Czwartek, 5 grudnia 2019. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Igrzyska, jakich nie było, i dziesiątka naszych

2015-06-12 09:42:46 (ost. akt: 2015-06-12 08:44:10)

Autor zdjęcia: Materiały promocyjne/Baku 2015

Dziś (12 czerwca), z udziałem dziesiątki sportowców z Warmii i Mazur, zaczną się w Baku pierwsze w historii Igrzyska Europejskie.

Na pierwszy ogień pływanie synchroniczne i mecze grupowe piłkarek wodnych, a o godz. 17 uroczyste otwarcie na Stadionie Narodowym w Baku — tak wygląda "grafik" pierwszego dnia Igrzysk Europejskich, zawodów debiutujących w międzynarodowym kalendarzu.

W imprezie, która potrwa do 28 czerwca, ponad sześć tysięcy zawodniczek i zawodników z całej Europy będzie walczyć o ponad 700 medali w 20 dyscyplinach sportu (w tym czterech nieolimpijskich). A oto ich pełna lista: badminton, boks, gimnastyka, judo, kajakarstwo, karate, kolarstwo, koszykówka, lekka atletyka, łucznictwo, plażowa piłka nożna, siatkówka, siatkówka plażowa, sambo, strzelectwo, szermierka, taekwondo, tenis stołowy, triathlon oraz zapasy.

Najliczniejszą drużynę wśród 50 narodowych ekip wystawili Rosjanie (359 uczestników), a na starcie tej historycznej imprezy stanie także aż 218-osobowa reprezentacja Polski. Dla kibiców z Warmii i Mazur najistotniejsze jest to, że w stolicy Azerbejdżanu wystąpi dziesięcioro sportowców z naszego regionu.

Są to gimnastyczka Paula Plichta, judoka Maciej Sarnacki, kajakarz Denis Ambroziak, kanadyjkarz Mateusz Kamiński, pływacy Karol Zbutowicz i Julia Gus, taekwondocy Piotr Hatowski i Aleksandra Kowalczuk, siatkarz Paweł Woicki i siatkarz plażowy Maciej Rudol. Poza tym do Baku polecieli również trenerzy: Piotr Wadecki z Elbląga (kolarstwo), Tomasz Krzeszewski z Ostródy (tenis stołowy) oraz Tomasz Grabysa z Olsztyna (pływanie).

Warto dodać, że 12 dyscyplin, w tym m.in. judo, pływanie, siatkówka i taekwondo, będzie walczyć w Baku także o punkty kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich Rio 2016. Relacje z European Games będzie można oglądać na antenach Polsatu Sport.

NASI W BAKU
• Denis AMBROZIAK (KSC Olsztyn), Mateusz KAMIŃSKI (OKSW Olsztyn) — kajakarstwo, 14-16 czerwca;
• Paweł WOICKI (Indykpol AZS Olsztyn) — siatkówka, 14-28 czerwca;
• Paula PLICHTA (UKS SMS Olsztyn) — rywalizacja w gimnastyce sportowej zaplanowana na 15-20 czerwca;
• Piotr HATOWSKI, Aleksandra KOWALCZUK (oboje AKS OSW Start Olsztyn) — taekwondo, 16-19 czerwca;
• Maciej RUDOL (Zryw-Volley Iława) —siatkówka plażowa, w parze z Maciejem Kosiakiem (UKS SMS Łódź); 16-21 czerwca;
• Julia GUS, Karol ZBUTOWICZ (oboje Kormoran Olsztyn) — pływanie, 23-27 czerwca;
• Maciej SARNACKI (Gwardia Olsztyn, kat. +100 kg) — judo, 25-28 czerwca.


pes
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB