Kresowe sukcesy kolarzy z Ełku

2015-10-21 16:36:14(ost. akt: 2015-10-21 14:37:03)
W cyklu Maratonów Kresowych Anna Świderska wygrała w kategorii Super Fit, była pierwsza w Superklasyfikacji, zajęła piąte miejsce w klasyfikacji open oraz otrzymała tytuł Super Finisher.

Autor zdjęcia: Pijący mleko

To był udany sezon dla miłośników górskich wyścigów z grupy MTB Team Ełk. Mocno zaakcentowali swój udział m.in. w amatorskich maratonach kolarskich, zwyciężając nawet w klasyfikacjach generalnych kilku ważnych imprez.
W mijającym sezonie zawodnicy Teamu Ełk upodobali sobie starty w Maratonach Kresowych. To cykl imprez organizowanych głownie we wschodniej części Polski, ale też zahaczających o Litwę i Białoruś. Kolarze ełckiej grupy wystartowali ze znakomitym skutkiem, bo w dwóch przypadkach wygrali swoje kategorie. Dokonali tego Anna Świderska (Super Fit) oraz 63-letni Wiesław Grela (MK Weteran). Mało tego, pani Anna ukończyła wszystkie 13 wyścigów, które w tym roku odbyły się w ramach Maratonów Kresowych. Dokonało tego jeszcze tylko 12 innych kolarzy.

— Trenuję dopiero od roku, więc to mój największy sukces. Przede wszystkim było to dla mnie ogromne wyzwanie. Czasami byłam w lepszej formie, czasami musiałam walczyć z jej brakiem. Zdarzało się, że szwankował rower, bywały wypadki i drobne kontuzje, jednak zawsze udawało mi się szczęśliwie dojechać do mety — mówi Anna Świderska, która zajęła również 5. miejsce w klasyfikacji open.

To jednak nie wszystkie jej wyróżnienia za starty w Maratonach Kresowych. — Otrzymałam też tytuł Super Finisher oraz zajęłam pierwsze miejsce w Superklasyfikacji za największą liczbę punktów ze wszystkich wyścigów na dystansie półmaratonu — wyjaśnia kolarka Teamu Ełk.

Zawodników tej amatorskiej drużyny można było zobaczyć również na trasach bardzo popularnych wyścigów Mazovia MTB Marathon. I tutaj pokazali się oni z bardzo dobrej strony. Katarzyna Paszczyk zwyciężyła w swojej kategorii Fit K-4 oraz była trzecia w open. Pani Katarzyna wystartowała w 11 zawodach, z których wygrała aż osiem.
— Niektórzy z naszej drużyny walczyli też w ultramaratonach, startowali na szosie, w zawodach XC... Każdemu należą się ogromne brawa — podkreśla Świderska.

Kolarze jeżdżą jako MTB Team Ełk od 2014 roku. A wszystko zaczęło się jeszcze kilka lat wcześniej od grupy zapaleńców zwanych... "Leśnymi Dziadkami". — Jeździli w niej panowie w wieku 40-50 lat i trochę więcej, o różnych zainteresowaniach zawodowych, także byli kolarze. W 2009 roku zaczęli dołączać inni i tak rozpoczęły się starty w maratonach Mazovii. W kolejnym roku powstał MTB Ełk Prostki i startowaliśmy przez kolejne lata już nie tylko w Mazovii, ale i w Maratonach Kresowych oraz ultramaratonach — opowiada Marek Małecki z MTB Team Ełk.

— W ubiegłym roku nastąpił mały rozłam i pojawiła się grupa MTB Team Ełk, która liczy ponad 20 osób. Tworzą ją ludzie o szerokim wachlarzu zawodów, od prawników przez przedsiębiorców, pracowników biurowych, nauczycieli aż po przedstawicieli służb mundurowych. Średnia wieku wynosi około 40 lat. Spotykamy się, jak zapoczątkowali to panowie z "Leśnych Dziadków", w każdy niedzielny poranek i przemierzamy trasy naszego regionu. Finansujemy się we własnym zakresie. Traktujemy to bardziej jako odskocznię od codziennych obowiązków — dodaje Małecki.