Piękny początek, smutny koniec, czyli Indykpol AZS został z punktem

2017-03-05 20:00:00(ost. akt: 2017-03-05 23:58:40)
Wojciech Włodarczyk był w sobotę najpewniejszym ogniwem olsztynian w ataku (22 pkt, w tym 19 atakiem, 53 proc. skuteczności) Fot. Grzegorz Czykwin

Autor zdjęcia: Piotr Sucharzewski

Niestety, nie udało się olsztyńskim siatkarzom pokonać w sobotnim meczu PlusLigi rzeszowskiej Resovii. Gospodarze prowadzili już 2:0 w setach, ale później wicemistrzowie kraju włączyli piąty bieg i było po sprawie.
Indykpol AZS Olsztyn — Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (19, 23, -17, -21, -10)
INDYKPOL AZS
: Woicki, Śliwka (9 pkt), Zniszczoł (4), Hadrava (17), Włodarczyk (22), Pliński (4), Żurek (libero) oraz Boswinkel (2), Palacios (1), Kochanowski (2), Buchowski (4)
RESOVIA: Drzyzga (1), Perrin (11), Możdżonek (7), Schoeps (21), Rossard (8), Lemański (3), Masłowski (l) oraz Tichacek, Jaeschke, Ivović (14), Dryja (9)
MVP: Fabian Drzyzga (Resovia)

Może być i tak, że będziemy grać kapitalnie, a wejdzie na zagrywkę na przykład Rossard i zakończy seta czy mecz. I to jest atut tych wielkich drużyn, siła budżetów i potencjału — stwierdził kilkadziesiąt godzin przed spotkaniem z Resovią kapitan olsztynian Paweł Woicki. Jak się okazało, dobrze wiedział co mówi, tyle że w roli ustawiającego grę gości zagrywką wystąpił nie Thibault Rossard, ale Dawid Dryja...

Najpierw wypełniona po brzegi Urania przeżywała jednak swoje chwile radości, bo Indykpol AZS od początku zepchnął faworyta do głębokiej defensywy, rozstawiając go po kątach, najczęściej szybującą, zagrywką (Miłosz Zniszczoł!), no i strasząc czujną grą na siatce. Wystarczy wspomnieć, że aż trzy ze swoich pierwszych siedmiu punktów w meczu gospodarze zdobyli właśnie blokiem (w tym secie 5:1 w tym elemencie)!
Rzeszowianie wyglądali natomiast tak, jakby myślami byli jeszcze w szatni — tylko w tej partii oddali rywalom aż dziewięć punktów po błędach własnych, m.in. psując pięć serwisów.

W drugim secie wyraźnie „nakręceni” świetnym początkiem olsztynianie kontynuowali destrukcję Resovii, która — mimo że na boisku pojawił się Marko Ivović (za Rossarda) — nadal nie robiła nic, żeby sobie pomóc. Ba, zespół trenera Andrzeja Kowala nawet przebił swoje „osiągnięcie” z poprzedniego seta: tym razem sprezentował Indykpolowi AZS dziesięć punktów po swoich błędach, na co złożyło się m.in. aż dziewięć zepsutych zagrywek!
Mimo to, o mały włos nie doszło do gry na przewagi, ale przy stanie 24:23 dla AZS kanadyjski przyjmujący gości John Gordon Perrin zaatakował w aut bez bloku.

Dłuższa, 10-minutowa przerwa po drugim secie zaszkodziła w tym sezonie już niejednej drużynie, więc przed kolejną partią kibice Indykpolu AZS mogli czuć delikatny niepokój o to, czy ekipie trenera Andrei Gardiniego uda się utrzymać dobry i zwycięski rytm gry.
Nie udało się, bo postawiona pod ścianą Resovia wreszcie zaczęła grać tak, jak na wicemistrza Polski przystało. Goście m.in. w końcu odpalili swoje „rakiety” na zagrywce, co natychmiast odbiło się na grze olsztynian na siatce, którzy z 52- i 54-procentowej skuteczności ataku w poprzednich setach zjechali na... 27 procent w trzeciej partii. A apogeum kłopotów nastąpiło przy zagrywkach Dawida Dryi (zastąpił Bartłomieja Lemańskiego), kiedy to Indykpol AZS stracił w jednym ustawieniu... sześć punktów z rzędu (z 13:16 na 13:22)!

Olsztynianie robili, co mogli, żeby jednak wyrwać z tego meczu trzy punkty, ale kolejny popis Dryi na linii zagrywki pozwolił odskoczyć wiceliderowi w czwartej partii z 8:6 na 11:6 (wtedy w AZS za Aleksandra Śliwkę wszedł do gry Adrian Buchowski). No, a później już spokojnie kontrolować sytuację.
Ten spokój faworyta przeniósł się też na tie-breaka, w którym Resovia już nie wypuściła szansy z rąk.

— Po drugim secie Rzeszów postawił nam bardzo trudne warunki na zagrywce. Oni zaczęli zagrywać, my zaczęliśmy mieć problemy i niestety... — stwierdził po meczu środkowy olsztynian Jakub Kochanowski. — Jest żal, chociaż — poza kilkoma naszymi akcjami, które na pewno mogliśmy rozegrać lepiej — trzeba oddać Resovii to, że od pewnego momentu zaczęła naprawdę dobrze grać. Jak na taki wielki klub przystało... Nie wypadliśmy jeszcze z gry o czwórkę: przed nami pięć kolejek i dalej walczymy.

— Potwierdziło się, że kto prowadzi 2:0 i nie potrafi przypieczętować zwycięstwa w trzeciej partii, ten przegrywa 2:3 — podkreślił z kolei Marcin Możdżonek, środkowy Resovii i wychowanek AZS Olsztyn. — Jesteśmy przeszczęśliwi, że odwróciliśmy losy tego spotkania i wygraliśmy mecz, który od samego początku nam się nie układał. Nie graliśmy dobrze, było mnóstwo błędów po naszej stronie, ale też jesteśmy na tyle bogatą w doświadczenie i indywidualności drużyną, że wiedzieliśmy, co trzeba zrobić. A trzeba było zachować spokój i dać się wystrzelać rywalowi. Trener wpuścił też do gry Dawida Dryję, który całkowicie rozbił przyjęcie olsztynian i ustawił nam ten mecz...
W środę Indykpol AZS zagra w Szczecinie z Espadonem (godz. 18).

V: 0:1, 1:3, 2:5, 5:6, 5:8, 6:10, 8:10, 9:12, 10:12, 10:15

Inne mecze 25. kolejki: Czarni Radom — Cuprum Lubin 3:0 (25, 24, 21), GKS Katowice — Skra Bełchatów 2:3 (-22, 21, -20, 22, -13), BBTS Bielsko-Biała — MKS Będzin 1:3 (20, -17, -14, -26), AZS Politechnika Warszawska — Effector Kielce 1:3 (-23, 18, -18, -20), Łuczniczka Bydgoszcz — Espadon Szczecin 1:3 (-21, 20, -23, -22), Trefl Gdańsk — Jastrzębski Węgiel 1:3 (-20, 14, -18, -26).
Poniedziałek: AZS Częstochowa — ZAKSA Kędzierzyn (godz. 18). pes