Wrocławski sukces Klaudii Malgrem

2017-03-28 21:00:00(ost. akt: 2017-03-28 20:54:58)

Autor zdjęcia: Artur Dryhynycz

Turniej Challenge Wratislavia w szermierczym świecie nazywany jest dziecięcymi mistrzostwami świata. Tym większe znaczenie ma sukces Klaudii Malgrem z Hajduczka Olsztyn, która zajęła trzecie miejsce w kategorii do 15 lat.
W 40. edycji wrocławskiego turnieju najpierw rywalizowali szpadziści, a później floreciści, w sumie 599 zawodników z 21 krajów. Z olsztyńskiego Hajduczka pojechało 17 szermierzy. Pierwsi rywalizację rozpoczęli najstarsi szabliści: Krzysztof Rychta, Filip Kusak, Paweł Pazerski i Piotr Kozłowski. Do fazy play-off przeszli Rychta i Kusak, gdzie pierwszy z nich przegrał z Dhruvem Walią z Indii 14:15, zaś Kusak z Dawidem Kopciem 13:15.
Dużo więcej emocji towarzyszyło rywalizacji dziewcząt do lat 15. Tu Polskę reprezentowały szablistki Hajduczka: Pola Domżalska, Klaudia Malgrem i Amelia Marczuk. Wszystkie zakwalifikowały się do fazy pucharowej, gdzie, niestety, Amelia uległa Viktorii Shevchenko z Ukrainy 8:15, zaś Pola Alisiyii Malazhavayii z Białorusi 9:15.
Zdecydowanie lepiej wypadła Klaudia Malgrem, która w fazie play-off pokonała kolejno Niemkę Fanny Straub (15:7) oraz reprezentantki TMS Sosnowiec Małgorzatę Nowicką (15:14) i Klaudię Kozieł (15:7). W ćwierćfinale po wyrównanej i emocjonującej walce Klaudia wygrała z Christine Weber z Niemiec 15:14 i dopiero w półfinale musiała uznać wyższość Niemki Ylvi Schillinger 4:15, zajmując ostatecznie doskonałe trzecie miejsce.
— To mój największy sukces. Wystarczy spojrzeć na historię rywalizacji w ciągu ostatnich lat, aby uświadomić sobie, jak trudno jest na tym turnieju wejść nawet do najlepszej ósemki — powiedziała uszczęśliwiona olsztynianka. — Wiele emocji, kilometry na planszach, dwie złamane klingi, pot i łzy szczęścia. Taki był dla mnie ten turniej.
— To kolejny sukces naszego zawodnika w tym sezonie w prestiżowym turnieju. Jak widać systematyczna praca w zaciszu sali sportowej daje największe efekty — stwierdził trener Adam Sobczyk. — Klaudia miała po drodze naprawdę trudne rywalki, o czym świadczą dwie wygrane zaledwie jednym punktem. To coraz dojrzalsza zawodniczka, jest zresztą w kadrze narodowej juniorów na rok 2017.
W kategorii U-13 (2004-05) wystartowało trzech szablistów Hajduczka: Oliwier Kowalski, Oskar Kusak i Kacper Staniszewski. Wszyscy awansowali do fazy play-off, gdzie swoje pierwsze walki przegrali Kowalski (2:1 z Willliamem Bobe z Wielkiej Brytanii) oraz Staniszewski (3:12 z Czechem Philipem Holubcem). Natomiast Kusak najpierw pokonał Jana Kłosa (AZS AWF Warszawa) 12:4, by w kolejnej uznać wyższość Rumuna Vlada Covaliu 6:12.
W tej kategorii rywalizowały także olsztyńskie szablistki, jednak też bez sukcesów: do fazy pucharowej nie zakwalifikowała się Nika Kondrusik, zaś Aniela Kozłowska przegrała swoją pierwszą walkę pucharową z Niemką Chayenne Buchner 4:12.
Natomiast w kategorii wiekowej do lat 11 wystartował Krzysztof Dowgierd i Krzysztof Woźniak (nie awansowali do fazy play-off) oraz Elżbieta Mejłun, Karolina Mejłun i Amelia Komar. Po fazie grupowej Amelia swoją pierwszą walkę pucharową przegrała z Rumunką Alexią Militaru 2:8.
— Jestem bardzo zadowolony z wyniku, bo trzecie miejsce Klaudii jest ogromnym sukcesem. Tylko ona wie, jak wiele pracy, systematyczności i samozaparcia kosztuje osiągnięcie takiego wyniku. Po emocjach, radości, a u niektórych po łzach porażki, teraz wracamy do pracy. Sukcesy wykuwa się powoli — zakończył Adam Sobczyk.
Zawodnicy UKS Hajduczek biorą udział w programie „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym” finansowanym przez olsztyński Urząd Miasta.
• Miejsca zawodników Hajduczka, U-15: 74. Filip Kusak, 75. Krzysztof Rychta, 113. Piotr Kozłowski, 124. Paweł Pazerski; 3. Klaudia Malgrem, 56. Pola Domżalska, 66. Amelia Marczuk. U-13: 47. Oskar Kusak, 83. Oliwier Kowalski, 87. Kacper Staniszewski; 36. Aniela Kozłowska, 74. Nina Kondrusik. U-11: 67. Krzysztof Woźniak, 72. Krzysztof Dowgierd; 35. Amelia Komar, 45. Elżbieta Mejłun, 54. Karolina Mejłun.
KK


Źródło: Gazeta Olsztyńska