goście z zagranicy stanowili blisko 40 procent wśród ponad stu tysięcy fanów sportu rajdowego, jacy zgromadzili się w tym roku wokół widowiskowych odcinków specjalnych rozgrywanych podczas trzech dni rajdu. Dane te wskazują na ogromne zainteresowanie naszym rajdem w Polsce, ale również w pozostałych krajach Europy centralnej. Cieszymy się, że wysiłek, jaki wkładamy od 4 lat w organizację Rajdu Polski, w ogromnym stopniu przyczynił się do wzrostu popularności rajdów WRC w tej części Europy.

Dane statystyczne dotyczące liczby kibiców oraz zainteresowania mediów potwierdzają opinię Promotora WRC, że pod względem komercyjnym polski rynek i nasz rajd należą do grona najbardziej wartościowych składników cyklu mistrzostw świata. Przyszłoroczny Rajd Polski będzie również imprezą o międzynarodowym statusie rozegraną na mazurskich szutrach. Naszym celem jest organizacja 75. Rajdu Polski zgodnie z najwyższymi standardami FIA dotyczącymi bezpieczeństwa, tak aby możliwy był jak najszybszy powrót do Rajdowych Mistrzostw Świata FIA — zakończył dyrektor Jarosław Noworól.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakie to Polskie #2333830 | 188.146.*.* 22 wrz 2017 09:52

  wszechobecna bylejakość, dlatego wciąż nam tak daleko do Europy!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hurra #2333789 | 94.254.*.* 22 wrz 2017 09:00

  won z tymi pierdziawkami

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. No i dobrze #2333643 | 88.156.*.* 21 wrz 2017 22:54

  jeszcze potrzeba wyrzucić tą siatkówkę w lato z nad Krzywego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)