Będą duże zmiany w piłkarskiej Ekstraklasie

2017-05-23 16:00:00(ost. akt: 2017-05-23 16:58:11)
Michał Kucharczyk, Legia Warszawa

Michał Kucharczyk, Legia Warszawa

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Rezygnacja z podziału punktów po sezonie zasadniczym, wprowadzenie systemu VAR oraz promowanie ofensywnego stylu gry — oto trzy najważniejsze zmiany, jakie mają zajść w regulaminie rozgrywek Ekstraklasy na następny sezon.
Ekstraklasa SA, czyli spółka prowadząca rozgrywki o mistrzostwo Polski, przekazała projekt z propozycjami zmian w regulaminie rozgrywek od sezonu 2017/18 do zarządu PZPN, a ten — jak wieść niesie — ma je zatwierdzić na środowym posiedzeniu. Bazową kwestią jest odejście od podziału punktów po fazie zasadniczej, a więc zachowanie dorobku zespołów z całego sezonu. Jeśli projekt zyska akceptację, a wszystko na to wskazuje, to sezon 2017/18 będzie rozegrany w systemie ESA37, a więc odbędzie się 30 kolejek fazy zasadniczej i siedem w rundzie finałowej z zachowaniem dotychczasowego podziału na grupę mistrzowską i spadkową. Rozgrywki mają się rozpocząć 14 lipca 2017 roku, a zakończyć dość szybko, bo 20 maja 2018 roku (ze względu na mistrzostw świata w Rosji).
— Przed podjęciem tej kluczowej decyzji poprosiliśmy o ocenę Hypercube, specjalistyczną firmę analityczną z Holandii — wyjaśnia na portalu Ekstraklasy prezes spółki Dariusz Marzec. — Pracuje ona m.in. dla UEFA, ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów — red.) i kilku lig europejskich. Analiza naszej ligi wykazała, że wielkim atutem obecnego systemu jest utrzymanie dwóch kumulacji w sezonie — czyli kolejki na zakończenie rundy zasadniczej i finałowej oraz sama runda finałowa, która jest źródłem dodatkowych przychodów dla klubu. Obecny sezon jest rekordowy w historii Ekstraklasy pod względem frekwencji, a takiej liczby nie udałoby się osiągnąć bez wprowadzenia cztery lata temu systemu ESA37. Mamy świadomość, że kwestia dotycząca podziału punktów od początku istnienia systemu ESA37 budziła kontrowersje. Wsłuchaliśmy się w głosy środowiska piłkarskiego dotyczące podziału punktów i przeprowadziliśmy pełną analizę oraz konsultacje dotyczące systemu. Pokazaliśmy krótko i długoterminowe skutki decyzji. Naszym celem jest utrzymanie równowagi w lidze i doszliśmy do wniosku, że gwarantują to takie rozwiązania, jak system podziału środków finansowych z tytułu praw mediowych. Dzięki nim mistrz Polski otrzymuje 2,5 razy więcej od szesnastego zespołu w Ekstraklasie — kończy prezes Marzec.
Zdania ekspertów w tej sprawie są podzielone; z punktu widzenia klubów rozgrywki będą bardziej sprawiedliwe, bo globalnie o miejscu w tabeli będzie decydował dorobek z całego sezonu. Ale emocje mogą być za to o wiele mniejsze; dla przykładu teraz dzięki podziałowi punktów na dwie kolejki przed końcem o tytuł mistrzowski walczą aż cztery zespoły (Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok, Lech Poznań i Lechia Gdańsk), a w walkę o uniknięcie spadku z Ekstraklasy jest uwikłanych sześć ekip: Piast Gliwice, Cracovia Kraków, Śląsk Wrocław, Górnik Łęczna, Arka Gdynia i Ruch Chorzów.
Ale to nie jedyne zmiany. W nowym sezonie zmieni się także przepis dotyczący udziału w meczu obcokrajowców spoza Unii Europejskiej — dotychczas w Ekstraklasie mogło grać jednocześnie dwóch piłkarzy, teraz będzie miejsce dla trzech. Ekstraklasa rekomenduje ponadto zmianę w ustalaniu kolejności drużyn — do tej pory w fazie zasadniczej lepszy był zespół z korzystniejszym bilansem bezpośrednich meczów, a w fazie finałowej ten, który był wyżej w tabeli po fazie zasadniczej. Teraz Ekstraklasa proponuje, aby promować ofensywną grę i umieszczać wyżej w tabeli tego, kto ma lepszy bilans strzelonych i straconych goli.
Dodatkowo prezent dla kibiców od siebie szykuje PZPN — prezes Zbigniew Boniek zapowiedział, że zarząd przegłosuje wprowadzenie systemu VAR, czyli Video Assistant Referee (dodatkowego sędziego odpowiedzialnego za natychmiastową analizę powtórek wideo). Z początku system nie funkcjonowałby podczas wszystkich meczów, a objąłby jedno hitowe spotkanie kolejki i dwa wybrane losowo. I dotyczyłby kluczowych spraw, czyli czy gol został zdobyty prawidłowo, czy powinien zostać podyktowany rzut karny lub czy piłkarzowi należy się czerwona kartka.
zib



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. @zibuli #2251250 | 185.80.*.* 23 maj 2017 23:16

    Znowu kopiuj-wklej. Nie potrafisz nic sam napisać?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz