Olsztynianie na podium w Izraelu i w Poznaniu

2015-04-09 11:39:18(ost. akt: 2015-04-09 11:31:39)
Karol Zbutowicz

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Karol Zbutowicz (Kormoran Olsztyn) z reprezentacją Polski wziął udział w wielomeczu juniorów, który odbył się w Izraelu.
Młodzi Polacy rywalizowali z rówieśnikami z Grecji, Brazylii, Czech, Izraela, Austrii, Turcji, Słowenii, Bułgarii, Ukrainy i Cypru. Wyśmienicie spisał się Zbutowicz, który zwyciężył na 400 m i 200 m stylem zmiennym. Na dodatek oba dystanse pokonał w rewelacyjnym czasie.

Ten dłuższy olsztynianin przepłynął w 4.21,87 (czas o 2 sekundy lepszy od najlepszego w Europie w kategorii wiekowej 17-18 lat), co oznacza, że osiągnął minimum na mistrzostwa świata juniorów (we wrześniu w Singapurze), natomiast 200 m zawodnik Kormorana przepłynął w czasie nowego rekordu Polski juniorów — 2.04,06.

Zbutowicz był także członkiem sztafety 4x200 m stylem dowolnym, która była druga, ustępując jedynie Brazylii. Olsztynianin wziął też udział (poza konkursem) w wyścigu na 200 m st. klas., zajmując drugie miejsce (2.18,68). Zespołowo reprezentacja Polski zajęła drugą lokatę, minimalnie ustępując Grecji. Kolejne miejsca zajęli: 3. Brazylia, 4. Czech, 5. Izrael, 6. Austria, 7. Turcja, 8. Słowenia, 9. Bułgaria, 10. Ukraina, 11. Cypr.

Natomiast w Poznaniu odbyły się akademickie mistrzostwa Polski, w których rywalizowało blisko tysiąc pływaczek i pływaków z 45 uczelni. Z reprezentantów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego najlepiej zaprezentowała się Paulina Zachoszcz, która zwyciężyła na 50 m st. klasycznym, a na dystansie dwa razy dłuższym była trzecia. Poza tym sztafeta 4x50 m st. dow. (Monika Chodyna, Manuela Wikieł, Zachoszcz i Alicja Szczytko) zajęła czwarte miejsce, ustępując AGH Kraków, UAM Poznań i AWF Katowice.