Początek olimpiady na zapaśniczych matach

2016-04-22 11:54:29(ost. akt: 2016-04-22 07:55:37)
Młodzi zapaśnicy rywalizację rozpoczną 29 kwietnia.

Organizację XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach halowych powierzono naszemu województwu. Rywalizację rozpoczną zapaśnicy walczący stylem klasycznym.
Zapaśnicy zmagania rozpoczną 29 kwietnia w Lubawie, natomiast 3 maja do walki przystąpią w Olsztynie dziewczęta, a 6 maja w Lidzbarku

Warmińskim wolniacy. W finałowych zawodach będą uczestniczyli najlepsi w kraju 15-17-letni kadeci, wyłonieni drogą kilku turniejów eliminacyjnych. Dziewczęta będą walczyły w następujących kategoriach wagowych: 38, 40, 43, 46, 49, 52, 56, 60, 65 i 70 kg, a chłopcy: 42, 46, 50, 54, 58, 63, 69, 76, 85 i 100 kg.

W ramach przygotowań do OOM w Rybnie zostały przeprowadzone mistrzostwa województwa kadetów i juniorów walczących stylem klasycznym. Najwięcej złotych medali zdobyli zawodnicy lubawskiego Sokoła — 8, Warmii Lidzbark Warmiński — 5, olsztyńskich Budowlanych — 1.

Mistrzami województwa zostali: wśród kadetów — Patryk Rożentalski (50 kg, Sokół), Maciej Florkowski (54 kg, Sokół), Radosław Gajewski (63 kg, Sokół), Grzegorz Borkowski (69 kg, Warmia), Piotr Szczerbik (76 kg, Warmia), Kacper Łuczak (85 kg, Sokół), Wojciech Szałkowski (100 kg, Warmia); wśród juniorów — Patryk Rożentalski (50 kg), Wojciech Światkowski (55 kg, Sokół), Michał Zawadzki (66 kg, Sokół), Piotr Szczerbik (74 kg), Filip Kowalewski (84 kg, Budowlani), Kacper Łuczak (96 kg, Sokół) i Kacper Kozłowski (120 kg, Warmia). Tuż po mistrzostwach przeprowadzono w Rybnie zawody Ligi Szkolnej Warmii i Mazur. W relacji szkół pierwsze miejsce zajęła SP w Rumianach przed SP 23 w Olsztynie i SP w Drogoszach, natomiast w relacji klubów — Warmia Lidzbark Warmiński przed Delfinem Rybno i Sokołem Lubawa.

Natomiast w Poznaniu odbyły się mistrzostwa Polski juniorów w odmianie zapasów — sumo. Z dużym powodzeniem walczyli w nich reprezentujący nasz region zapaśnicy Budowlanych Olsztyn. Mistrzem Polski w kategorii wagowej 80 kg został Łukasz Karpiński, Sebastian Kasztanowski wywalczył brązowy medal w wadze 100 kg, a Dominik Olechnowicz (80 kg) był piąty.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji klubów zajęła Sorga Zamość (58 pkt) przed Spartakusem Pyrzyce (49) i Sobieskim Poznań (32) — Budowlani uplasowali się na 5. miejscu (29). Rywalizację regionów wygrało województwo lubelskie (103 pkt) przed wielkopolskim (96), zachodniopomorskim (49) i warmińsko-mazurskim (29).