Poniedziałek, 24 września 2018. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Pojedynek Ambroziaka o Rio

2016-05-19 09:11:10 (ost. akt: 2016-05-19 08:11:48)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Podczas regat Pucharu Świata w Duisburgu olsztynianin Denis Ambroziak rozpocznie ostatni etap walki o olimpijskie paszporty do Rio.

Jak już informowaliśmy, w ośrodku przygotowań olimpijskich Wałczu, kilkanaście dni temu przeprowadzono eliminacyjne regaty seniorów, których celem były wstępna selekcja kandydatów do olimpijskiej reprezentacji polskich kajakarzy, kajakarek i kanadyjkarzy.

Bardzo dobrze spisał się w nich Denis Ambroziak (KSC Olsztyn). W wyścigu sprinterów na 200 m zajął drugie miejsce, ustępując, i to zaledwie o 19 tysięcznych sekundy, 21-letniemu kajakarzowi AZS AWF Gorzów Wielkopolski Pawłowi Kaczmarkowi, który jest młodzieżowym mistrzem (K-2 200) i wicemistrzowi (K-1 200) Europy. Jeden z nich w jedynkach sprinterskich kajakarzy będzie w Rio reprezentował Polskę.

O tym, który zostanie olimpijczykiem, zadecydują dwie lub trzy konfrontacje. Pierwsza będzie już miała miejsce już w ten weekend w Duisburgu podczas regat o Puchar Świata. Sytuacja jest taka: jeżeli Ambroziak pokona Szymańskiego dwa razy w zawodach pucharowych, najpierw w Duisburgu (21.05), a potem w portugalskim Montemor (4.06), to otrzyma olimpijski paszport. W przypadku remisu o tym, który z nich poleci do Rio de Janeiro, zadecyduje sprawdzian w Wałczu (18.06). Przypomnijmy, że na razie polscy kajakarze maja tylko jedną kwalifikację.

Zdobył ją w Mediolanie w wyścigu sprinterów podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata właśnie Paweł Kaczmarek, który po eliminacjach w Wałczu powiedział: — Jestem z siebie zadowolony, ponieważ głównym celem było zajęcie pierwszego miejsca. Płynęło mi się dobrze, chociaż kilka błędów popełniłem. Czuję, że stać mnie na więcej i mam nadzieje, że ze startu na start będzie dużo lepiej — dodał.

Optymizmu nie krył również olsztynianin, który jednak w odróżnieniu od kajakarze z Gorzowa przez rok pozostawał poza kadrą, przygotowując się indywidualnie (pod kierunkiem trenerów Adama Seroczyńskiego i Roberta Włodarczyka). — Kadra Polski, w której jest m.in. Szymański, przez ostatnie trzy tygodnie trenowała w ciepłej Bułgarii, a ja na zimnym Krzywym — mówił Ambroziak. — O tym, że przegrałem z nim w Wałczu, zadecydował mały błąd techniczny, który jest do wyeliminowania — podkreślił olsztynianin, który w ubiegłym roku ani razu nie przegrał z Kaczmarkiem.

Wprawdzie PZKaj nie podał dotąd pełnego składu reprezentacji na Duisburg, ale według naszej wiedzy oprócz Ambroziaka w regatach w Duisburgu wystąpi koleżanka klubowa Ambroziaka Martyna Lisiecka oraz kanadyjkarz OKSW Olsztyn Mateusz Kamiński.

Lech Janka
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB