Pogoda pokonała motocrossowców

2017-04-26 17:00:00(ost. akt: 2017-04-26 17:35:57)

Nie odbędzie się zaplanowana na niedzielę w Olsztynie druga runda Mistrzostw Strefy Północnej. Na przeszkodzie stanęły warunki pogodowe. Kibice szybko się jednak pocieszą, bo kalendarz imprez na Warmii i Mazurach jest bogaty.
Członkowie olsztyńskiego Motoklubu we wtorkowe popołudnie oglądali tor przy ul. Lubelskiej. Chodzili, zastanawiali się i dyskutowali, ale decyzja mogła być tylko jedna — rundę trzeba odwołać. „Ostatnie warunki pogodowe (długotrwałe opady deszczu) uniemożliwiają przeprowadzenie zawodów w warunkach gwarantujących pełne bezpieczeństwo zawodników oraz przeprowadzenie ich na odpowiednim poziomie sportowym” — napisano w komunikacie.
— Sprawdzaliśmy też prognozy pogody. W sobotę i niedzielę ma u nas padać, więc przeprowadzenie zawodów nie miałoby sensu — powiedział Andrzej Olszewski, prezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Olsztynie. — Mieszkamy w takim zakątku Polski, gdzie wiosna przychodzi kilka tygodni później niż w pozostałej części kraju. Wiem, że w Lidzbarku Warmińskim też mają kłopoty z przygotowaniem toru, ale do 14 maja, kiedy runda Mistrzostw Strefy Północnej ma się odbyć u nich, pogoda już chyba będzie. Kłopoty z aurą odczuwali też nasi zawodnicy. Mało za nimi treningów, bo nie było gdzie tego robić. Kto mógł, ten starał się pojeździć gdzieś indziej, ale to oczywiście pociągało za sobą dodatkowe koszty — dodał Olszewski.
W tym roku w naszym województwie odbędą się także zawody o centralnym zasięgu. Będą to dwie rundy mistrzostw Polski w motocrossie (27-28 maja w Olsztynie, 5 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim), dwie mistrzostw Polski i Pucharu Polski cross country (2-3 września w Mrągowie, 23-24 września w Lidzbarku Warmińskim), a także runda mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro (17-18 czerwca w Lidzbarku Warmińskim).
Pierwsza runda Mistrzostw Strefy Północnej odbyła się w miniony weekend w Chełmnie. Sportowa rywalizacja zeszła jednak na dalszy plan ze względu na poważny wypadek na torze Tomasza Golloba (jeszcze przed zawodami). Runda się jednak odbyła i kilka razy mocno swoją obecność zaznaczyli reprezentanci klubów z Warmii i Mazur. Wojciech Kuształa (Moto Klub Lidzbark Warmiński) zwyciężył w obu wyścigach i wygrał klasę MX B. Z kolei trzecie miejsce w pierwszym wyścigu oraz pierwsze w kolejnym pozwoliły Tomaszowi Lango (Motoklub Orneta) wygrać klasę MX1C, gdzie na trzecim stopniu podium stanął jeszcze jeden reprezentant naszego województwa — Adrian Matwij (Korona Elbląg). Na drugim miejscu w MX Masters ukończył zawody Krzysztof Dziadko AMK Drwęca Ostróda). Pecha miał natomiast Cezary Lewko (Motoklub Olsztyn). Co prawda zwyciężył w pierwszym wyścigu w klasie MX Junior, ale z powodu kontuzji nie stanął na starcie do następnego.

KALENDARZ
• Mistrzostwa Strefy Północnej: 2. runda — 30 kwietnia (Olsztyn, odwołana), 3. runda — 14 maja (Lidzbark Warmiński), 4. runda — 4 czerwca (Mrągowo), 5. runda — 25 czerwca (Sobieńczyce), 6. runda — 9 lipca (Orneta), 7. runda — 30 lipca (Lipno), 8. runda — 13 sierpnia (Gdańsk), 9. runda — 27 sierpnia (Kwidzyn), 10. runda — 1 października (Więcbork)
• Warmińsko-Mazurskie Mistrzostwa Okręgu: 1. runda — 30 kwietnia (Olsztyn, odwołana), 2. runda — 14 maja (Lidzbark Warmiński), 3. runda — 21 maja (Bartoszyce), 4. runda — 4 czerwca (Mrągowo), 5. runda — 9 lipca (Orneta), 6. runda — 16 lipca (Reszel), 7. runda — 23 lipca (Olecko), 8. runda — 8 października (Giżycko). kwk