Karol I Szybki, czyli Zalewski najlepszy w biegu na 100 metrów

2014-07-30 08:00:02(ost. akt: 2014-07-31 13:47:36)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

Świetnie dla ekipy z Warmii i Mazur zaczęła się w Szczecinie już 90. lekkoatletyczne mistrzostwa kraju seniorów. Miano najszybszego polskiego sprintera podtrzymał wczoraj Karol Zalewski z AZS UWM, który triumfował w biegu na 100 metrów ze swoim najlepszym tegorocznym czasem 10,29.
21-letni reszelanin — którego „życiówka” w sprincie (z 2013 r.) jest tylko o 0,04 sek. lepsza — obronił więc tytuł z Torunia. Rok temu zawodnik trenera Zbigniewa Ludwichowskiego przywiózł z MP złote medale z obu sprinterskich dystansów: na 100 i 200 metrów. We wtorek Zalewski był zdecydowanie najszybszy i w eliminacjach (10,33; kolejni dwaj zawodnicy po 10,42), no, i w finale, gdzie za jego plecami finiszowali Robert Kubaczyk ze Śląska Wrocław (10,37) i Adam Pawłowski z Olimpii Poznań (10,42). Dziś w Szczecinie koronna konkurencja Karola Zalewskiego — bieg na 200 m.

W obu ścisłych finałach rzutu oszczepem wystąpili miotacze Polonii Pasłęk — Kacper Oleszczuk zajął 7. miejsce (71,94), a Karolina Bołdysz była piąta (51,55). Mistrzami kraju zostali Łukasz Grzeszczuk ze stołecznej Skry (81,40) i Urszula Jakimowicz z SKLA Sopot (55,77). Dziewiąty był Wojciech Ćwik z AZS UWM, który wynikiem 70,47 ustanowił rekord życiowy.

Na szczecińskiej bieżni wystąpił też etatowy reprezentant Polski, ubiegłoroczny wicemistrz kraju na 400 m — Kacper Kozłowski z AZS UWM. 27-letni olsztynianin był drugi w swojej serii eliminacyjnej (46,78), pewnie awansując do dzisiejszego finału. Szybciej od Kozłowskiego pobiegli jego czterej koledzy z kadry: Jakub Krzewina (46,09), Michał Pietrzak (46,31), Rafał Omelko (46,51; wygrał serię Kozłowskiego) oraz Mateusz Fórmański (46,76). Najlepszy w tym sezonie wynik zawodnika AZS UWM to 46,63 sprzed 10 dni.

W wieczornym, "medalowym" biegu na 5000 m jedenasta była Aleksandra Lisowska z AZS UWM (17.04,06). Wygrała Justyna Korytkowska (16.13,98).