Granie w Starych Jabłonkach z atrakcjami dla kibiców

2017-05-30 11:35:05(ost. akt: 2017-05-30 11:45:53)
Plażowa piłka ręczna już nie raz gościła na piasku Hotelu Anders w Starych Jabłonkach Fot. Marcin Tchórz

Autor zdjęcia: Marcin Tchórz

W drugi weekend czerwca (9-11.06) na piasku Hotelu Anders w Starych Jabłonkach zaroi się od piłkarzy ręcznych, którzy wezmą udział w 3. turnieju PGNiG Summer Superligi w plażowej odmianie szczypiorniaka. Mistrzowie Polski pokazali na inaugurację, że są w formie...
Specjaliści od szczypiorniaka na piasku mają już za sobą otwarcie 1. edycji PGNiG Summer Superligi. Pierwszy raz w tym sezonie ręczni „plażowicze” spotkali się na Rynku Solnym we Wrocławiu, gdzie w tym roku odbędą się igrzyska dyscyplin nieolimpijskich - World Games. Inauguracyjny turniej przyciągnął na trybuny rekordową liczbę kibiców, którzy zapoznali się z zasadami beach handballa. Podczas zmagań we Wrocławiu nie było niespodzianki: najlepiej na piaszczystych boiskach poradzili sobie mistrzowie Polski z Auto Forum Petra Płock oraz broniące tytułu szczypiornistki Juko Piotrków Trybunalski.

W najbliższy weekend Summer Superliga przenosi się nad morze, bo drugi turniej zostanie rozegrany w Mielnie, a już tydzień później najlepszych polski specjalistów od gry w piłkę ręczną na piasku zapraszamy do Starych Jabłonek.
– Przed laty na boiskach Hotelu Anders raczkowała siatkówka plażowa w wydaniu polskim i międzynarodowym, a skończyło się to mistrzostwami świata – przypomina Tomasz Dowgiałło, prezes Grupy Anders. – Teraz promujemy piłkę ręczną plażową, która może stać się niedługo dyscypliną olimpijską. Dlatego zapraszamy w dniach 9-11 czerwca do Starych Jabłonek, gdzie możemy być świadkami rozwoju nowej, atrakcyjnej i widowiskowej dyscypliny sportu na plaży. Przy okazji emocji sportowych, zapewniamy dobrą zabawę, prezenty dla kibiców i doskonałą gastronomię. Wstęp na turniej eliminacyjny mistrzostw Polski będzie bezpłatny.

Zanim jednak na piaskowe boiska nad jeziorem Szeląg Mały wybiegną seniorzy, dzień wcześniej (w piątek 9 czerwca) na piasku zaprezentują się młodzi zawodnicy z regionu, którzy rozegrają nieoficjalne mistrzostwa województwa.

W oczekiwaniu na weekend z piłką ręczną plażową, warto zapoznać się z zasadami tej gry. A więc: na boisku o wymiarach 27x12 metrów rywalizują dwie drużyny, z których każda składa się z 3 zawodników grających w polu oraz bramkarza. Mecz trwa dwa razy 10 minut, przy czym w obu połowach trzeba wyłonić zwycięzcę. Podczas rywalizacji zespoły zdobywają bramki, przy czym „zwykła” bramka to 1 punkt, a za spektakularne trafienie (np. rzut z obrotem wokół własnej osi) przyznaje się 2 punkty. Te bramki decydują, która drużyna wygra konkretną połowę meczu.
Spotkanie wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej tzw. punktów meczowych (wygranie połowy meczu = 1 punkt meczowy; wygranie obu połówek = 2 punkty meczowe). Przy remisie rozgrywa się tzw. shoot out, czyli rzuty karne w postaci sytuacji sam na sam z bramkarzem. Po podaniu od swojego bramkarza, zawodnik ma trzy sekundy na oddanie rzutu, a w serii jest pięć takich sytuacji wykonywanych na przemian przez obie drużyny. mart