Trzy złote medale mistrzostw Europy w taekwondo zdobyła Anna Dąbrowska ze Startu Olsztyn

2015-10-27 11:33:44(ost. akt: 2015-10-27 11:39:18)

Autor zdjęcia: mat. pztkd.lublin.pl

Piękny sukces podczas zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy w taekwondo ITF odniosła Anna Dąbrowska ze Startu Olsztyn. 23-letnia olsztynianka zdobyła w szkockim Motherwell cztery medale, w tym aż trzy złote!
Biorąc pod uwagę tylko rywalizację seniorów, były to już 30. mistrzostwa Europy, podczas gdy juniorzy walczyli o miano najlepszych na Starym Kontynencie "dopiero" po raz 21. Jubileuszową edycję tej imprezy z pewnością na długo zapamięta Anna Dąbrowska ze Startu.
Najbardziej utytułowana obecnie olsztynianka zajęła w Szkocji m.in. pierwsze miejsce w indywidualnych technikach specjalnych, gdzie w finale pokonała Rumunkę Anę Guler. Dodajmy, że jest to pierwszy złoty medal ME seniorów wywalczony przez Dąbrowską w jej koronnej konkurencji.

W Motherwell zdobyła również srebro w indywidualnych walkach (kat. do 56 kg) — po zwycięstwach nad rywalkami ze Szwecji, Wielkiej Brytanii i Norwegii, zawodniczka Startu przegrała w decydującym pojedynku ze Słowenką Izabelą But i tym samym nie obroniła tytułu wywalczonego przed rokiem we włoskim Riccione. Utytułowana olsztynianka dorzuciła do swojego dorobku jeszcze złote medale w drużynowych technikach specjalnych i walkach. Ta ostatnia konkurencja wzbudziła mnóstwo emocji — były protesty złożone przez przeciwniczki, ale i tak to nie przeszkodziło Polkom w ostatecznym zwycięstwie. Dodajmy, że w drodze po złoto Biało-czerwone pokonały Niemki, Szkotki, a w wielkim finale — także Brytyjki.

— Cztery medale to naprawdę fantastyczny wynik — komentuje występ Dąbrowskiej Tomasz Dunalski, trener Startu. — Najważniejsze, że Ania w końcu sięgnęła po złoto w indywidualnych technikach. Podczas dwóch poprzednich startów w ME przegrywała w finale ze swoją odwieczną rywalką Jekateriną Kozlaczkową, ale tym razem Rosjanka nie weszła do ścisłego finału. Warto podkreślić, że Ania pojechała do Szkocji ze świeżo zaleczoną kontuzją stawu skokowego. Podczas ostatnich zawodów w kraju, czyli wrześniowych mistrzostw Polski, nie zrobiła żadnej techniki... Niby noga już nie bolała, ale kontuzja zostawiła jednak ślad, zwłaszcza że w technikach specjalnych Ania właśnie z tej nogi się wybija i spada. A to są naprawdę imponujące wyskoki. Jeśli chodzi o indywidualne walki, to — jak napisała w sms-ie — złoto było w zasięgu, ale finał był do d...y. Słowem: była na siebie zła — dodaje olsztyński szkoleniowiec.

W Szkocji wystartowała też klubowa koleżanka Dąbrowskiej — Barbara Pirogowicz (50 kg). 33-letnia olsztynianka pokonała reprezentantkę Węgier, ale w pojedynku o wejście do strefy medalowej uległa zawodniczce z Włoch i ostatecznie została sklasyfikowana na miejscach 5-8.

Dodajmy, że wszystkie cztery polskie drużyny otrzymały puchary jako najlepsze na ME. Mało tego, Polska zajęła pierwsze miejsce w kategorii juniorów i seniorów, a także w łącznej klasyfikacji mistrzostw (Biało-czerwoni zdobyli 52 medale: 21 złotych, 12 srebrnych, 19 brązowych). Przypomnijmy, że Biało-czerwoni dzierżą tytuł najlepszej reprezentacji na kontynencie (pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej) od — bagatela — blisko ćwierćwiecza (dokładnie: od 1992 roku)! W Motherwell rywalizowało 520 startujących z 23 krajów.

Tymczasem w łotewskim Dyneburgu (łot. Daugavpils) rozegrano ME juniorów w taekwondo olimpijskim. Świetnie spisała się Maria Wajzer (Start Olsztyn), która w ostatnim dniu zdobyła brąz w kat. +68 kg. Podopieczna Marcina Chorzelewskiego na dzień dobry pokonała "złotym" punktem Holenderkę Janneke Rob (po dwóch rundach było 4:4), a później wygrała z Francuzką Solene Avoulette (10:4). W walce o finał przegrała z Włoszką Laurą Giacomini (6:12), która ostatecznie została mistrzynią Europy.