Mistrz Polski pokazał klasę

2015-08-24 12:30:10(ost. akt: 2015-08-24 10:09:28)
Podczas elbląskiego turnieju Start wygrał dwa mecze

Autor zdjęcia: Fot. Ryszard Biel

Start Elbląg zajął czwarte miejsce w międzynarodowym turnieju o puchar marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Bez straty punktu zwyciężył mistrz Polski MKS Selgros Lublin.
W trzydniowym turnieju udział wzięło sześć zespołów. Pięć z Superligi: Serlgros, Vistal Gdynia (wicemistrz), Energa AZS Koszalin, beniaminek Łączpol AZS AWF Gdańsk, Start, czwarty zespół ubiegłorocznych rozgrywek, oraz reprezentacja Chin.

Najlepiej spisał się aktualny mistrz kraju, który zakończył turniej z kompletem pięciu zwycięstw. Lublinianki już na tym etapie przygotowań pokazały się z jak najlepszej strony i udowodniły, że nadal będą się liczyły w walce o tytuł mistrzowski. Jeśli chodzi o elblążanki, to przed ostatnim spotkaniem w turnieju z Vistalem miały szansę na zajęcie nawet drugiego miejsca. Musiały jednak wygrać, ale spotkanie z Vistalem ostatecznie przegrały 23:30 (14:15). Zawodniczki Startu toczyły wyrównany bój tylko do przerwy, bo w drugiej połowie oddały inicjatywę rywalkom, które w 50. min prowadziły różnicą 11 goli (30:19). Najwięcej goli dla Startu zdobyły: Aleksandra Kwiecińska 6, Sylwia Matuszczyk 4 oraz Magda Balsam i Patrycja Świerżewska po 3.

A jak grały elblążanki w innych spotkaniach?
• Start — Chiny 29:31 (15:16)
Bohaterem meczu była bramkarka Startu, która obroniła cztery rzuty karne. Gospodynie prowadziły 7:4, ale później miały problemy ze skutecznością i po chwili przegrywały 10:13. W drugiej połowie trwała zacięta walka do ostatniego gwizdka, ale lepszy okazał się zespół z Azji. Najwięcej goli dla Startu: Lisewska 9, Matuszczyk 4, Waga 3.

• Start — Łączpol AZS 29:24 (16:9)
Po 6 minutach elblążanki prowadziły 5:1, grając dobrze nie tylko w obronie, ale i w kontrataku. Po zmianie stron w zespole gdańskim zagrały reprezentantki kraju: Monika Sadowska oraz Karolina Siódmiak, które zmniejszyły rozmiary porażki.
Najwięcej goli dla Startu: Waga 6, Lisewska 5, Kwiecińska, Świerżewska po 4.

• Start — Selgros 25:26 (15:15)
Wyrównany mecz, a końcowy rezultat był sprawą otwartą. Po przerwie lublinianki prowadziły już 22:17, ale wystarczyło, że elblążanki zagrały agresywniej i doprowadziły do remisu 22:22. Końcówka zapowiadała się emocjonująco i tak też było. 20 sekund przed końcem Selgros zdobył zwycięskiego gola.
Najwięcej bramek dla Startu: Jędrzejczyk, Świerżewska oraz Waga po 4.

• Start — Energa AZS 29:25 (12:12)
Zawodniczki z Koszalina lepiej rozpoczęły mecz, prowadząc 5:1. Elblążanki nie dawały za wygraną i wyszły na prowadzenie 7:5. Cały czas trwała wymiana ciosów, dopiero trzy minuty przed końcem po golu Aleksandry Jędrzejczyk zrobiło się 27:24 dla gospodyń.
Najwięcej goli dla Startu: Waga, Balsam, Jędrzejczyk.
— Turniej stał na dobrym poziomie. Każdy z zespołów jest na innym etapie przygotowań, ale walki i ambicji żadnej z drużyn nie zabrakło — podsumował turniej prezes Startu Paweł Jankowski.

• Pozostałe wyniki: Vistal — Łączpol 30:29, Energa — Selgros 24:43, Vistal — Selgros 24:31, Energa — Chiny 25:25, Energa — Vistal 22:22, Łączpol — Chiny 36:32, Vistal — Chiny 28:35, Łączpol — Selgros 21:39, Łączpol — Energa 25:23, Selgros — Chiny 35:30.
Najlepszy bramkarką turnieju została Sołomija Szywierska (Start), najlepszą snajperką — Monika Kobylińska (Vistal) 42 gole, a najlepszą zawodniczką — Zhao Jiaoin (Chiny).
• Kolejność turnieju: 1. Selgros 10 pkt, 2. Chiny 5, 3.Vistal 5, 4. Start 4, 5. Łączpol 4, 6 Energa 2.