I Półmaraton Wydminy - relacja

2014-06-03 20:49:09(ost. akt: 2014-06-03 16:09:20)
Każdy, kto chociaż raz był w Wydminach wie, że w tej niewielkiej, mazurskiej miejscowości klimat do biegania jest naprawdę wyjątkowy. Potwierdzeniem tego jest I Półmaraton Wydminy, w którym wystartowało blisko 200 osób z całego kraju oraz pięciu zawodników z Litwy.
Bieg odbył się 1 czerwca i był częścią obchodów Dni Rodziny w Wydminach. Na koronnym dystansie 21,097 km zwyciężył Petras Prauckunas z Wilna (1:16:43). Miejsca na podium uzupełnili Paweł Pszczółkowski z Olsztyna i Mariusz Pardo z Rostek koło Pisza. W kategorii kobiet bezkonkurencyjna była Agnieszka Rogulska-Słomińska z Olsztyna (1:42:41). Dystans 10,5 km najszybciej pokonał Daniel Kochna z Mikołajek, o krok wyprzedzając Adama Łukasika z Łęczycy. Adam Łukasik do Wydmin przyjechał rowerem w asyście Artura Strońskiego, swojego nauczyciela w Zespole Szkół w Łęczycy. Wydmińską zaDyszkę w kategorii kobiet wygrała Emilia Wołyniec z Łowców Przygód Gołdap.

Zwycięzca wyścigu wózków handbike, Bogdan Król z IKS Smok LOTOS Orneta potrzebował niespełna 40 minut, ,żeby pokonać dystans 21,097 km. Natomiast kategorię wózków wśród pań wygrała Monika Pudlis z Ornety, wyprzedzając Katarzynę Zubowicz z Wydmin.

Razem z uczestnikami I Półmaratonu Wydminy i Wydmińskiej zaDyszki na trasę ruszyli uczestnicy marszobiegu BiegamBoLubię Swoją Rodzinę (5,27km). Swój biegowy debiut na tym dystansie miał Honorowy Patron imprezy, Wójt Gminy Wydminy Radosław Król. Przed dorosłymi miłośnikami biegania na dystansach od 100 do 1000 metrów rywalizowały dzieci. Biegi dziecięce i młodzieżowe były częścią kampanii „Uzależnieni od Sportu”, realizowaną przez Fundację Dystans oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wydminach.

Wśród mieszkańców wsi najszybsi byli: Mariusz Pardo z Rostek, Jacek Dorbach z Wydmin i Adam Marcinkowski ze Złotnik. I Otwarte Mistrzostwa Województwa Nauczycieli Wygrała Agnieszka Rogulska Słomińska w kategorii Pań oraz Valdemaras Mikus z Wilna. Najszybszymi mieszkańcami Wydmin do 50 lat w półmaratonie zostali Jacek Dorbach, Sylwester Kowalski i Rafał Matelak. Wśród pięćdziesięciolatków zwyciężył niestrudzony Sołtys Wydmin, Leszek Pałdyna.

I Półmaraton Wydminy miał wiele mazurskich akcentów. Na mecie każdego uczestnika witały urocze Mazurki ubrane w stroje ludowe. Dziewczyny oprócz drewnianych medali, każdemu biegaczowi wręczały symboliczny bochenek chleba, zdobioną deskę do krojenia oraz butelkę mazurskiej oranżady. Swoje ubytki energetyczne biegacze uzupełniali pysznym pęczakiem z musem truskawkowym. Najlepszych półmaratończyków uhonorowano ręcznie zdobionymi, glinianymi wazonami.

Warto też wspomnieć o I Batalionie Dowodzenia i Zabezpieczenia z Bydgoszczy, który zwyciężył w kategorii najliczniejszych klubów biorących udział w I Półmaratonie Wydminy. 24 żołnierzy z tego batalionu zameldowało się na linii mety wydmińskiego biegu. Wtórowali im koledzy z II Batalionu Logistycznego. Tak liczne przybycie do Wydminy związane było z manewrami tych batalionów na poligonie w Bemowie Piskim. Drugie miejsce w kategorii najliczniejszych klubów zdobyli bardzo gościnni członkowie klubu BiegamBoLubię Wydminy. Miejsce trzecie przypadło wózkarzom z IKS Smok LOTOS Orneta.

Pomysłowodawcą i realizatorem I Półmaratonu Wydminy była Fundacja DYSTANS reprezentowana przez Beatę Pokrzywińską i Bartka Osiora.

Współorganizatorzy: Urząd Gminy Wydminy, Sołectwo Wydminy, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wydminach, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach, Starostwo Powiatowe w Giżycku i Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich.

źródło: informacja prasowa organizatorów