Rok w rok z dużym workiem medali

2015-12-07 17:51:13(ost. akt: 2015-12-07 20:12:34)
Maciej Ruta, dwukrotny medalista mistrzostw Europy w taekwondo olimpijskim, dziś jest trenerem w AZS UWM.

Maciej Ruta, dwukrotny medalista mistrzostw Europy w taekwondo olimpijskim, dziś jest trenerem w AZS UWM.

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Pewnie ciężko by było znaleźć w naszym regionie drugi taki klub, jak sekcja taekwondo w AZS UWM Olsztyn. „Taki”, czyli z tak dużą liczbą sukcesów, tytułów, medali i to — co ważne — odnoszonych także w sporcie młodzieżowym.
W AZS UWM taekwondo pojawiło się na początku 2000 r., kiedy to doszło do połączenia dwóch istniejących już w Olsztynie akademickich sekcji — działających przy Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz Akademii Rolniczo-Technicznej. Olsztyńskie, a zarazem regionalne taekwondo związane jest mocno z osobą Dariusza Nowickiego, z wykształcenia psychologa klinicznego i sportowego, a także trenera, który zajmuje się azjatyckimi sztukami walki od ponad czterdziestu lat. Nowicki rozpoczął swoją przygodę ze sportem w 1971 r. — od treningów judo w olsztyńskiej Gwardii. A pięć lat później „zaszczepił” taekwondo w stolicy Warmii i Mazur.

W październiku 1989 r. Nowicki założył sekcję taekwondo w AZS WSP Olsztyn i zaledwie po roku treningów jego zawodnicy zdobyli w drużynie brązowe medale mistrzostw Polski. Dwa lata później podopieczna Nowickiego, Justyna Tałan wzięła udział w mistrzostwach świata w Nowym Jorku. W 1991 r. sekcja taekwondo powstała też w AZS ART Olsztyn, a jej założycielem był Andrzej Pomianowski. Do 2000 r. działały więc w Olsztynie dwie akademickie sekcje taekwondo, których reprezentanci odgrywali w krajowej rywalizacji (i nie tylko krajowej) wielce znaczącą rolę. Do najlepszych zawodników zaliczali się w tamtym okresie Aneta Lichota, Justyna Tałan i Karol Czyrko z AZS WSP oraz Marzena Narodzonek-Karpowska z AZS ART.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu działalności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (który powstał z połączenia m.in. ART i WSP) dwie uczelniane sekcje taekwondo utworzyły jedną, jeszcze mocniejszą organizację. Rok 2000 przyniósł więc początek całego pasma sukcesów tej sekcji. Sukcesów na tyle okazałych, że nie sposób przypomnieć ich wszystkich w tej jednej publikacji. Już w 2000 roku olsztyńscy taekwondocy zajmujący się olimpijską odmianą tej dyscypliny (WTF) wygrali klasyfikację drużynową zarówno podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i mistrzostw kraju juniorów, jak i międzynarodowych mistrzostw Polski, akademickich mistrzostw kraju oraz mistrzostw Polski seniorów!

W pierwszych latach XXI wieku najbardziej spektakularne sukcesy odnosili Maciej Ruta, Marcin Chorzelewski i Katarzyna Kalinowska. Ruta debiutując w mistrzostwach świata juniorów (2000 r.), zajął w Irlandii piąte miejsce. Cztery lata później był też piąty w mistrzostwach Europy seniorów, natomiast w 2006 i 2008 roku został brązowym medalistą tych mistrzostw. Chorzelewski zapisał się na stałe w historii polskiego taekwondo tym, że jako pierwszy z Polaków wywalczył medal mistrzostw świata seniorów (brąz w 2001 r.). A dokonał tego nie byle gdzie, bo w kolebce tego sportu — Korei Południowej. Mimo że od tamtej pory minęło już prawie 15 lat, ten brąz Chorzelewskiego (dziś trenera w AKS OSW Start Olsztyn) jest nadal jedynym medalem MŚ dla Polski! Kalinowska była natomiast najpierw piąta w mistrzostwach Europy juniorek, a kilka lat później również piąta w mistrzostwach Starego Kontynentu seniorek.

W kolejnych latach znaczące sukcesy odnosili również Beata Przewłocka, Agnieszka Benedict, Piotr Hatowski i Igor Kryszkiewicz. Natomiast ostatnio m.in. Mateusz Kowalski, Maciej Tomaszewski, Szymon Piątkowski, Weronika Krejzer, Filip Nowak, Adam Kowalski, Wiktoria Strzeszewska, Klaudia Ruta, Anna Guzowska, Patryk Chodnicki, Krystian Chojnowski czy Mateusz Lewalski.

Obecnie taekwondo WTF trenuje w AZS UWM Olsztyn prawie setka dzieci, młodzieży i dorosłychm, którzy szkolą się pod kierunkiem trenera-koordynatora Dariusza Nowickiego, a także Tomasza Kobrzyńskiego, Macieja Ruty, Klaudii Prusaczyk i Liliany Racis.

AZS UWM prawie we wszystkich klasyfikacjach klubów Warmii i Mazur zajmuje pierwsze miejsca. Od lat jest w województwie niedościgniony w sportowej rywalizacji dzieci i młodzieży. W skali kraju na blisko 3,5 tys. klubów wielokrotnie mieścił się w pierwszej dziesiątce. Do tych eksponowanych lokat w znacznym stopniu przyczyniły się właśnie wyniki zawodników i zawodniczek uprawiających taekwondo.

Lech Janka