Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Zaiskrzyło z Bałtiką

2015-03-24 08:47:39 (ost. akt: 2015-03-24 08:47:46)
Uroczyste otwarcie turnieju na olsztyńskich Dajtkach. Kolejne edycje Naki Cup w kwietniu i maju.

Uroczyste otwarcie turnieju na olsztyńskich Dajtkach. Kolejne edycje Naki Cup w kwietniu i maju.

Autor zdjęcia: naki.pl

Pół minuty dzieliło Naki Olsztyn od awansu do półfinałów turnieju Naki Cup (rocznik 2001), który odbył się w Olsztynie. Trener drużyny bardziej jednak cieszył się z aspektu wychowawczego niż z gry o podium.

Choć był to tylko turniej towarzyski, to dla grających w nim 14-latków sprawa była poważna. Do tego stopnia, iż kiedy 30 sekund przed końcem meczu Naki Olsztyn — Bałtika Kaliningrad sędzia podyktował Rosjanom rzut karny, na boisku trochę zaiskrzyło. Spotkanie zakończyło się remisem, dzięki któremu do strefy półfinałowej awansowali goście z zagranicy, a gospodarzom przyszło zagrać jedynie o 7. miejsce. Trener olsztyńskiej drużyny Andrzej Nakielski wcale jednak tego awansu nie żałował.

— Pomimo nerwowej sytuacji nasi chłopcy potrafili podejść do rywali po meczu, podać im rękę i podziękować za grę. Bardziej się z tego ucieszyłem niż gdybyśmy awansowali do tego półfinału. A rzut karny? Przypadkowy, ale podyktowany prawidłowo — powiedział Nakielski.

— Poziom turnieju był bardzo wyrównany, każdy mógł znaleźć się w półfinałach. Nasi chłopcy prezentowali fajny styl, w każdym meczu mieli przewagę, ale zabrakło szczęścia, bo z Talentem Białystok też stracili gola w ostatniej minucie — dodał szkoleniowiec.

Rozegrany na Dajtkach turniej był pierwszym z dwunastu, jakie w tym roku planuje przeprowadzić olsztyńska szkółka. Wszystkie złożą się na cykl Naki Cup. W ubiegłym roku zagrało w nim 148 drużyn i około 2500 zawodników. Przed każdą imprezą organizatorzy przeprowadzają eliminacje. Zwolnione są z nich kluby zagraniczne oraz z klubów mających swoje drużyny w polskiej ekstraklasie. Tym samym już teraz wiadomo, że w kolejnych turniejach zagrają m.in. Athletic Kaliningrad, Legia Warszawa, Lechia Gdańsk, Zawisza Bydgoszcz oraz reprezentacja niemieckiego rejonu Gelsenkirchen. A wszystko to dzięki kontaktom, które działacze Naki wyrobili przez blisko 20 lat działalności.

— Aspekt sportowy to tylko jeden z elementów. Na przykład zawodnicy, którzy przyjeżdżają do Olsztyna, śpią w domach naszych rodzin. Podobnie jest z nami, kiedy jedziemy do nich. W tym roku w przyjęciu Niemców z Offenburga pomogło miasto Olsztyn, bo to miasta partnerskie — wyjaśnia Andrzej Nakielski.

— Inny aspekt to promocja naszego regionu. Goście z zagranicy często mają różne poglądy na Polskę, czasem nieufne, a wyjeżdżają zachwyceni naszą gościnnością. Z Niemcami tak się zżyliśmy, że kiedy wyjeżdżali po turnieju, to niektórym łezka kręciła się w oku.

Kolejne turnieje Naki Cup w kwietniu i maju, ale poza tym olsztyńskich piłkarzy czekają w najbliższym czasie wojaże po Europie, bo w planach mają turnieje we Włoszech, Francji i Niemczech.

Wyniki turnieju
Grupa A: Bałtika Kaliningrad — Talent Białystok 3:2, Naki Olsztyn — Dolcan Ząbki 0:0, Talent — Naki 1:0, Dolcan — Bałtika 1:0, Talent — Dolcan 0:1, Naki — Bałtika 1:1, kolejność: 1. Dolcan, 2. Bałtika, 3. Talent, 4. Naki; grupa B: VfO Offenburger — Olimpia Elbląg 2:0, Jagiellonia Białystok — Pomorze Gdańsk 1:0, Olimpia — Jagiellonia 2:1, Pomorze — Offenburger 0:0, Olimpia — Pomorze 0:1, Jagiellonia — Offenburger 1:1, kolejność: 1. Offenburger, 2. Jagiellonia, 3. Pomorze, 4. Olimpia; półfinały: Bałtika — Offenburger 2:0, Dolcan — Jagiellonia 0:2; o 7. miejsce: Naki — Olimpia 3:1; o 5. miejsce: Pomorze — Talent 2:0; o 3. miejsce: Offenburger — Dolcan 2:0; finał: Bałtika — Jagiellonia 2:0.


kwk
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andrzej #1697403 | 178.43.*.* 24 mar 2015 17:29

    zdejmij warge z nosa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kola #1697044 | 83.9.*.* 24 mar 2015 09:09

    Jeszcze ten trener trenuje młodzież?. Jego słownictwo nie nadaje się,jako wychowawca młodzieży. Andrzejku nadajesz się tylko na klawisza!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz