Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Fani Legii o spektaklu Teatru Żydowskiego "Kibice": to szmira i koszerny projekt

2017-09-10 17:41:10 (ost. akt: 2017-09-10 17:46:33)
Legia Warszawa, stadion przy Łazienkowskiej 3

Legia Warszawa, stadion przy Łazienkowskiej 3

Autor zdjęcia: Piotr Sucharzewski

Grupy kibicowskie Legii Warszawa ostro skrytykowały spektaklu "Kibice", który wystawia Teatr Żydowski. - Nasz projekt jest pomyślany jako realizacja w warunkach scenicznych spotkania, do którego nie dochodzi w przestrzeni publicznej: polscy Żydzi i kibice Legii Warszawa - mówi Michał Buszewicz, scenarzysta i reżyser spektaklu.

Sztuka "Kibice", której premierę warszawski Teatr Żydowski zaplanował na 11 września wzburzyła grupy kibicowskie Legii. W zamierzeniu Michała Buszewicza, scenarzysty i reżysera na deskach teatru ma dojść do scenicznego spotkania polskich Żydów i fanów Legii Warszaw. Jej celem - według anonsu na oficjalnej stronie internetowej Teatru Żydowskiego - jest "poszukiwanie odpowiedzi na pytania o motywy, sposoby i korzyści z tworzenia tych zbiorowych tożsamości". - Pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu wspólnoty, szukamy odpowiedzi na pytania o motywy, sposoby i korzyści z tworzenia tych zbiorowych tożsamości. Przestrzeń teatralnej fikcji umożliwia „realny” dialog aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii - pisze w oficjalnym anonsie Boguszewski. - Naszym marzeniem jest wytworzenie sytuacji porozumienia przy zachowaniu istotnych różnic, czyli szacunku, znalezienia podstawowego gruntu, na którym jest ono możliwe - dodaje.

Grupy kibicowskie Legii odczytują intencje reżysera i Teatru zupełnie inaczej. Ich stanowisko opublikował serwis legionisci.com (zachowano język oryginału).

Oświadczenie grup kibicowskich ws. spektaklu Kibice: W imieniu wszystkich grup kibicowskich Legii Warszawa, zmuszeni jesteśmy do zabrania głosu w sprawie, w którą próbują nas wmieszać twórcy wątpliwej jakości sztuki teatralnej pt. "Kibice". Od pewnego czasu obserwujemy i reagujemy na nieudolne próby wmanipulowania kibiców Legii w rozmaite przedsięwzięcia, z którymi jako środowisko ideowo i światopoglądowo się nie zgadzamy.

Jednym z takich – w naszej ocenie prowokacyjnych działań – jest wyżej wymienione przedstawienie Teatru Żydowskiego. W związku z tym chcemy stanowczo zaznaczyć, że nikt z kibiców Legii nie ma nic wspólnego ze wspomnianą "sztuką" i całkowicie odcinamy się od tego przedsięwzięcia. Nie ma i nie będzie nigdy naszej aprobaty dla żadnych projektów dotyczących kibiców Legii, które nie powstają z inicjatywy naszego środowiska.

Żałosne jest, że nazwa naszego ukochanego klubu jak również jego kibice, stają się swoistego rodzaju trampoliną dla zwykłej szmiry, którą w innym przypadku prawdopodobnie nikt by się nie zainteresował. Na tego typu sformułowania pozwalamy sobie, gdyż całkowicie nie wierzymy w czystość intencji osób zgromadzonych wokół tego koszernego projektu. Projektu, który ewidentnie ma stać się przyczynkiem do prowokacyjnego medialnego dyskursu, którego nie oczekujemy, ani nie potrzebujemy. (...)

To my decydujemy z kim będziemy prowadzić dialog i jakie problemy są dla nas istotne. Na pewno nie są istotne te, które porusza wspomniana „sztuka o kibicach”. Na naszym stadionie panują nasze zasady i nasze przekonania. Nie interesuje nas to, co myśli o nas „nowoczesne” i „postępowe” społeczeństwo. Nasze środowisko pozostanie takie, jakie jest i żadna publiczna dyskusja go nie zmieni.
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB