Kompendium o olsztyńskich sportach walki

2014-09-04 07:51:57(ost. akt: 2014-09-04 10:20:28)   Artykuł sponsorowany
Aikido, judo, kung fu, a może kurs samoobrony? Masz problem z wyborem sportu dla siebie lub dziecka? Już nie, bo przygotowaliśmy wyjątkowy przewodnik!
Już w przyszłym tygodniu w szkołach, klubach fitness, siłowniach oraz w innych miejscach, gdzie mieszkańcy Olsztyna aktywnie spędzają czas pojawi się wyjątkowy produkt: "Sporty walki. Przewodnik po szkołach i klubach sztuk walki w Olsztynie", który został przygotowany przez Grupę Medialną "Gazeta Olsztyńska".  To pierwsza taka inicjatywa w naszym regionie prezentująca ofertę sportową, którą bez obaw możemy się pochwalić.

A jest czym, bo stolica Warmii i Mazur od lat jest zagłębiem sportów walki. Działa u nas wiele renomowanych szkół, które prowadzą mistrzowie Polski, a nawet świata. O ich sukcesach jest głośno w kraju, jak i zagranicą, a wysoki poziom jaki prezentują jest dla nas powodem do dumy.

Wyjątkowość Olsztyna potwierdza pochodzący z Niemiec — Diether Lay, założyciel olsztyńskiej sekcji systemu samoobrony Wing Tsun.
— Jest tutaj w czym wybierać — mówi. — To dlatego inicjatywa "Gazety Olsztyńskiej" jest godna polecenia. Dzięki niej każdy chętny może wybrać coś dla siebie. Znajdują się tutaj niemal wszystkie kluby.

Diether Lay podkreśla, że podczas przygotowań wyjątkowego przewodnika po sportach walki, pomiędzy szkołami była tylko zdrowa rywalizacja i każdy walczył fair play.

— Nasze relacje są dobre i to jest najważniejsze — mówi i dodaje. — Niektórzy z trenerów odnosili sukcesy w kraju, jak i za granicą, stąd są bardzo znani, a ich kluby popularne. Inni, tak jak my, którzy niedawno rozpoczęliśmy działalność — trochę mniej. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy gorsi.
Przewodnik warto mieć, bo znajdują się tutaj najważniejsze informacje o szkołach w jednym miejscu. Kto chce trenować boks, bez problemu znajdzie tu klub dla siebie. Podobnie jest z karate,  judo, aikido czy taekwondo.

— Przewodnik to doskonała promocja klubów — potwierdza Marcin Chorzelewski, trener  Startu Olsztyn Taekwondo. — Chociaż jesteśmy już 26 lat na rynku, to warto o sobie przypominać. Dzięki kompendium można zapoznać się z ofertą klubów, a mamy ich w naszym mieście naprawdę wiele. To dowód na to, że sporty walki nie tracą na popularności. Kiedy robimy nabór zawsze jest zainteresowanie.

Okazuje się, że do trenowania garną się już kilkuletnie maluchy. To zasługa rodziców, którzy wiedzą, że sporty walki to sport uniwersalny.

— Dziecko nauczy się tutaj zdrowych reguł, dyscypliny oraz tego, że należy szanować starszych — wylicza trener taekwondo.

Sztuki walki to nie tylko rozwój fizyczny i doskonała kondycja. To również mocniejsza psychika. Aspekt ten jest ważny chociażby podczas rozwiązywania problemów dnia codziennego. Opanowanie siebie czy samodyscyplina to cechy, które warto rozwijać, bo na pewno przydadzą się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Sztuki walki to również wielowiekowa tradycja i historia. Warto podjąć to wyzwanie i wyruszyć po przygodę. Najlepszym na to dowodem są mistrzowie olsztyńskich szkół oraz ci, którzy podążają ich tropem. Ich sukcesy mogą być doskonałą inspiracją dla innych. Tu nie jest ważna płeć, wiek, czy stan zdrowia, bo trenować może każdy.

Warto podkreślić, że do trenowania sztuk walki coraz częściej garną się panie. To dobrze, bo ważnym elementem sportów walki jest samoobrona. Na treningach oferowanych przez olsztyńskich instruktorów dowiedzą się, jak radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach i wychodzić z opresji.
Trenowanie sztuk walki zawiera w sobie również element wychowawczy. Trener to autorytet, który zachęca do znoszenia trudów i podejmowania wyzwań. Dlatego uczniowie niejednokrotnie wiążą się ze swoim mistrzem na wiele lat, a sala treningowa staje się ich drugim domem. Sporty walki mogą być również ciekawą propozycją dla trudnej młodzieży, która często nie ma pomysłu na spędzanie wolnego czasu. Przewodnik po sztukach walki rozwieje te wątpliwości, bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.