Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Doskonalili umiejętności obronne

2016-11-14 08:52:18 (ost. akt: 2016-11-14 08:57:07)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Uczestnicy Regionalnego Seminarium Defendo Deullum doskonalili w Barczewie techniki, które mogą im uratować zdrowie lub życie.

Ponad 30 osób wzięło udział w zorganizowanym po raz drugi w Barczewie Regionalnym Seminarium Defendo Deullum. Przez blisko pięć godzin ćwiczono techniki samoobrony. — Zdecydowana większość uczestników trenuje krav maga regularnie, więc tym samym poziom seminarium był wyższy. Były też dwie, trzy osoby, dla których był to pierwszy kontakt z tym systemem obrony — mówi Krzysztof Lewicki, regionalny koordynator do spraw szkoleń Defendo Alliance i zarazem organizator sobotniego seminarium. — Ćwiczyliśmy głównie techniki przechodzenia za plecy agresora, żeby nie wchodzić w bezpośredni konflikt, tylko omijać zagrożenie i być w najbardziej bezpiecznej strefie, jaką są plecy. W grę wchodziły duszenia, chwyty głowy, działania przeciwko nożownikowi. Myślę, że tegoroczna edycja seminarium udała się, choć frekwencja była nieco niższa niż przed rokiem, ale lepiej pracować z grupą zaawansowanych osób. Warte podkreślenia jest również to, iż każdy uczestnik otrzymał imienny certyfikat oraz pamiątkową smycz. Były również losowania pucharów oraz nagród rzeczowych w postaci kubków, koszulek i kubków termicznych. Każdy uczestnik wyniósł więc sporą dawkę wiedzy oraz jakąś nagrodę rzeczową.

Czym jest system obrony Defendo? Jego historia jest związana z życiem urodzonego w 1960 roku w fińskim Lahti Jyrkiego Saario. Mistrz przez blisko 40 lat trenował wiele sportów i sztuk walki. Spod jego ręki wyszło ponad stu wychowanków, którzy osiągnęli poziom czarnych pasów w kick-boxingu, krav maga i właśnie w Defendo. Jedenaście lat temu Saario założył w Finlandii organizację Defendo Alliance. Obecnie jej członkami są szkoleniowcy z wielu państw, głównie europejskich, w tym także z Polski. — Defendo to system samoobrony skonstruowany na bazie ponad 60 technik. Taka ich liczba pozwala na opanowanie systemu w stosunkowo krótkim czasie — tłumaczy Lewicki, który jest również instruktorem Defendo, międzynarodowym instruktorem krav maga (czarny pas), licencjonowanym instruktorem samoobrony oraz boksu. — Ważne jest to, by zrozumieć istotę i sens treningu w kontekście przetrwania na ulicy. Tutaj w grę wchodzi czysta matematyka. Dlaczego? Bo to nie znajomość miliona technik czyni cię bezpiecznym, ale przetrenowanie każdej pojedynczej techniki minimum w tysiącach powtórzeń. Myślę, że warto przypomnieć słowa Bruce’a Lee, który jasno stwierdził: „Nie boję się przeciwnika, który zna sto tysięcy kopnięć, lecz tego, który jedno kopnięcie przetrenował sto tysięcy razy” — opowiada Lewicki.

Defendo (z łac. bronić) to zatem hybrydowy system samoobrony oparty na doświadczeniu, wiedzy i technikach, które na przestrzeni setek lat okazały się najbardziej skuteczne w walce wręcz.

— System kształtuje ekspertów przetrwania w niezwykle trudnych warunkach i jest prosty do opanowania. Uczy myślenia w stresie i właściwego podejmowania decyzji w bardzo krótkim czasie. Skupia się na behawioryzmie i naturalnych odruchach obronnych człowieka w przypadku agresji i czynnej napaści. Uczy asertywności w kontekście starcia na ulicy i w przypadku zwykłego przetrwania w dobie obecnych zagrożeń — wyjaśnia Lewicki.

kwk
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stacha #2117104 | 84.139.*.* 21 lis 2016 00:05

  TO chodzi o NINJE??? CZY bicie po pysku ??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. defendowiec #2112787 | 91.208.*.* 15 lis 2016 07:49

  Defendo DUELLUM

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Defendo Deullum? #2112285 | 217.96.*.* 14 lis 2016 13:10

  Większego bełkotu nie dało rady?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sołtys #2112248 | 88.156.*.* 14 lis 2016 12:22

  Co się na wsi dzieje ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz