2017-04-24 01:00:00(ost. akt: 2017-04-24 07:26:06)
FA: Olsztyn Lakers - Kozły Poznań

Olsztyn - Futbol amerykański- AZS Olsztyn Lakers - Kozły Poznań

FA: Olsztyn Lakers - Kozły Poznań Olsztyn - Futbol amerykański- AZS Olsztyn Lakers - Kozły Poznań

Jeziorowcy sprawili wielką niespodziankę kibicom. Na zakończenie pierwszej rundy I ligi futbolu amerykańskiego, przysłowiowym rzutem na taśmę, pokonali faworyzowany zespół z Poznania.

• AZS UWM Olsztyn Lakers — Kozły Poznań 38:35 (7:14, 0:0, 0:7, 21:7, dogr. 10:7)
LAKERS: Mrówka, Bekier, Rudzki, Banat (6 pkt), Bożuchowski, Sawicki, Dials (8), Polski (12), Grążawski, Gołacki, Maciak, Barul, Zboch, Krom, Młynarski, Januszko, Richards, Cygan, Boguta, Wysocki, Kozłowski, Socharczuk, Kardaś, Gołacki (12)

W poprzednim sezonie zapewne nikt interesujący się tym sportem nawet nie myślach, że tak szybko może dojść do ligowego spotkania tych drużyn. Kozły walczyły w Toplidze, Jeziorowcy natomiast jedynie marzyli o awansie do I ligi. Poznaniacy jednak nie zdołali utrzymać się w ekstraklasie, a olsztynianie niespodziewanie awansowali do I ligi. W tej sytuacji zdecydowanymi faworytami olsztyńskiego meczu wydawały się Kozły. W dotychczasowych spotkaniach pokonały 35:14 Rhinos Wyszków oraz 20:6 Bydgoszcz Archers, ulegając jedynie u siebie 14:24 Rekinom ze stolicy. — Czujemy się w tych rozgrywkach zupełnie dobrze — mówił przed meczem trener i rozgrywający Lakers Jamar Dials. — Cieszy nas ogromnie pierwsze nasze zwycięstwo z Bydgoszczą. Wiemy jednak, że mamy jeszcze przed sobą mnóstwo pracy do wykonania — dodał.
Do rozpoczęcia ostatniej kwarty wszystko wskazywało na to, że beniaminek rozgrywek nie da rady doświadczonym Kozłom. Czwarta kwarta miała jednak niecodzienny przebieg. W chwili jej rozpoczęcia olsztynianie przegrywali 7:21 i powszechnie sądzono, że już się nie podniosą. Mało tego, po chwili Kozły kolejny raz przyłożyły wraz z podwyższeniem i zrobiło się aż 28:7. Jeziorowcy jednak ani na moment nie zamierzali się poddać. Na 10 min przed końcem Kamil Polski przyłożył i faworyzowany zespół z Poznania prowadził już tylko 28:13. Po czym minutę przed zakończeniem meczu dalekie podanie Jamara Dialsa przejął na polu przyłożeń Piotr Gołacki, Dials podwyższył za dwa oczka i przewaga Kozłów stopniała do 7 punktów (28:21). Olsztyńskiej drużynie to jednak nie wystarczyło. Dalej uparcie dążyła do odrobienia strat. I stało się! Tuż przed zakończeniem meczu niezawodny Dials samotnym rajdem z 35 m doniósł piłkę na pole przyłożeń gości, a Gołacki podwyższył i mecz w normalnym czasie zakończył się remisem 28:28. W dogrywce lepsi okazali się gospodarze, odnosząc wręcz sensacyjny sukces.

— Byliśmy przed meczem pozytywnie nastawieni, ale rywale podcięli nam skrzydła w trzech kwartach i na początku czwartej — powiedział Kamil Polski, zdobywca dwóch przyłożeń. — Ale my nie poddaliśmy się i do końca wierzyliśmy w nasze zwycięstwo. No i udało się. Trenuję futbol już szósty rok, wcześniej grałem w rugby w Budowlanych — poinformował Polski.
Kamil Zboch gra w formacji obronnej, która spisała się, zwłaszcza w końcówce meczu, rewelacyjnie, nie dopuszczając wiele razy rywali na pole punktowe. — Mieliśmy kilka ładnych zbić i przechwytów, co pozwoliło naszemu atakowi przejść do ofensywy. To był fantastyczny mecz — stwierdził Zboch, uśmiechając się od ucha o ucha.
Kolejne spotkane Lakers zagrają 30.04 u siebie o godz. 13 z niepokonanymi Warsaw Sharks.
• Inny wynik 5. kolejki: Sharks — Wyszków Rhinos 47:12. Pauzowali Bydgoszcz Archers. LECH JANKA