PZPN ze sztandarowym pomysłem wejdzie do Olsztyna?

2014-07-05 15:04:00(ost. akt: 2014-07-05 12:52:10)

Autor zdjęcia: Grzegorz Wadowski

Akademia Młodych Orłów to jeden ze sztandarowych programów Polskiego Związku Piłki Nożnej, który w każdym mieście wojewódzkim chciałby otworzyć profesjonalną szkółkę dla dzieci. Czy we wrześniu Olsztyn znajdzie się w tym gronie?
Program ma być lekiem na toczącą od lat polską piłkę chorobę, czyli brak systemu szkolenia z prawdziwego zdarzenia. W Akademii Młodych Orłów szlifowane byłyby talenty w wieku 6-11 lat (zarówno chłopcy, jak i dziewczęta). Piłkarska centrala chce wprowadzić jednolity system opieki nad młodym piłkarskim narybkiem na szesnastu Orlikach w całym kraju.

Programem w całej Polsce ma zostać objętych dokładnie 2048 dzieci, którymi będzie opiekowało się 32 trenerów i drugie tyle asystentów. Wkrótce mają ruszyć negocjacje, czy taka akademia ma szansę powstać w Olsztynie.

— Potrzeby takiej szkółki to jedynie jeden specjalnie wydzielony Orlik oraz sala gimnastyczna na okres zimy — wyjaśnia Tomasz Miętkiewicz, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, który będzie monitorował działalność akademii w regionie.

— Co ważne, treningi w Akademii Młodych Orłów będą darmowe, żaden rodzic nie będzie musiał ponosić kosztów. Zajęcia będą odbywać się pod okiem trenerów z licencją UEFA. Wydzielony Orlik nie będzie oczywiście cały dzień zajmowany przez akademię. W niektórych godzinach będzie ogólnodostępny. Każdy ojciec, który przyjdzie do nas ze swoim synem lub córką, może być pewien, że dzieci zostaną objęte profesjonalną opieką. Chcielibyśmy ruszyć już we wrześniu.

Decyzja o tym, czy stolica Warmii i Mazur będzie jednym z szesnastu gospodarzy akademii, jeszcze nie zapadła. — Bardzo zależy nam, aby była właśnie tutaj. Jeśli nie będzie zainteresowania, mam już kilka innych chętnych miast, które chciałyby mieć u siebie taką szkółkę. Podkreślam jednak raz jeszcze: chciałbym, żeby był to jednak Olsztyn — dodaje Tomasz Miętkiewicz.



AMO ma dać możliwość otrzymania nieodpłatnego szkolenia w trzech kategoriach wiekowych: 6-7 lat (skrzaty), 8-9 lat (żaki) oraz 10-11 lat (orliki). Dla przykładu treningi najmłodszej grupy odbywać będą się dwa razy w tygodniu przez godzinę.


Treningi prowadziłoby dwóch licencjonowanych trenerów opłacanych przez PZPN. Ewentualny koszt samorządu to — oprócz udostępnienia boiska i sali — opłacenie dwójki asystentów. Ale zdaniem prezesa WMZPN mogłyby być nimi osoby obecnie pracujące jako opiekunowie na orlikach.



Jak na plany piłkarskiej centrali zapatrują się w olsztyńskim ratuszu? — Wszystkie nasze boiska ze sztuczną nawierzchnią udostępniamy przede wszystkim młodzieży i nie tylko tej uczącej, ale również poprzez różnego rodzaju stowarzyszenia. Jednak każda inicjatywa będzie przez nasz dyskutowana i wspierana. Chodzi tylko o to, żeby prowadziła to wiarygodna organizacja czy instytucja — mówi prezydent miasta Piotr Grzymowicz.

rb

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dbajmy o poprawność #1433366 | 178.181.*.* 7 lip 2014 13:03

    Redaktorzy mogliby zwrócić uwagę na poprawną pisownie wolna od literówek.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. SPW #1433286 | 83.238.*.* 7 lip 2014 10:30

    Ol(S)ztyn wolny od footbolu !! LAĆ BETON !! STAWIAĆ PALE !! po co ten sport...jak fv nie ma jak wystawić z podziękowaniem...

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Dalka #1433194 | 213.73.*.* 7 lip 2014 07:49

    Ten ostatni warunek, niestety, dyskwalifikuje PZPN :D

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  4. gb #1432894 | 81.190.*.* 6 lip 2014 14:16

    olsztyn miasto wolne od futbolu! grzymek wolal by zeby powstala szkolka dla motorniczych!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  5. Po co??? #1432681 | 80.213.*.* 6 lip 2014 02:26

    Przecież OLSZTYN TO MIASTO WOLNE OD FUTBOLU! Władze miasta nie chce piłki w mieście nie chca stadionu...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)