środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Festiwal Sztuk Walki. To już dzisiaj!

2013-10-18 07:44:44 (ost. akt: 2013-10-18 09:17:56)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

Dziesięć różnych pokazów, a każdy będzie trwał około dziesięć minut — tak wygląda program Festiwalu Sztuk Walki, który dziś (piątek - red.) odbędzie się w Uranii. Przez blisko dwie godziny kibice dostaną w pigułce to, co w sztukach walki jest najciekawsze.

Na specjalnej scenie zaprezentują się zawodnicy takich stylów jak: aikido, boks, brazylijskie jiu jitsu, capoeira, judo, kung fu, krav maga, MMA (mieszane sztuki walki), taekwondo i zapasy. Całość ubarwi efektowna scenografia, światła i muzyka.

Dlaczego warto przyjść w piątkowy wieczór do Uranii? — Po pierwsze: jest to jedyna okazja w roku, żeby zobaczyć w jednym miejscu prawie wszystkie sztuki walki i samoobrony, które są uprawiane w Olsztynie — zachęca Jerzy Litwiński, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, który już po raz ósmy organizuje festiwal. — Po drugie: można przekonać się, czym się charakteryzują, porównać jakie są między nimi różnice i wybrać którąś dla siebie. Jedni chcą nabyć umiejętności samoobrony oraz walki wręcz, a inni chcą podnieść sprawność fizyczną. Krótko mówiąc, każdy znajdzie coś dla siebie — dodaje Litwiński.

W pokazach wezmą też udział olsztyńscy zawodnicy, którzy w sportach walki odnoszą sukcesu. Będzie więc Mamed Chalidow, najlepszy polski zawodnik w mieszanych sztukach walki, medaliści mistrzostwa świata i Europy w kung fu: Beata Engel i Roman Lichacz a także wicemistrz Polski w judo Kamil Kozłowski. Poza tym gośćmi festiwalu będą bracia Idzikowscy (taekwondo), którzy zdobyli kilkanaście złotych medali mistrzostw świata i Europy.
Inicjatorzy i organizatorzy imprezy adresują ją głównie do młodych osób oraz ich rodziców. Mając nadzieję, że dzięki festiwalowi młodzież zainteresuje się trenowaniem sportów walki. Z uprawianiem sztuk walki wiąże się szereg korzyści: wzrasta koordynacja ruchowa, szybkość reakcji oraz siła i koncentracja. Ważną zaletą trenowania sztuk walki są również: poprawa samopoczucia, zwiększenie wydolności i energii do działania, a także wzmocnienie woli i zdolności do przezwyciężania bólu i zmęczenia. Nie do przecenienia są również aspekty dotykające sfery psychicznej. Większość wschodnich sztuk walki wysoko stawia zadanie rozwoju psychicznego i duchowego człowieka.

Tak było w poprzednich latach:


O frekwencję organizatorzy są spokojni. W pierwszej edycji (odbyła się w 2004 r., wówczas przedstawiono pięć dyscyplin: aikido, karate kyokushin, kendo, kung fu i taekwondo) był nadkomplet publiczności i trzeba było dostawiać krzesła. Potem pokazy odbywały się przy okazji zawodów, i to był błąd, bo przychodziło mniej ludzi. Wrócono więc do formuły festiwalu i dodano sztuki walki, które w tym czasie powstały. — Swego czasu próbowaliśmy uatrakcyjnić imprezę pokazami tanecznymi, ale to nie było to, więc wróciliśmy do poprzedniego scenariusza, w efekcie za każdym razem wszystkie miejsca w Uranii są zajęte. Nic dziwnego, bo popularność sztuk walki jest duża. W Olsztynie uprawia je około 2,5 tysiąca osób w blisko 30 klubach. Mimo tego, że szkół jest coraz więcej, to te, które działają od wielu lat, nie mają problemu z naborem. W wielu z tych dyscyplin olsztyńscy zawodnicy należą do krajowej czołówki — podkreśla Jerzy Litwiński.

Początek piątkowej imprezy pod patronatem prezydenta Olsztyna zaplanowano na godzinę 19. Wstęp bezpłatny.

Lech Janka
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zenua #1513396 | 46.186.*.* 19 paź 2014 20:03

  Brawo Pan autor impreza o 19 to się juz kończyła a zaczęła się o 16:00

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1222113 | 81.190.*.* 18 paź 2013 16:24

  nie będzie karate ? to nie idę, będą same żenujące pokazy szkół które co roku pokazują identyczny pokaz!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marek W #1221860 | 83.19.*.* 18 paź 2013 12:26

   W tym roku Karate Kyokushin nie bierze udziału w Festiwalu Sztuk Walki. Trzymamy kciuki za udane występy wszystkich uczestników. Pozdrawiam Marek Wieczorek trener OKKK

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. rudy #1221857 | 164.127.*.* 18 paź 2013 12:25

   A karate nie będzie? Czy autor nie dopisał?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. URANIA #1221778 | 18 paź 2013 10:40

   o której będzie dopisali dopiero po komencie, u minie w pracy kilka os. zwróciło na to uwagę

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)