Czterdziesty medal Bjoerdalena!

2015-03-16 08:27:14(ost. akt: 2015-03-16 08:35:39)

Autor zdjęcia: commons.wikimedia.org

Walentyna Semerenko z Ukrainy wygrała bieg ze startu wspólnego — ostatnią konkurencję mistrzostw świata w Kontiolahti. Krystyna Guzik była wczoraj 17. W sobotę swój 40. medal MŚ zdobył fenomenalny Norweg Ole Einar Bjoerndalen!
Niedzielny bieg masowy (12,5 km, cztery strzelania) zgromadził na starcie 30 najlepszych zawodniczek, a w tym doborowym gronie znalazły się aż trzy Polki. Kibice najbardziej liczyli na Weronikę Nowakowską-Ziemniak, która w Finlandii zdobyła dwa medale (srebro w sprincie i brąz w biegu pościgowym). No i 28-letnia zawodniczka AZS AWF Katowice po pierwszym bezbłędnym strzelaniu była czwarta, z niespełna 10-sekundową stratą do prowadzącej Białorusinki Darii Domraczewej.

Niestety, później było już tylko gorzej: podczas drugiej wizyty na strzelnicy Polka zaliczyła jedno pudło, a podczas dwukrotnego strzelania w "stójce" pomyliła się aż cztery razy (biegała dodatkowo 600 metrów), no i ostatecznie zajęła dopiero 23. miejsce. Po dwie karne rundy zaliczyły Krystyna Guzik i Magdalena Gwizdoń, w efekcie pierwsza z nich została sklasyfikowana na 17. pozycji, a Gwizdoń — która w piątek w biegu sztafetowym fatalnym strzelaniem pozbawiła nasz zespół nadziei na medal — wczoraj była 19.

Złoty medal zdobyła Ukrainka Walentyna Semerenko, zapewniając sobie triumf dzięki bezbłędnemu strzelaniu. Srebro dla Niemki Franziski Preuss, a brąz dla Włoszki Karin Oberfhofer, która na ostatniej prostej wygrała z Domraczewą.

Wśród panów wciąż zadziwia Ole Einar Bjoernalen. 41-letni (!) "król biathlonu" w sobotniej sztafecie zdobył z ekipą Norwegii srebrny medal. To już 40. krążek MŚ najbardziej utytułowanego zawodnika w historii tej dyscypliny! Ostatni raz bez medalu z MŚ Bjoerndalen wracał w roku... 1996.

• Biegi pościgowe, kobiety: 1. Semerenko 34.32,9 (0), 2. Preuss +6,2 (1), 3. Oberhofer +12,6 (2), 4. Domraczewa +14,7 (2), 5. Gabriela Soukalova (Czechy) +26,2 (1), 6. Franziska Hildebrand (Niemcy) +31,7 (0), (...) 17. Guzik +1.33,7 (2), (...) 19. Gwizdoń +1.38,2 (2), (...) 23. Nowakowska-Ziemniak +2.21,3 (5).

Puchar Świata: 1. Domraczewa 957 pkt, 2. Kaisa Makarainen (Finlandia) 936, 3. Semerenko 766, (...) 13. Nowakowska-Ziemniak 500. Mężczyźni: 1. Jakov Fak (Słowenia) 36.24,9 (1), 2. Ondrej Moravec (Czechy) +1,9 (1), 3. Tarjei Boe (Norwegia) +3,7 (1), 4. Bjoerndalen +10,2 (0); sztafeta: 1. Niemcy 1:13.49,5 (0+3), 2. Norwegia +15,4 (0+6), 3. Francja +33,6 (0+4), (...) 20. Polska (1+10; zdublowani).