MŚ piłkarzy ręcznych. Dziś Polacy grają z Niemcami

2015-01-16 10:11:53(ost. akt: 2015-01-16 08:58:17)
W kadrze jest Karol Bielecki, który pamięta sukcesy z 2007 i 2009 roku

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Spotkaniem z Niemcami polscy szczypiorniści rozpoczną dziś bój w mistrzostwach świata. Stawką mundialu w Katarze jest nie tylko tytuł, ale i przepustka do igrzysk w Rio de Janeiro.
Mija już sześć lat od ostatniego wielkiego sukcesu polskich piłkarzy ręcznych na mistrzostwach świata — w 2009 roku w Chorwacji kadra pod wodzą Bogdana Wenty zdobyła brązowy medal (w 2007 r. na mundialu w Niemczech Polacy sięgnęli po srebro).

Trzy lata później Wenta zrezygnował, a jego następcą został Michael Biegler. Niemiecki szkoleniowiec odmłodził skład, choć pierwsze skrzypce nadal grają dobrze znani zawodnicy, czyli Sławomir Szmal, bracia Bartosz i Michał Jureccy, Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski i Mariusz Jurkiewicz.

Pod wodzą Bieglera biało-czerwoni zajęli dziewiąte miejsce w MŚ 2013 (w 1/8 finału przegrali z Węgrami 19:27) i szóste w ME 2014. Mistrzostwa świata w Katarze są trzecią wielką imprezą pod wodzą Niemca. — Celem jest wyjście z grupy, a co będzie dalej, zobaczymy — mówi Biegler, który jak ognia unika prognoz odnośnie miejsca, które mogą zająć Polacy.

Już na początek biało-czerwonych czeka spotkanie z Niemcami, z którymi walczyli o kwalifikacje do... mundialu w Katarze. Polacy pokonali rywala po zaciętym dwumeczu (25:24 i 29:28), ale nasi zachodni sąsiedzi wystąpią w turnieju dzięki wzbudzającej ogromne kontrowersje dzikiej karcie (Niemcy zajęli miejsce wykluczonej z MŚ Australii).

Drugim rywalem Polaków będzie Argentyna, później czeka ich starcie z Rosją oraz teoretycznie najsłabszą w grupie Arabią Saudyjską. W ostatnim meczu zmierzą się z aktualnym wicemistrzem świata Danią. Do fazy pucharowej awansują cztery zespoły.

W 1/8 Polacy mogą trafić na któryś z mocnych zespołów: Francję lub Szwecję (wszystko wskazuje na to, że te ekipy znajdą się na czele grupy C). Stanie się tak, gdy Karol Bielecki i spółka zajmą trzecie lub czwarte miejsce. Jeśli natomiast biało-czerwoni wygrają grupę albo zajmą drugą lokatę, wtedy o ćwierćfinał zagrają z Islandią, Czechami, Algierią lub Egiptem.

Dodajmy, że stawką mundialu w Katarze jest nie tylko tytuł, ale i przepustka do igrzysk. Mistrz świata ma automatyczną kwalifikację do Rio de Janeiro, a zespoły, które zajmą miejsca od 2. do 7., szansy będą szukać w turniejach kwalifikacyjnych.

• Pozostałe grupy: A: Hiszpania (1. miejsce MŚ 2013), Słowenia (4.), Katar (20.), Białoruś (15.), Brazylia (13.), Chile (23.); B: Chorwacja (3.), Bośnia i Hercegowina (nie grała w ostatnich finałach), Macedonia (14.), Austria (—), Tunezja (11.), Iran (—); C: Francja (6.), Szwecja (—), Algieria (17.), Czechy (—), Egipt (16.), Islandia (5.).

• TVP 2 pokaże na żywo wszystkie mecze Polaków. W 1. fazie turnieju będą to spotkania z Niemcami (piątek, godz. 17), Argentyną (niedziela, 17), Rosją (wtorek, 17), Arabią Saudyjską (czwartek, 17) i Danią (sobota, 19). Mecze z udziałem innych zespołów będą transmitowane na antenie TVP Sport. W sumie TVP zaplanowała transmisje 28 spotkań.