Piątek, 25 maja 2018. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Telewizor trafił do brydżysty z Kielc

2017-06-07 16:00:00 (ost. akt: 2017-06-07 16:33:28)

Autor zdjęcia: Fotomax

14. Międzynarodowy Olsztyński Kongres Brydżowy przeszedł do historii — klasyfikację długofalową wygrał Jakub Wojcieszek z Kielc, a trzecie miejsce zajęli Adolf Bocheński i Leszek Sztyrak.

Trzydniowa impreza rozegrana w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ulicy Trylińskiego był wielkim świętem brydża sportowego i to w skali daleko wykraczającej poza granice Warmii i Mazur. No ale czy mogło być inaczej, skoro do Olsztyna zjechało blisko ćwierć tysiąca brydżystów z całego kraju i nie tylko... Rywalizacja toczyła się w sześciu kongresowych turniejach, w tym również takich, które zaliczano do prestiżowego cyklu Budimex Grand Prix Polski (teamów i par open), no i równolegle rozegrano też dziesiąte Mistrzostwa Polski Internautów w Realu Open. A to wszystko pod patronatami prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz wojewody Artura Chojeckiego.
Organizatorzy — a głównym było (jak zwykle) Olsztyńskie Stowarzyszenie Brydża Sportowego — wsparci przez niezawodnych sponsorów, postarali się, żeby startujący mieli o co walczyć. No i rzeczywiście: oprócz trofeów czysto sportowych na zwycięzców czekały również ciekawe nagrody rzeczowe. A głównym trofeum była... kanapa (ufundowana przez Mebelplast Olsztyn), która dzięki zaprogramowanym elektronicznie ruchom może przyjmować różne kształty i spełniać różne funkcje. No i która wcale nie trafiła jednak do rąk triumfatora Kongresu. — Tak jak rok temu, cały turniej wygrał Jakub Wojcieszek, stosunkowo młody brydżysta, ale już arcymistrz, który dzięki temu mógł jako pierwszy podejść do stołu z nagrodami — opowiada Leonard Jaskowiak, prezes OSBS. — Zawodnik Construction Kielce długo przyglądał się kanapie, ale w końcu wybrał jednak telewizor. Z tego wyboru bardzo się ucieszył... drugi w kongresie arcymistrz Adam Błachnio, bo kanapa pojechała razem z nim do Grudziądza (uśmiech).
Honoru gospodarzy godnie bronili m.in. Adolf Bocheński i Leszek Sztyrak, reprezentujący na co dzień ADK Siwik Holiday Mrągowo Syntex Łowicz, którym zabrakło do zwycięzcy raptem sześciu punktów. Ale jeszcze większy niedosyt mógł czuć najlepszy w tej imprezie olsztyński duet... — Jan Rogowski i Grzegorz Probola po trosze sami strzelili sobie w stopę, bo nie wystartowali w jednej z konkurencji, a więc tym samym raz nie zapunktowali, no i przez to nie wygrali całego kongresu — mówi Leonard Jaskowiak. — Pewne nie liczyli, że w ostatniej konkurencji zajmą pierwsze miejsce i zdobędą aż tyle punktów długofalowych. Wystarczyło wystartować w turnieju teamów, a z końcowym zwycięstwem nie byłoby problemu... Skończyło się na bardzo dobrym ósmym miejscu w klasyfikacji długofalowej, a wygrana w najważniejszym turnieju kongresu, Grand Prix Polski Par, też ma swoją wagę.
Na starcie olsztyńskiego kongresu nie mogło zabraknąć nieformalnej ambasadorki polskiego brydża i znanej aktorki Renaty Dancewicz. Zresztą obsada była naprawdę mocna: wśród uczestników znalazło się ponad 50 arcymistrzów, wielu mistrzów międzynarodowych i krajowych, ale także młodzież szkolna i początkujący brydżyści. — Z Warszawy na przykład przyjechali 17-, 18-letni uczniowie i już odnoszący sukcesy brydżyści. Tacy jak Kacper Kopka, reprezentant Polski do lat 20, drużynowy mistrz świata i wicemistrz świata par do lat 15, mistrz Europy par i w drużynie — informuje Leonard Jaskowiak. — W olsztyńskim kongresie zagrał też jeden z najbardziej utalentowanych brydżystów młodego pokolenia, junior z Wrocławia, arcymistrz światowy i World Grand Master (WBF), Michał Klukowski, który jest wschodzącą gwiazdą nie tylko polskiego brydża sportowego. Inni zawodnicy z najwyższej półki, którzy u nas wystartowali, to chociażby arcymistrzowie światowi: lublinianin Michał Kwiecień i jego kolega z drużyny AZS Wratislava Wrocław Włodzimierz Starkowski. Udział takich graczy nobilituje naszą imprezę — dodaje prezes Jaskowiak, który nie kryje swojej wdzięczności pod adresem tych, którzy wsparli Kongres finansowo (i nie tylko). — Bardzo dziękuję za nieocenioną pomoc m.in. gminie Olsztyn, samorządowi województwa, a także firmom Dachland, Telekom Warmia, Premar, Mebelplast i Sewil. Bez nich wszystkich nie byłoby tak dobrze, jak było...

XIV OKB

[i]• Kongresowy Turniej Par Hotelu Warmińskiego na maksy: 1. Giedre Jankunaite/Giedrius Szarkanas 63,75; 2. Dariusz Filipek/Tomasz Patalan (WM BSBS 1 Bartoszyce/SEWIL Olsztyn) 63,14; 3. Kazimierz Omernik/Wit Klapper (Andrzejki Gdańsk/Konstanta Bielsko-Biała) 62,53.
• KTP firmy SEWIL na impy: 1. Mirosław Cichocki/Piotr Żurakowski (ADK Siwik Holiday Mrągowo Syntex Łowicz) 77,89; 2. Wiesława Kasperek/Jerzy Kajzer (Estima Sopot) 69,43; 3. Klapper/Omernik 60,44.
• Kongresowy Turniej Teamów (Grand Prix Polski Teamów), finał: 1. ERA (Andriej Arłowicz, Michał Klukowski, Michał Kwiecień, Włodzimierz Starkowski, Erikas Vainikonis, Piotr Zatorski) 135,01; 2. SPS Construction Kielce 129,04; 3. Winciorek 126.89; 4. Sikor 115,84; 5. Antas 115,36; 6. Tofiki-Groszkowo 115,22.
• KTP o puchar marszałka województwa na maksy: 1. Jadwiga Pęcherzewska/Leszek Pęcherzewski (Singleton Płock/Masovia Płock) 60,34; 2. Adolf Bocheński/Leszek Sztyrak (Siwik Holiday Syntex) 59,35; 3. Ewa Miszewska/Witold Tomaszek (Elektrownia Żelichowo) 59,11.
• KTP, Budimex GPP Par: 1. Grzegorz Probola/Jan Rogowski (ETB PRIM Ełk) 61,45; 2. Włodzimierz Starkowski/Michał Kwiecień 59,68; 3. Adam Marcinowski/Małgorzata Turska-Marcinowska (obie AZS Wratislavia Wrocław) 59,31; 4. Igor Chalupec/Bartosz Chmurski (Bridge24.pl) 59,27; 5. Adam Błachnio/Mariusz Arutiunianc (Konkret Chełmno) 59,12; 6. Jarosław Michałowski/Tadeusz Garbacik (BTG Bydgoszcz/Alf 1 Nowy Sącz) 58,13.
Klasyfikacja generalna Kongresu (sklasyfikowano 248 startujących): 1. Jakub Wojcieszek 431; 2. Adam Błachnio 428; 3. Adolf Bocheński, Leszek Sztyrak — po 425; 5. Bogdan Szulejewski 423, 6. Michał Kwiecień, Włodzimierz Starkowski — po 422; 8. Jan Rogowski, Grzegorz Probola — po 413; 10. Adam Suwik 411.
Mistrzowie Polski Internautów 2017. Miksty, średnie WK powyżej 5: Renata Dancewicz/Bogdan Szulejewski 58,36; średnie WK 1,5-4: Wiesława Kasperek/Jerzy Kajzer 48,45; średnie WK do 1,5: Iwona Puczyłowska/Kamil Puczyłowski 50,01. Pary na impy, WK pow. 5: Wit Klapper/Kazimierz Omernik 59,96; WK od 1,5 do 4: Kasperek/Kajzer 69,87; WK do 1,5: I. Puczyłowska/Kamil Puczyłowski. Pary na maksy, WK pow. 5: J. Pęcherzewska/L. Pęcherzewski 60,34; WK do 4: Krzysztof Cichy/Kacper Kopka 56,75. pes

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB